سلامت

علل و درمان پیرچشمی،Presbyopia

 

علل و درمان پیرچشمی،Presbyopia

 

پیرچشمى بیماری شایع دوران میانسالی  
تصویر پدر یا مادرى که نوشته اى را با دستان کشیده دور نگه داشته، چشمان خود را به هم مى فشارد و عینک خود را بالا و پایین مى برد براى همه مان تصویرى آشناست . در دوران میانسالى، که از حدود 40 سالگى آغاز مى شود، افراد ممکن است در حین انجام کارهایى مانند مطالعه، خیاطى یا کار با تلفن همراه و کامپیوتر، متوجه اختلال در دیدن اشیاى نزدیک شوند که این مسئله از اولین نشانه هاى بالا رفتن سن است و در هر فردى ممکن است اتفاق بیفتد. 
طبیعت پیش رونده ى پیرچشمى، به تدریج سبب اختلال دید در فواصل نزدیک تر و با شدت بیشتر خواهد شد و راهى براى کنترل و مهار آن وجود ندارد.

علت پیر چشمی
علت پیر چشمی

علت پیرچشمى
  تشکیل تصویر واضح و شفاف از اجسام نزدیک و دور، حاصل قابلیتى ستودنى از عدسى چشم انسان است. چشم به شکلى تکامل یافته که امکان تغییر فاصله کانونى داشته و مى تواند بلافاصله از جسمى در دوردست به جسمى در چند سانتیمترى خود نگاه کند. این ویژگى تطابق نام دارد و انجام کامل آن نیازمند انعطاف پذیرى و خاصیت ارتجاعى عدسى است.
با افزایش سن، عدسى درون چشم به تدریج سفت تر و غیر منعطف تر مى شود و قابلیت تطابق عدسى به تدریج کاهش مى یابد. درنتیجه کلمات و دیگر اشیا نزدیک، نا واضح و تار دیده مى شوند. از لحاظ علمى این حالت پیرچشمى (presbyopia) نام دارد .
تطابق (Accommodation) : عدسى چشم با تغییر ضخامت، مى تواند هم جسم نزدیک (تصویر راست) و هم جسم دور (تصویر راست) را به شکل واضح ببیند.

علل و درمان پیرچشمی (Presbyopia)
علل و درمان پیرچشمی (Presbyopia)


علائم پیر چشمی:

علایم پیرچشمی متفاوت است مثل:

• در بیشتر افراد اولین علامت ایجاد اشکال در حین مطالعه نوشته‌های ریز به خصوص در شرایط روشنایی کم می‌باشد که قبلا جهت مطالعه آن مشکل وجود نداشته است.

• خستگی زودهنگام چشم در مطالعه طولانی‌مدت یا در حین انجام کار‌های ظریف و ممتد، سردرد و خواب‌آلودگی

• لزوم دور نگه داشتن کتاب هنگام مطالعه برای بهتر دیدن

• ایجاد اشکال در نخ‌کردن سوزن گرچه در نور زیاد به علت تنگ‌شدن مردمک این کار با اشکال کمتری برحسب سن امکان‌پذیر است.

• افرادی که مطالعه، تایپ، کار با کامپیوتر، انجام کار‌های ظریف نزدیک مانند خیاطی و… کار روزانه و دایمی آنهاست زودتر متوجه پیرچشمی خود خواهند شد ولی بعضی دیگر مانند خانم‌های خانه‌دار و کشاورزان… که کمتر با کار نزدیک سر و کار دارند نیاز به عینک برای اصلاح دید نزدیک را دیرتر احساس خواهند کرد.

به عبارت دیگر می‌توان گفت: با توجه به نوع شغل افراد نیاز به استفاده از عینک نزدیک در سن پیرچشمی با توجه به شرایط فرد با تقدم و تاخر خواهد بود.

پس در مروری ساده علائم به شکل زیر است:

۱. دید بیمار در نقطه نزدیک نرمال تار می‌شود.

۲. علائم نزدیک بینی اصلاح نشده ظاهر می‌شود.

۳. خستگی چشم به هنگام مطالعه

۴. شکایت سرگیجه به هنگام مطالعه

۵. کنتراست کم به هنگام مطالعه

۶. نیاز به نور مستقیم و روشن به هنگام مطالعه

و مهمترین این‌ها مشکل در خواندن نوشته‌های زیر مانند آنچه بر روی بطری دارو‌ها و یا در کتاب‌های تلفن نوشته می‌شود.

علل و درمان پیرچشمی
علل و درمان پیرچشمی

عوامل خطر پیر چشمی:

علاوه بر سن عوامل خطر دیگری نیز برای پیرچشمی مطرح شده است:

ο. دوربینی: که این به انعطاف پذیری زیاد لنز‌ها نیاز دارد.

ο. شغل: این هم یک عامل خطر است بویژه اگر شغل به دید نزدیک نیاز داشته باشد.

ο. جنس: در زنان جوان شیوع بیشتری دارد.

ο. بیماری چشم یا تروما و آسیب به لنز‌ها یا ماهیچه‌های مژکی می‌تواند باعث تسریع پیشرفت پیرچشمی شود.

ο. بیماری سیستمیک: بیماری قند (دیابت) و همچنین بیماری ام. اس (مولتیپل اسکلروزیس) می‌تواند شما را در خطر پیرچشمی قرار دهد. بنابراین اگر بیماری قند دارید، قند خود را پیوسته کنترل کنید تا به این عارضه مبتلا نشوید.

ο. داروها: دارو‌های ضدافسردگی و همچنین ضدحساسیت‌ها (آنتی هیستامین‌ها) می‌توانند انعطاف‌پذیری لنز را کاهش دهند و شما را در خطر ابتلا به پیرچشمی قرار دهند.

ο. محل زندگی: نتایج تحقیقات نشان داده‌اند کسانی که در مناطق جغرافیایی گرم و خشک زندگی می‌کنند مانند مناطق جنوبی کشورمان یا کسانی که در نزدیک خط استوا زندگی می‌کنند، بیش از دیگران به پیرچشمی مبتلا می‌شوند.

در این مناطق، تابش نورخورشید شدیدتر و نورماورای بنفش در فضا بیشتر است. اشعه ماورای بنفش برای چشم مضر است. بنابراین اگر ساکن چنین نواحی هستید، حتما از عینک آفتابی مناسب استفاده کنید.

علل و درمان پیرچشمی
علل و درمان پیرچشمی

معایب عینک مطالعه در پیرچشمى

  • دید دور را تار مى کند.
  • با پیشرفت پیرچشمى، بارها نیاز به تعویض دارد.
  • در همه جا و در همه شرایط همراهتان نیست (فراموش کردن، شرایطى مانند استخر و ….)
  • به راحتى گم مى شود.
  • نشانه اى بارز از پا به سن گذاشتن است و دل نشین و زیبا نیست.

تشخیص پیر چشمی

روش‌های تشخیصی متفاوت بوده و با استفاده از ابزار‌های خاصی صورت می‌گیرد به گونه‌ای که بکارگیری همه آن‌ها مهم است، زیرا می‌تواند در درمان تأثیر گذار باشد.

بطور کلی اگر فردی از عینک یا لنز‌های تماسی استفاده نمی‌کند. هیچ مشکلی چشمی ندارد و دارای شانس کمی جهت ابتلا به بیماری‌های چشمی است، باید بین سن ۲۰ تا ۲۹ سال حداقل یکبار، بین ۳۰ تا ۳۹ سال حداقل دو بار، بین سن ۴۰ تا ۶۴ سال هر ۲ تا ۴ سال و بالا ۶۵ سال هر ۱ تا ۲ سال جهت معاینات چشمی به متخصص مراجعه نماید.

اگر فردی از عینک یا لنز استفاده می‌کند نیز باید معاینات در فواصل کمتری صورت گیرد. اما در صورت وجود هرگونه علامت یا مشکل چشمی حتی در صورت انجام معاینه در همین اواخر باز باید جهت معاینه مجدد به پزشک مراجعه شود و بعنوان مثال وجود تاری دید ممکن است بیانگر علامتی باشد که نیاز فرد به تغییر عینک یا لنز را مطرح سازد.

پیر چشمی
پیر چشمی

چگونه پیرچشمی را کنترل کنیم

پیر چشمی مشکلی است که در طول عمر برای اغلب افراد پیش می آید، چه آنهایی که عینک می زنند و چه آنهایی که عینک نمی زنند. این بیماری معمولا از 40 سالگی شروع می شود. نکته جالب این که افرادی که برای دید دور عینک می زنند پیرچشمی را احساس نمی کنند.
دلیل پیرچشمی از بین رفتن تطابق است؛ با افزایش سن، عدسی یا به عبارت بهتر لنز خدادادی کیفیت و قدرت خود را از دست می دهد و دیگر خاصیت ارتجاعی اولیه را ندارد، بنابراین چشم نمی تواند تطابق لازم را انجام دهد. اوج این اتفاق در 50 تا 60 سالگی روی می دهد و به طور معمول از 40 تا 45 سالگی شروع می شود. افرادی که پیرچشمی در آنها زودتر اتفاق می افتد، بیمارانی هستند که سابقه دوربینی دارند یا کسانی که نزدیک بینی خیلی بالایی داشته اند و عادت کرده اند مطالعه و کارهای چشمی نزدیک را بدون عینک انجام دهند؛ همچنین افرادی که به دیابت یا بعضی بیماری ها مبتلا هستند زودتر از افراد عادی با پیرچشمی روبه رو می شوند.

با ورود تکنولوژی های جدید، چشم پزشکان موفق شدند وسایلی را به کمک لیزر در ضخامت قرنیه قرار دهند تا امکان اصلاح تطابق انجام شود. این فناوری اکنون با نام «وسایل اپتیکی درون کاشت» مشهور است. 
این شیوه برای افرادی با عمر 45 تا 70 سال که برای حذف عینک یا جراحی آب مروارید، عمل لیزر را پشت سر گذاشته اند و تمایلی به عینک زدن ندارند، موثر است. در ایران نیز سال هاست از این روش استفاده می شود؛ هر چند که سابقه جهانی آن قدری بیشتر است و ده ها هزار نفر توانسته اند با استفاده از آن پیرچشمی را کنترل و درمان کنند. 

به عبارت دیگر می توان گفت: وسایل درون کاشت تا پایان عمر، دید فرد را تامین می کند. در حالت عادی این فناوری از آنجایی که شماره اپتیکی ندارد و با استفاده از یک خاصیت فیزیکی عمق میدان دید را افزایش می دهد، درمان مفید و موفقی را عرضه می کند. ولی فرض کنید به هر دلیلی مثل جراحی داخل چشمی، آب سیاه یا تصادف، اپتیک چشم تغییر کند، در این حالت عیب انکساری جدیدی به وجود می آید و موضوع عوض می شود.
برای اطلاع بیشتر از این شیوه درمانی، با چشم پزشک تان مشورت کنید.

علل و درمان پیرچشمی (Presbyopia)
علل و درمان پیرچشمی (Presbyopia)

درمان پیرچشمی:

اگر چه روشی برای درمان پیرچشمی وجود ندارد، چندین درمان است که دید بیمار را بهبود می‌بخشد، این‌ها شامل: عینک، لنز‌های تماسی و جراحی انکساری می‌باشد.

برای اینکه پیرچشمی چشمانتان را اصلاح کنید و از شر آن خلاص شوید؛ باید از لنز‌ها یا عدسی‌های مثبت استفاده کنید. این عدسی‌ها به شما کمک خواهند کرد، اجسام نزدیک را واضح و روشن ببینید. باید به این نکته توجه کنید که برای پیرچشمی درمانی قطعی وجود ندارد ولی چندین درمان وجود دارد که دید شما را بهبود می‌بخشند: عینک، لنز‌های تماسی و جراحی انکساری.

عینک:

متخصصان اعتقاد دارند بهترین روش درمان پیرچشمی استفاده از عینک است. در سنین بالاتر از ۴۰ تا ۴۵ سال، افرادی با دید طبیعی (بدون پیرچشمی) احتیاج به عینک مطالعه پیدا می‌کنند و افرادی که قبلا از عینک استفاده می‌کرده و نزدیک‌بین یا دوربین بوده‌اند، احتیاج به ۲ عینک یکی برای دور و یکی برای نزدیک پیدا خواهند کرد.

البته عینک‌هایی در بازار وجود دارد که بخش بالای عدسی آن‌ها مناسب برای دیدن اجسام دور است و بخش پائین آن عدسی برای دیدن اجسام نزدیک مناسب است. شما می‌توانید برای اصلاح پیرچشمی خود از این نوع عینک‌ها استفاده کنید، به این ترتیب با نگاه کردن در راستای بالای عدسی، اجسام دور را به وضوح می‌بینید و با نگاه کردن در راستای پائین عدسی، اجسام نزدیک را واضح و روشن رویت خواهید کرد.

یک مزیت نزدیک بینی کمتر از ۳ دیوپتر این است که این افراد پس از شروع پیرچشمی می‌توانند عینک دور خود را بردارند و قادر به خواندن بدون عینک باشند. اما افراد با نزدیک بینی متوسط و شدید پس از شروع پیرچشمی علاوه بر عینک دور نیاز به عینک مطالعه هم خواهند داشت و در واقع مزیتی نسبت به افراد طبیعی ندارند.

از زمان شروع پیرچشمی هر ۲ تا ۳ سال، ۰/۲۵ تا ۰/۵ نمره به نمره عینک افزوده می‌شود بنابراین برای معاینه دوره‌ای به چشم پزشک مراجعه کنید. فراموش نکنید که استفاده از عینک جهت پیشگیری از افزایش نمره عینک نیست بلکه تنها به دید بهتر شما در زمان انجام کار‌هایی مانند مطالعه کمک می‌کند.

لنز‌های تماسی:

عدسی‌های چشمی ۲ کانونی، لنز‌های مخصوصی هستند که برای آن دسته از افرادی که مشکل نزدیک‌بینی و دوربینی را همزمان دارند، ساخته شده‌اند. پیرچشمی از جمله همین اختلالات است. این لنز‌ها دارای ۲ کانون هستند که بخش فوقانی عدسی برای مشاهده اجسام دور و بخش تحتانی برای مشاهده اجسام نزدیک است.

چشم پزشکان گاهی برای بعضی افراد عینک مطالعه با لنز تماسی توصیه می‌کنند. در این صورت عینک مطالعه برای دیدن اجسام نزدیک استفاده می‌شود. البته به این نکته توجه کنید که در صورت استفاده از لنز تماسی باید دقت و حوصله کافی برای رعایت نکات بهداشتی و رعایت اصول گذاشتن و برداشتن آن را در چشم داشته باشید.

جراحی و لیزر:

معمولا، چون لنز‌های قابل برداشتن رضایت بیماران را تامین نمی‌کنند، روش‌های جراحی مانند لنز‌های ۲ کانونی و یا چند کانونی، لنز‌های تطابقی با قابلیت جا به جایی هنگام تطابق، و لنز‌های کمانی شکل بعد از جراحی آب مروارید به کار گرفته شدند.

روش‌های جراحی خاصی نیز وجود دارد که عدسی یک چشم را برای دیدن اجسام دور و عدسی چشم دیگر را برای دیدن اجسام نزدیک تنظیم می‌کند. تفسیر مغزی از دو تصویر که در دو نیم کره مغزی تشکیل می‌شود به مرور زمان به گونه‌ای تغییر می‌یابد که بیمار ناخودآگاه دور و نزدیک را راحت می‌بیند.

برخی متخصصان می‌گویند لیزر تاثیری بر روی قدرت متمرکز کننده عدسی ندارد و بنابراین نمی‌تواند پیرچشمی را درمان کند. ” کراتوپلاستی ” روش جدیدی است که با استفاده از امواج رادیویی و بدون عمل جراحی، پیرچشمی اصلاح می‌شود.

روش های پیشگیری از پیرچشمی
روش های پیشگیری از پیرچشمی

روش‌های پیشگیری از پیرچشمی

خوب بخوابید:

متخصصان اعتقاد دارند هشت ساعت خواب در شبانه‌روز در پیشگیری از پیرچشمی موثر است.

خوب بخورید:

مصرف انواع میوه‌جات و سبزیجات و مرکبات در پیشگیری و به تعویق افتادن زمان ابتلا به این بیماری نقش موثری دارد. هویج و مرکبات سرشار از ویتامین‌های A. و C. هستند. این ویتامین‌ها حاوی آنتی‌اکسیدان هستند و به همین علت پیرچشمی را به تعویق می‌اندازند.

دانشمندان دانشگاه جان هاپکینز می‌گویند، این ویتامین‌ها عدسی چشم را در شرایط مناسبی قرار داده و باعث می‌شوند چشم به خوبی برای دیدن اجسام دور و نزدیک انطباق پیدا کند.

از عینک آفتابی استفاده کنید:

اشعه خورشید باعث ایجاد پیرچشمی به خصوص در ساکنان مناطق گرمسیر و آفتابی می‌شود؛ بنابراین با استفاده از عینک آفتابی از چشمانتان محافظت کنید.

سیگار نکشید:

مصرف سیگار در بروز زودرس بیماری پیرچشمی موثر است.

*هشدار:  این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

منابع:

بیمارستان نور

پارسینه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن