فرهنگ و هنرگردشگری

ویژگی های فرش شهرهای ایران

 

ویژگی های فرش شهرهای ایران

ویژگی فرش دستباف تبریز

فرش تبریز یکی از انواع قالی‌های ایرانی است. این شهر یکی از مهم‌ترین مراکز بافت قالی در ایران و جهان است و قالی‌های بافت آن از تنوع و گوناگونی بسیاری برخوردارند. تبریز، در حال حاضر از سوی شورای جهانی صنایع دستی به عنوان «شهر جهانی بافت فرش» انتخاب شده است

هنر فرش بافی در ایران به قبل از دوران صفویه باز میگردد.که  در نیمه دوم قرن پانزده و در دوران صفوی، فرش از حالتی روستایی به هنر پیشرفته درباری تبدیل شد. یکی دیگر از تحولات مهم در فرش

 این دوره، طرح‌هایی بود که هنرمندان دربار تبریز و هرات ایجاد شدصنعتگران تبریز با دریافت سلیقه مردم اروپا و آمریکا دست به بافتن قالی‌هایی زدند که بسیار جالب بود و بازار آن کشورها را به خود

 اختصاص داد. تبریز یکی از قطب‌های بافندگی بسیار با اهمیت ایران در زمینهٔ قالی‌بافی است. فرش‌های آن، چه آن‌هایی که  زینت‌بخش موزه‌های معتبر جهان هستند و یا در مجموعهٔ کلکسیونرهای

 مشتاق جای گرفته‌اند، و یا آن‌هایی که در مقیاس زیاد و در کیفیت تجارتی سر از بازارها و چهار سوق‌ها در می‌آورند، همواره خوش اقبال و مشتری پسند هستند. برابر آماری که در دست داریم در

شهرستان تبریز و حومهٔ آن در سال ۱۳۶۴ شمسی بر روی ۱۶۰۰۰ دار قالی ۳۲۱۵۰ کارگر بافنده کار کرده‌اند. علاوه بر تک‌بافی‌ها، کارگاه‌های متعددی از سالیان بسیار دور در کار فرش‌بافی بوده وهستند

ویژگی های فرش شهرهای ایران
ویژگی های فرش شهرهای ایران

فرش تبریز

یکی از مهمترین صنایع دستی شهر تبریز قالیبافی است و در این زمینه شهرت جهانی دارد. فرشبافی در تبریز از قبل از دوران صفویه آغاز شد و یکی از قدیمی ترین و معروفترین مراکز بافت فرش های دستباف در دنیا به شمار می آمد. اوایل فرش ها در قالب طرح های روستایی با رجشمارهای 24 بافته می شد که به مرور زمان با رشد و ترقی فرش و قالیبافی تا 110 رج افزاش پیدا کرد و همچنین به هنر درباری مبدل گشت.مواد اولیه بکارگرفته شده در فرش تبریز معمولا از جنس پشم یا ابریشم بودند که فرش های بسیار با کیفیت و اعلا روانه بازار می کردند. تبریز دارای تنوعی بی نظیر از طرح ها و نقشه ها در زمان های گذشته بود.

ویژگی های فرش شهرهای ایران
ویژگی های فرش شهرهای ایران

ویژگی های فرش تبریز

 فرش تبریز عموما در رجشمارهای بالا و ریزبافت است

 فرش های تبریز دارای تنوع بسیار زیادی از رنگ هاست

پرز های فرش تبریز معمولا کوتاه است و پرداخت آنها توسط افراد ماهر انجام می گیرد

 الیاف بکار رفته در فرش دستباف تبریز از نوع مرغوب است و از کیفیت بالایی برخوردار است

 استفاده از سایه روشن ها که باعث ایجاد عمق در فرش تبریز می شود

از دیگر خصوصیات فرش تبریز پر کردن قسمت های خالی فرش به جای استفاده از نقش های دیگر

ویژگی های فرش شهرهای ایران
ویژگی های فرش شهرهای ایران

فرش هایی که در تبریز بافته می شوند از نظر رج شمار بدین شکل می باشند

* 25×25* 25×25، 30×30، 35×35، 40×40، 50×50، 60×60  گره در هر پنجره 7 سانتي متري.

نوع 25×25 فرش تبریز، قاليهاي ارزان قيمت است كه براي فروش در بازار بافته مي شود

نوع 30×30 فرش تبریز نوع معمولی و بازاری است

   35×35 فرش تبریز معمولاً نوعی است كه شركتهای اروپايی سفارش می دهند تا مطابق با سليقه و با طرح مورد علاقه شان بافته شود. رج شمارهای بالاتر فرشهايی با فشردگي و تراكم بالا نظير فرش هاي ابريشمی هستند.

تقسيمات حاشيه در تبريز خارج از معيارهای قديمی و سنتی مي باشد و به نوعی طراحان آن را متحول ساخته و كم و زياد می كنند. به طور كلی در اكثر مناطق مخصوصاً تبريز، اندازه بندی حاشيه را بدين گونه انجام مي دهند كه پهنای كل حواشی حدوداً يك ششم كل عرض فرش باشد و در محدوده مشخص شده براي حاشيه، پهنای حاشيه اصلی دو برابر حاشيه فرعی باشد. حاشيه معروف تبريز، حاشيه سماوری يا توسباغی است كه در آن دو اسليمی در كنار هم قابي را تشكيل داده اند كه شكل سماور را تراعي مي كند. به نقش سماور هراتی نيز ميگويند.

ابعاد فرش تبریز

فرش تبريز از كوچكترين تا بزرگترين اندازه بافته مي شود. معمولاً فرش های تصويری تبريز داراي قطعه كوچك يا متوسط هستند و قالي ها ابريشمي هم غالباً در اندازه ها بزرگ ميباشند.

طرح های رايج فرش تبریز

امروزه در تبریز همه نوع طرح را می توان پیدا كرد كه البته بررسی همه آنها امكان پذیر نیست و به زمان زیادی احتیاج دارد هر چند با گسترش طرح ها و نقش ها در نقاط مختلف كشور، دیگر نمی توان به طور یقین طرحی و یا نگاره و موتیفی را متعلق به نقطه ای خاص دانست و به همین ترتیب نمی توان فرش منطقه ای را با دیدن طرحی و یا نگاره ای تشخیص داد. به طور مثال در تبریز نمونه فرشهایی بافته می شود كه جدا از بافت و رنگبندی، دارای طرحی از منطقه كرمان است كه در تبریز به طرح كرمان قلم مشهور است.

به طور كلی طرح و نقشه فرش تبریز بیشتر از سلیقه خریداران تبعیت می كند. طراحان تبریز اگرچه در اصول از طرح های معروف و قدیمی پیروی می كنند اما به این طرح ها جان می دهند و زیبایی می بخشند و نوآوری دارند.

در طبقه بندی كه شركت سهامی فرش ایران از لحاظ طرح و نقش فرشها صورت داده نقشه های قالی ایرانی در ۱۹ بخش طبقه بندی شده است كه شهر تبریز نیز به جهت تنوع طراحان و كثرت آنها در اغلب این بخش ها آثار و نمونه هایی دارد از جمله:

نقشه آثار باستانی و ابنیه اسلامی نقشه شاه عباسی، نقشه اسلیمی، نقشه افشان، نقشه بندی خشتی، طرح درختی، طرح شكارگاه، نقشه قابی، طرح گلفرنگ، طرح گلدانی و طرح ماهی درهم (هراتی) به خصوص لاك پشتی و همینطور طرح محرابی و نقش محرمات و طرح هندسی و قالیها و قالیچه های تصویری و طرح بوته ای.

 دار تبريزی

دار تبريزی يا عمودی را از اين رو تبريزی می نامند كه ظاهراً در تبريز اختراع شده است. در شهر تبريز انواع ديگر دار استفاده نمی شود چون اين دستگاه ساده است و به كار بردن آن آسان و در عين حال ارزان نيز هست. در اغلب مراكز قاليبافی واقع در شهرهاي شمال غربي و مركزي ايران نيز اين نوع دار به كارمي رود.

اين دار نسبت به دار روستايی از چندين لحاظ برتری دارد. كار خسته كننده كلاف كردن چله ها و گره زدن آنها به تير فوقانی و دوختن قسمت بافته شده قالی به تير زيرين در اين دستگاه حذف گرديده است. هنگام پايين كشيدن قالی مي توان با بيرون كشيدن چهارگوه از شكاف باهوها چله ها را به سرعت رها ساخت. به اين ترتيب قالی پايين مي آيد و قسمت بافته شده را طوری بر روی دار قرار می دهند كه به سهولت مي توان آن را مورد بازرسي قرار داد.

  قلاب تبريزی

در شهر تبريز كارد مخصوص به كار برده می شود كه با كاردهای ديگر اختلاف مهمی دارد. اين كارد تركيبی است از يك تيغه تيز و قلابي شبيه قلاب دكمه انداز كه در انتهاي تيغه تعبيه شده است. از قلاب براي گره زدن و به جاي گره زدن بوسيله دست، و از تيغه براي بريدن نخ پس از بستن گره استفاده مي كنند.

در سراسر ايران نوعي شيوه قاليبافی تقلبي رواج يافته كه به شهرت نيك قالی ايران بسيار لطمه زده است. اين روش زيان آور اين است كه به جاي گرفتن دو رشته تار و بستن گره به آن، گره را به چهار تار می بندند، به اين ترتيب فرشی كه بافته مي شود تنها نصف گره هايی را كه بايد داشته باشد دارد.

شهر تبريز يكی از مراكز معدود قاليبافی است كه اين بيماری در آن شايع نشده است علت اين امر به اين دليل است كه قاليبافان تبريز چون براي بستن گره به جاي انگشت از قلاب استفاده مي كنند، بستن گره با قلاب امكان پذير نمي شوند. نتيجه اين مصونيت به طور كلي به نفع قاليبافان تبريز تمام مي شود

مشخصات مثبتی كه فرش تبریز را از بافته شهرهای دیگر ایران متمایز می كند بطور كلی عبارتند از:

ویژگی های فرش شهرهای ایران
ویژگی های فرش شهرهای ایران

گره فرش تبریز: هر تخته از فرش تبریز (به استثنای فرآورده های غیر معمول) با گره تركی بافته  میشوند و هر قالی كه با این گره بافته نشده باشد نمی توان آنرا تبریزی محسوب كرد.

دو پوده بودن: فرش تبریز دو پوده است و معمولاً پرز آن كوتاهتر و نازكتر و سبكتر از اغلب بافته  های غیر عشایری ایران است.

 طراحی فرش تبریز: طراحی فرش های تبریز عالی و بافت آن بسیار دقیق است. به این جهت  قالی چنان منظم و جا افتاده از كار در می آید كه حالت قالی ماشینی را پیدا می كند. كوتاهی پرزهای قالی تبریز این دقت ماشینی را نمایان تر جلوه می دهد.

 مواد اولیه فرش تبریز: پشم ناحیه ماكو مخصوصاً پشمی كه از دباغ خانه های تبریز بدست     می آید از پشمی كه در سایر شهرها برای قالیبافی به كار می رود خشن تر است و در نتیجه فرش های تبریز مانند قالیهای مشهد و كرمان مخملی نیست.

رنگ فرش تبریز: رنگهایی كه در فرش های تبریز به كار می رود اغلب تند و خام است.

ویژگی فرش دستباف قم

قم شهری تاریخی و مذهبی است که تقریبا در 120 کیلومتری جنوب تهران قرار گرفته است، این شهر در حال حاضر جایگاهی ویژه ای در صنعت فرش دستباف ابریشم  دارد.اگرچه قالیبافی تا صد سال گذشته در قم صنعت بزرگی محسوب نمیشد اما استفاده از پشم و ابریشم با کیفیت و مرغوب در کنار رنگ ها و نقش های شگفت انگیز آن را تبدیل به کالایی لوکس و البته جزو گران قیمت ترین فرش های دستباف کرده است که در دنیا شناخته شده و بسیار محبوب است.
اوایل فرش های قم به دلیل بهره نبردن از مواد اولیه مرغوب و بافت های درشت در رجشمار های 400 دارای کیفیت مطلوبی نبود و شهرت فعلی را نداشت. پس از سال ها تغییراتی اساسی در این زمینه ایجاد شد، قالیبافان مجرب و ماهر با مهارت و کاردانی فرش های تمام ابریشم ریزبافت در رجشمارهای بالا تولید نمودند. این فرش های با ارزش و گرانبها با ظریفترین الیاف ابریشمی به عنوان گل ابریشم به بازار عرضه گردید.

قالی های قم که تمام ابریشم می باشند به دلیل قیمت بالا و ظرافت بیش از حدشان معمولا در سایزهای بزرگ بافته نمیشود و بیشتر جنبه تزیینی دارد. لازم به ذکر است با وجود ظرافت در بافت، فرش های قم از استحکام و دوام بالایی برخوردار است و جزو یکی از بهترین فرش های دنیا به شمار می آید.

ویژگی های فرش شهرهای ایران
ویژگی های فرش شهرهای ایران

برخی از ویژگی های فرش قم شامل:

. الیاف استفاده در قالیچه قم از پشم های بسیار با کیفیت بومی تحت عنوان سبزوار است که یکی از شناخته شده ترین الیاف موجود است
. گره ها بسیار ریز و نوع چله و گره ها به صورت فارسی بافته میشود
. پرزها در این نوع فرش اندازه ای متوسط دارد و در نوع ابریشمی بسیار کوتاه تر است، همچنین ریشه ها از یک سمت فرش قابل مشاهده است
. رجشمار بالا نسبت به فرش های دستباف دیگر مناطق
. بهره گیری از رنگ های طبیعی و گیاهی در فرش های تمام ابریشم قم
. یکی از ویژگی های بارز فرش قم این است که پودها و گره ها منظم و به ترتیب در کنار هم قرار گرفته است که مستلزم زمان و دقت بیشتر بافندگان است که امروزه در بعضی از مناطق متاسفانه این اصول از حیث سرعت بخشیدن و تمام شدن پیش‌تر از موعد مقرر بافت فرش رعایت نمیشود
.استفاده از پودهای ظریف و نازک یکی دیگر از مشخصات قالی قم است

برخی از طرح های فرش قم شامل :

شکارگاه، درختی، لچک و ترنج،شاه عباسی،خشتی،اسلیمی،محرمات،محرابی و …با وجود اینکه نقش و طرح شکارگاه از اصفهان سرچشمه گرفته است ولی در بسیاری از طرح های ابریشمی قم دیده شده است که درخور تعریف و تمجید است.

ویژگی های فرش شهرهای ایران
ویژگی های فرش شهرهای ایران

رنگبندگی فرش های قم:

اوایل فرش های قم از تعداد رنگ های محدودی چهار الی شش رنگ استفاده میکردند ولی به مرور زمان این تعداد افزایش یافت و به شانزده رنگ رسید و اکنون با تنوع بسیار بالایی تا چهل رنگ فرش هایی زیبایی بافته میشود
رنگ های طبیعی قابل استفاده  عبارت است از:
پوست انار، پوست گردو، برگ مو،سماق،نیل،روناس،اسپرک،قرمزدانه
حتی اگرتمایلی به مفروش کردن منزلتان با هزینه این نوع فرش ندارید و در عین حال میخواهید اثری از این هنر زیبا را دارا باشید، تابلو فرش های ابریشم قم بسیار برازنده هر خانه ای است.

ویژگی فرش دستباف خراسان

فرشهای بافت خراسان جنوبی مشهورترین فرشهای ایران در گذشته بوده که تاریخچه آن به دوران حکومت شاهرخ میرزا در هرات بر می گردد و حدود 600 سال پیش در این منطقه بافته می شد

ایرانیان از صدها سال پیش تاکنون در محصولات ابریشمی، پشم، سنگهای گران قیمت و فرش شهره بوده اند و بازرگانان اروپایی از طریق جاده ابریشم به داد و ستد با آنها پرداخته اند. اقتصاد کشور ما به دلیل اتکا به نفت خام، اقتصادی تک محصولی است و برای رهایی از این تنگنا، عوامل بنیادی جامعه باید برای تنوع بخشیدن به صادرات غیر نفتی و توسعه آن قدمهای موثری بردارند.
از آنجا که نفت سرمایه ای تمام شدنی است، تولیدات صنایع دستی به عنوان فراورده های صادراتی بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است.
صنایع دستی یکی از مساعد ترین زمینه های اشتغال زایی است و در به کارگیری نیروهای خلاق نقشی موثر دارد و باید به عنوان راه حلی برای مشکلات جوانان مورد بررسی قرار گیرد که در این راستا شرایط اقلیمی و محدودیت های منطقه ای سهم عمده ای در ناشناخته ماندن این هنرها در هر منطقه داشته است.
استان خراسان جنوبی با وسعتی بیش از 95 هزار کیلومتر مربع از شمال به خراسان رضوی و از شرق حدود 330 کیلومتر دارای مرز مشترک با کشور افغانستان بوده و از غرب به استان یزد و از جنوب به استانهای سیستان و بلوچستان و کرمان محدود است.
بر پايه آخرین تقسیمات کشوری در سال 1386 استان خراسان جنوبی دارای هفت شهرستان (بیرجند، قاینات، سربیشه، نهبندان، سرایان، درمیان و فردوس) 18 بخش و 21 شهر و 48 دهستان است.
از این میان 250 رشته شناسایی شده و کددار صنایع دستی و هنرهای سنتی در کشور بیش از 40 رشته در استان خراسان جنوبی زمینه فعالیت دارند که قالی و قالیچه بافی از مهمترین آنهاست.
شرکت شرق بیرجند از بزرگترین تولید کنندگان فرش در منطقه بیرجند بوده است. این شرکت را می توان قدیمی ترین شرکت خصوصی ایرانی در تهیه قالی دستباف معرفی کرد.
تاریخ تأسیس این شرکت به سال 1308 بازمی گردد که کلیه قالیهای این شرکت مارک دار بوده و عبارت (شرکت شرق بیرجند) در میان نمادی از خورشید قرار گرفته است.
به طور کلی وضعیت قالیبافی منطقه را طی یک صد سال اخیر می توان به سه دوره تقسیم کرد:
سالهای قبل از 1200 هـ .ش تا 1300 که دوران بافت قالی خوب و ممتاز منطقه است.
سالهای 1300 تا 1322 هـ .ش که در این دوره به دلیل وقوع جنگهای جهانی اول و دوم و به ویژه عواقب حاصل از آنها علیرغم تولیدات نسبتا خوب در مناطقی همچون مود و شهر بیرجند رکود و آشفتگی خاصی در وضع صادرات و فروش فرش به وجود آمد که خود زمینه مناسبی برای تحولات آتی بود.
از سال 1330 هـ .ش دوران شکوفایی و تجدید حیات فرش منطقه آغاز شد و به تدریج با آغاز فعالیت تولید کنندگان و بافندگان زبده ای از جمله عزیزمحمد زهرایی، دکتر عبدالعلی احمدی، عبدالمجید جمشیدی و غلامحسین کامیابی، این هنر شهرت گذشته خود را در این منطقه بازیافت

ویژگی های فرش شهرهای ایران
ویژگی های فرش شهرهای ایران

نحوه بافت قالی در خراسان جنوبی

پس از نصب دار و چله کشی و نصب چوب هاف و کوجی، چند رج به صورت گلیم باف بافته می شود و همزمان کناره پیچ (شیرازه) به صورت یک خامه سه لایی از میان سه تار کناری قالی عبور داده شده که در حین بافت کناره های قالی و قالیچه را سفت و محکم نگه می دارد.
پس از ساده بافی ابتدای قالی، بافت قالی آغاز می شود با بالا و پایین آوردن کوجی پس از هر رج تارهای زیر و رو تعویض می شوند و پس از بافت هر رج، پود نازک از دو ردیف تار زیر و روی قالی رد می شود. ابتدا با ضربات آهسته و ریز و سپس با ضربات محکم شانه بر پود می کوبند تا محکم شود پس از تعویض دوباره تارها پود ضخیم استفاده شده و کوبیده می شود.
پس از بافت دو تا سه رج با دست و به ندرت با سرکش و شانه، قسمت بافته شده صاف و با قیچی پرداخت می شود.
دو نوع بافت فارسی و ترکی در این استان رایج است. بافت تایی (یکی) نیز در این استان رواج دارد که به لحاظ ظرافت و دقت بافت، مدت زمان انجام کار را زیاد کرده و به این دلیل کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های فرش شهرهای ایران
ویژگی های فرش شهرهای ایران

مراکز مهم بافت قالی و قالیچه

بافت قالی در اکثر روستاها و شهرستان های این استان رواج دارد به طوری که حدود بیش از 80 درصد ساکنان روستاها به این حرفه اشتغال دارند. از مناطق مهم بافت قالی می توان به مود، درخش، گسک، چاج، آسیابان، تقاب، نوکند، سربیشه، القار، خوسف، باغستان، کوشکک، خسروآباد، نهارجان، شاخنات، فورخاص، دره عباس، رجنوک، سرچاه، فضل آباد و … اشاره کرد.
بافت قالیچه در اکثر روستاهای خراسان جنوبی معمول است که عمده تولید آن مربوط به بخش زیرکوه قاین (روستاهای بمرود، اسفاد، آبیز، شاهرخت و …) است.
از دیگر مناطق مهم تولید قالیچه های پشمی می توان به روستاهای خلف، فیض آباد، سراب، تک خان، سیدآباد، خور، خوسف، شیرگ آقا، درویش آباد، عربخانه، حاجی آباد، فندخت، شمس آباد، بهمن آباد، گرماب، تیغاب، اسفدن، شاخنات، گازار، درح، چاه دراز، سرزه، گورید، کم چاه مزار ساقی و بیچند اشاره کرد.

ویژگی گلیم فرش سیرجان

” گليم شيريکي پيچ ” مهمترين صنعت دستي سيرجان دراستان کرمان است که از دور حالتـي شبيه به قالي دارد
دراين نوع گليم برخلاف انواع ديگرزيراندازهاي بافتني که درآنها پود موجب شکلگيري نهايي محصول ميشود تار و نخ خامه نقش اصلي را دارند و پود تنها موجب استحکام درگيري نخ خامه با تارها مي شود
” شيريکي پيچ ” نامي است که بافندگان عشاير و روستايي کرمان بر نوعي از گليم گذاشته اند ؛ در اصـطلاح بومـي، شيريکي پيچ ، بيشتر به گليم سوزني معروف است . نام شيريکي پيچ به قولــي از شريکي پيچيدن 2 تار با هم و به نقل قول ديگري از شريکي کار کردن 2 يا چند بافنده آمده است . بافت اين نوع گليـم به اندازه قالي مشکل و وقت گير است . وسيلة بافت دار گليم بافي افقي و يا عمودي است. گره زدن در شيريکي پيچ بر دو نوع است: گره متن و گره آب دوزي. اساس کار بافندگان شيريکي پيچ ” دار ” است که شامل دو تير چوبي يا فلزي موازي با هم است و 2 تير ديگر بطور عمودي به ابتدا و انتهـاي آن متصل شده و روي هم چهارچوبـي مستطيل شکل بوجود مي آورند و چله ها قسمت سر دار و زير دار را دور مي زنند ؛ در ميان چله هـا و عمود بر آنها دو چوب يکي بنام « گُرد » و ديگري به نام « پس گرد » قرار مي گيرند ؛ قيچـي ، چاقو و دفتيـن از ديگر ابزار بافت است
اين گليم خوش نقش و نگار که ازآن براي توليد کيف ، تابلو ، رويه صندلـي و چيزهاي ديگر استفـاده مي شود در ساليان گذشته بخشي از صادرات غيرنفتي کشور را تشکيل مي داد و در بازار برخي کشورها مشتريان خاص خود را داشت اما اين روزها حال و هواي خوبي ندارد

ویژگی های فرش شهرهای ایران
ویژگی های فرش شهرهای ایران

نيمي از دارهاي توليد گليم شيريکي پيچ در سيــرجان امسال تعطيل شده است و اين به معناي کاهش درآمد هزاران خانواده اي است که زنان آنها باتوليد اين نوع گليم ، کمک خرج خانواده بوده اند
پورمهدي آبادي مسئول شرکت فرش دستباف جهـادکشــاورزي سيرجان مي گويد پارسال حدود 6 هزار دار توليد اين نوع گليم درخانه ها و کارگاه هاي کوچک خانوادگي در سيرجان فعال بود که حدود 30 هزار مترمربع گليم توليد کردند اما اکنون تعداد دارهـاي فعال حدود 3 هزار است و در9 ماه گذشته حدود 7 هزار مترمربع گليم در آنها توليد شده است
شعبان رضايي از بافندگان قديمي گليم شريکي پيچ در سيرجان هم مي گويد : يکي از مهمتـرين علل کاهش توليــد اين نوع گليم افزايش قيمت مواد اوليه و ثابت بودن قيمت فروش آن است . او مي گويد: سنتي بودن روش هاي توليد نخ و رنگ آميزي آن که متکي بر نيروي انساني است موجب شده هزينه توليد آنها بالا برود و اگر براي ايجاد کارگاه هاي بزرگ توليد نخ و رنگ آميزي آن فکري نشود وضع اين گليم روز به روز بدتر خواهد شد
پورمهدي آبادي هم معتقـد است علاوه بر گرانـي دستمزد و مواد اوليه و پايين بودن قيمت فروش گليم وجود رقبـاي خارجي در کشورهاي چين ، پاکستان ، هند ، ترکيه و افغانستان موجب کاهش صادرات اين گليم شده است
او با اشاره به وجــود 14 هزار بافنده گليم شريکي پيچ در سيرجان افزود بايد نياز بافندگان گليم برآورده و از آنهـا حمايت شود ضمـن اينکه اعــطاي تسهيـلات لازم و راه اندازي کارخانه يا کارگاه هاي مورد نياز در ايـن شهرستان براي برون رفت از مشکلات موجود ضروري است
فرماندار سيرجان هم با تاکيد بر حل مشکلات گليم بافان ، در اختيار گذاشتن مواد اوليه گليم با قيمت مناسب از طرف تعاوني هاي مربوط و اختصاص اعتبارات بانکي قرض الحسنه با کارمـزد کم و اقساط طولاني مدت براي توليدکنندگان را از موارد موثر براي رونق بخشي به اين صنعت بومي مي داند

ویژگی های فرش شهرهای ایران
ویژگی های فرش شهرهای ایران

 توحيدي معتقد است بايد از طريق شرکت ملي فرش ايران مواد اوليه و مرغوب با استفاده از رنگ هاي گياهي ، نقشــه ها يا نقش هاي اصيل و مورد درخواست مشتريان و خريداران فراهم و با نظارت اين سازمان در اختيار بافندگان قرار گيرد
او مي گويد از طريق وزارت بازرگاني يا شرکت ملـي فرش ايران مي توان گليم مشهور سيرجان و حتي قالي مرغوب اين ديار را در نمايشگاه هاي داخلي و بين المللي عرضه کرد تا بازاريابي صورت پذيرد
فرماندار سيرجان شرکت بافندگان و توليد کننـدگان در جشنواره هاي ملي و استاني و تجليل از آنان را ديگر راهکار براي نجـات اين حرفه دانست و افزود شناسانــدن اين نوع گليم در بازارهاي جديد خارج از کشور به عهده دولت است

    توحيدي ، باتاکيدبر اهتمام فرمانداري اين شهرستان براي همکاري با بافندگان گليم شريکي پيچ ايجاد کارخانه رنگرزي گياهي با همکاري بخش خصوصي و واحد ريسندگي در اين شهرستان را از برنامه هاي خود اعلام کرد
مسئول شرکت فرش دستبـاف جهاد کشاورزي سيرجان هم راه اندازي اين واحدها را در سيرجان گامي موثر براي توسعه اين صنعت مهـم دانست و گفت گليم شريکي پيچ از پشـم و کـرک سيرجان توليد مي شود و به علت نوع پيچش در بافت و تنوع نقشه و رنگ در جهان ، انحصاري است
او ، ميزان ارزش فروش اين نوع گليم را هر مترمربع 150 تا 400 هزار تومان اعلام کرد
شمـاري از گليم بافان هم با ابراز علاقه به جلوگيري از رکود اين نوع گليم ، مهمترين خواسته خود را حمايت مالي و تسريع در تحويل دفترچه هاي بيمه درمان مطرح مي کنند
به گفته مسئول شرکت فرش دستباف جهـاد کشـاورزي سيـرجان تاکنـون 2 هزار و 560 نفر از فرش بافان زيرپوشش بيمه از کارافتادگي و بازنشستگي قرار گرفته اما هنوز دفترچه درمان دريافت نکرده اند
آنچه مسلم است با توجه به موقعيت جغرافيايي شهرستان سيرجان که در مسير ترانزيت کالا ميان استان هاي ساحلي و مناطق مرکزي کشور قرار دارد و مردم آن هم درکنار کشاورزي ، دامداري و توليد محصولات صنـايع دستي به کار تجارت علاقه خاص نشان مي دهند لذا ارتقاي سطح خريد و فروش گليم سنتي سيرجان و يافتن بازارهاي جديد نبايد کار چندان مشکلي باشد
به نظر مي رسد ارتقاي کيفيت توليد گليم متناسب با علاقه خريداران و بکارگيري روش هـاي نوين بازرايابـي بويژه فروش اينترنتي ، مي تواند در اين مسير راهگشا باشد

منابع:

https://www.ferdowsirug.com/%D9%88%DB%8C%DA%98%DA%AF%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D8%B4-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D9%81-%D8%AA%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%B2.html

https://www.ferdowsirug.com/%D9%88%DB%8C%DA%98%DA%AF%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D8%B4-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D9%81-%D9%82%D9%85.html

https://www.ferdowsirug.com/%D9%88%DB%8C%DA%98%DA%AF%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D8%B4-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D9%81-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86.html

https://www.ferdowsirug.com/%D9%88%DB%8C%DA%98%DA%AF%DB%8C-%DA%AF%D9%84%DB%8C%D9%85-%D9%81%D8%B1%D8%B4-%D8%B3%DB%8C%D8%B1%D8%AC%D8%A7%D9%86-18.html

https://www.ferdowsirug.com/%D9%88%DB%8C%DA%98%DA%AF%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D8%B4-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86.html

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن