سرگرمیفرهنگ و هنر

کریسمس

کریسمس

 

شب کریسمس

شب کریسمس (به انگلیسی: Christmas Eve) جشن و مراسمی است که هر سال در غروب روز ۲۴ دسامبر برگزار می‌شود. این مراسم از جشن‌های عمده و مهم مسیحیت غربی و جهان غرب است. مراسم روز کریسمس نیز مانند بسیاری از روزهای عبادی دیگر، از شب قبل با نواختن ناقوس کلیساها آغاز می‌گردد.

مراسم

از عمده مراسم این شب که بین کلیسای کاتولیک و آنگلیکان‌ها مشترک است، اجرای قربانی مقدس است که کمی قبل از نیمه شب در کلیساها شروع می‌شود و تولد مسیح را جشن می‌گیرند. مراسم لوتریان‌ها بیشتر شبیه عشای ربانی است و با روشن کردن شمع و اجرای گروه کر و نواختن ارگ همراه است.

کریسمس یکی از بزرگترین جشن‌های دنیاست و بسیاری عقیده دارند که بزرگترین جشن در جهان است. همه می‌دانیم که طی کریسمس کوچه و خیابان‌ها را چراغانی می‌کنند و به تزیین درختان می‌پردازند اما به دلیل این که کریسمس مخصوص پیروان مسیحیت است و دین رسمی در ایران، اسلام می‌باشد شاید اطلاعات زیادی در رابطه با این جشن بزرگ نداشته باشید.

در این مطلب ما در فاینداتور سعی می‌کنیم تا کریسمس را به صورت خلاصه به شما عزیزان معرفی کنیم و درباره‌ی زمان دقیق آن و تایخچه‌اش برایتان بگوییم. اگر شما هم مایل هستید که بدانید چرا در تعطیلات کریسمس خیابان‌ها در اکثر کشورهای دنیا پر می‌شود از تزئینات قرمز، سبز و سفید با ما همراه بمانید. توصیه می‌کنیم از مطالب زیر نیز دیدن کنید.

حقایق جالب درباره کریسمس

کریسمس در کشورهای مختلف

غذاهای مخصوص کریسمس

زمان، تاریخچه و آداب سال نوی میلادی

 

کریسمس
کریسمس

کریسمس چیست ؟

 

هرسال به مناسبت به دنیا آمدن حضرت عیسی (ع) جشنی برپا می‌شود که به آن کریسمس می‌گویند. همانطور که به احتمال زیاد می‌دانید حضرت عیسی هسته‌ی مرکزی دین مسیحیت است و به همین خاطر اهمیت زیادی برای پیروان این دین دارد. همه ساله در کشورهایی که دین رسمی آنها مسیحیت است کریسمس به صورتی بسیار گسترده برپا می‌شود و همه در آن به میمنت به دنیا آمدن حضرت مسیح جشن می‌گیرند و پایکوبی می‌کنند.

کریسمس 12 روز به طول می‌انجامد و روز اول آن نیز 25 ماه دسامبر مصادف با 4 دی ماه است. این جشن هم مراسمی مذهبی و هم فرهنگی به حساب می‌آید به همین خاطر همواره مردم حضور پررنگی در آن به عمل می‌آورند که در بخش‌های بعدی بیشتر به مراسمی که در کریسمس انجام می‌دهند، خواهیم پرداخت.

توجه داشته باشید که از دیدگاه مسیحیان حضرت عیسی (ع) پسر خدا است به همین خاطر تاریخ تولد وی امر مهمی تلقی می‌شود. دانشمندان و محققان بر سر تاریخ دقیق تولد او اختلاف نظر دارند و برخی هم معتقد هستند که تاریخ تولد وی مشخص نیست. در حال حاضر عقیده بر این است که دانشمندان خودشان بر روی تاریخ 25 دسامبر به توافق رسیدند و آن را به عنوان آغاز کریسمی تعیین کردند. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا 25 دسامبر؟ یکی از مهم‌ترین نظریه‌ها این است که در این تاریخ طول مدت تابیدن نور آفتاب در نیم کره‌ی شمالی بیشتر می‌شود و از آنجایی که لقب حضرت عیسی (ع) نیز “نور جهان” است، 25 دسامبر را انتخاب کردند.

از سده‌ی بیستم میلادی تاکنون کریسمس دیگر تنها یک جشن مذهبی نیست زیرا بسیاری از پیروان ادیان دیگر که در کشورهای مسیحی نشین زندگی ‌می‌کنند نیز کریسمس را با هم‌وطنانشان جشن می‌گیرند و شاید بتوان گفت که حالا این جشن بین‌المللی است و اغلب افراد علاقه‌مند به شرکت در آن هستند.

 

کریسمس ایو چیست ؟

 

همیشه تا نام کریسمس به میان می‌آید نام کریسمس ایو Christmas Eve هم به گوش می‌رسد. کریسمس ایو به شب قبل از فرارسیدن کریسمس یعنی شب 24اُم ماه دسامبر گفته می‌شود. کریسمس ایو یا شب کریسمس با غروب کردن خورشید و به صدا در آمدن ناقوس آغاز می‌شود.

گفتنی است مراسمی که در کریسمس ایو انجام می‌شود، کمی در بین پیروان کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها متفاوت است اما اغلب این اعمال بین کاتولیک‌ها و آنگلیکان‌ها مشترک می‌باشد. مهمترین رسمی که در کریسمس ایو وجود دارد تهیه‌ی شام مخصوص و گردهم جمع شدن اعضای خانواده است؛ به این منظور غذاهایی بسیار رنگین طبخ می‌کنند که بوقلمون مهمترین قسمت آن محسوب می‌شود و باید حتما بوقلمون به صورت کامل (درسته) پخته شود. پس از آماده شدن میز غذای کریسمس ایو همه‌ی اعضای خانواده گردهم جمع شده و بعد از شکرگذاری به خوردن غذا می‌پردازند.

کریسمس
کریسمس

بابا نوئل و آداب کریسمس

 

مهم نیست که پیروی چه دینی هستید، حتما شما هم تصاویری از بابا نوئل را دیده‌اید، پیرمردی با ریش سفید و لباسی قرمزرنگ که همه از دیدنش خوشحال می‌شوند. فیلم‌ها و انیمیشن‌های متعددی درباره‌ی بابا نوئل ساخته شده است و اگر یکی از آنها را تماشا کرده باشید، حتما می‌دانید که کار او آوردن هدیه برای کودکان است. بابا نوئل جنبه‌ای نمادین دارد و در حقیقت اعضای خانواده هستند که برای یکدیگر کادو خریداری می‌کنند اما هنوز هم بابا نوئل با کیسه‌ای پر از کادو در جشن‌های کریسمس حضور پیدا می‌کند و به سوژه‌ای برای عکاسی تبدیل می‌گردد. جالب است بدانید که در داستان‌های اصیل بابانوئل تنها به کودکانی که در سال گذشته رفتارهای خوبی داشتند، هدیه می‌داد و هرکسی کادو دریافت نمی‌کرد اما حالا این موضوع کمرنگ شده است.

 

کریسمس
کریسمس

در رابطه با سایر رسم‌هایی که در کریسمس انجام می‌شود، باید بگوییم که این جشن در حقیقت بهانه‌ای برای شادی و گردهم آمدن اعضای خانواده در کنار یکدیگر است. مسیحیان از چند ماه پیش از فرارسیدن کریسمس به تزئین کوچه و خیابان‌ها و خانه‌های خود می‌پردازند و به خرید هدیه برای عزیزانشان مشغول می‌شوند. اگر بخواهیم کریسمس را در چند رسم به صورت کوتاه خلاصه کنیم، به این شرح خواهند بود، تزئین خانه و شهر، خرید هدیه، تماشای بابا نوئل، پوشیدن لباس‌های نو و برپا کردن جشن و پایکوبی در کنار درختان کریسمس.

بابا نوئل و آداب کریسمس

مهم ترین سمبل های کریسمس

 

اگر توجه داشته باشید، در تمامی جشن‌های کریسمس از اشیا و سمبل‌های خاصی استفاده می‌کنند درست مانند ایرانیان که برای جشن نوروز از سمبل‌های خاصی چون سفره‌ی هفت سین استفاده می‌نمایند. در اینجا به صورت خلاصه مهمترین سمبل‌های کریسمس را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم.

 

1-فرشته در کریسمس

اگر با دقت به تزئینات کریسمسی توجه کنید، متوجه خواهید شد که در گوشه و کنار آن مجسمه‌ها یا عروسک‌های کوچکی از فرشته‌ها ANGELS موجود هستند. فرشته‌ها در کریسمس نماد پیام‌رسان یا رسولان می‌باشند. در حقیقت منظور این است که فرشتگان و رسولان خبر به دنیا آمدن حضرت مسیح را می‌دهند؛ بنابراین یکی از اشیایی که برای تزیین نوک درخت کریسمس استفاده می‌شود نیز عروسک یا مجسمه‌ی کوچکی از یک فرشته است.

 

2-زنگوله در کریسمس

زنگوله‌ها از دیرباز ارتباطی نزدیک با کلیساها در دین مسیحیت داشته‌اند. همین حالا هم در اغلب کلیساها در سراسر دنیا هر یکشنبه ناقوس‌ها به صدا درمی‌آیند. البته بد نیست بدانید که پیش از حضور زنگوله‌ها در دین مسیحیت، این زنگ‌ها متعلق به یهودیان بود و در دین آنها استفاده می‌شد اما رفته رفته به یکی از ارکان مهم در مسیحیت تبدیل شد.

3- آب نبات در کریسمس

آب نبات‌ها هم نقشی پررنگ در کریسمس دارند و شاید جالب باشد که بدانید در طی این تعطیلات مصرف آب نبات‌ها در آمریکا دو برابر مصرف سالانه‌ی آن می‌شود. واقعیت این است که دلیل اصلی استفاده از شکلات‌ها و شیرینی‌ها و آب نبات‌ها در کریسمس به درستی مشخص نیست اما دو نظریه‌ی معتبرتر در این زمینه وجود دارد یکی این که به مناسبت تولد حضرت مسیح آب نبات پخش می‌شود تا نشان دهنده‌ی شادی باشد. نظریه‌ی دوم این است که در گذشته در کشورهایی که این دین رواج داشت، نیشکر به وفور کشت و برداشت می‌شد به همین خاطر تصمیم گرفتند تا در جشن‌هایشان از آب نبات‌ها استفاده کنند.

کریسمس
کریسمس

 

4-درخت کریسمس

بی‌تردید یکی از مهمترین نمادهای کریسمس درخت آن است، درختی سرسبز و پر از تزئینات براق و دیدنی. عموم مردم تصور می‌کنند که ارتباطی مستقیم بین درخت کریسمس و بت‌پرستی در گذشته وجود دارد اما به هیچ‌وجه اینطور نیست و ادعاهای متعددی درباره‌ی چرایی وجود درخت کریسمس وجود دارد که در هیچ‌یک از آنها حرفی از پرستیدن بت وجود ندارد. باهم برخی از آنها را در ادامه مرور می‌کنیم.

 

داستان اول: اولین نظریه درباره‌ی چرایی وجود درخت کریسمس به Saint Boniface بازمی‌گردد. او یکی از قدیسان مسیحی بود. براساس این داستان روزی وی به شهری کوچک می‌رود و متوجه می‌شود که مردم آن دیار درخت بلوطی را به عنوان خدایشان می‌پرستند و عقیده دارند که خدا در آن درخت است. قدیس داستان می‌دانست که اگر بخواهد به مردم آن منطقه بگوید که خدای آنها دروغین است باید با همه‌ی مردم شهر بجنگد بنابراین تصمیم گرفت که درخت را قطع کند تا آنها ببینند که داخل درخت خدایی وجود ندارد. همانطور که پیش‌بینی می‌شد مردم به مخالفت با او پرداختند اما طی ماجراهای متعدد بالاخره درخت بلوط قطع شد. مردم با چشمان خود دیدند که درخت بلوط قطع و خرد شد و هیچ اتفاق بدی هم رخ نداد. Saint Boniface پس از این ماجرا برای احترام به مردم اهالی و زنده نگهداشتن این داستان، درخت را نماد دین مسیحیت قرار داد.

داستان دوم: نظریه‌ی دوم درخت کریسمس را مرتبط با نمایشی می‌داند که در آلمان برگزار می‌شد. در این نمایش که “بهشت” نام داشت ماجرای خوردن سیب توسط آدم و بیرون رانده شدن او از بهشت به تصویر کشیده شده بود. در آن نمایش درختان با سیب تزئین شده بودند و همه می‎‌دانیم که ماجرای آدم و خوردن سیب اهمیت زیادی در دین مسیحیت دارد بنابراین از آن پس مسیحیان درختانی را با سیب تزئین کردند و آن را نماد کریسمس دانستند.

داستان سوم: سومین اعتقادی که درباره‌ی چگونگی به وجود آمدن درخت کریسمس وجود دارد به مارتین لوتر بازمی‌گردد او یکی از تاثیرگذارترین شخصیت‌های دین مسیحیت است و در نهضت پروتستان نقشی اساسی داشت. ماجرا از این قرار است که روزی مارتین لوتر در نزدیکی خانه‌ی خود صحنه‌ی بسیار زیبایی دید، در آن صحنه برف می‌بارید و کمی نور نیز می‌تابید که سبب درخشش بیشتر برف‌ها می‌شد. بعد از دیدن این صحنه مارتین لوتر تلاش کرد که دوباره صحنه‌ای شبیه به آن بسازد به همین خاطر درختانی را در آن مکان قرار داد و آن‌ها را تزئین کرد تا درخششی زیبا به محیط ببخشند.

 

کریسمس
کریسمس

5-کبوتر در کریسمس

کبوتران سفیدرنگ سالهاست که به عنوان نمادی برای صلح شناخته می‌شوند. در کریسمس نیز کبوتران به چشم می‌خورند که نشان می‌دهند، حضرت مسیح آمد تا صلح و دوستی را میان انسان‌ها و خداوند برقرار کند.

کریسمس
کریسمس

6-هدایا در کریسمس

یکی از مهم‌ترین رسوماتی که در کریسمس وجود دارد، دادن و گرفتن کادو است. این رسم به این دلیل به وجود آمد که نشان بدهد هر کادویی به نوبه‌ی خود خوب و با ارزش است و حالا خداوند هدیه‌ای بسیار ارزنده به مردم جهان داده که آن چیزی نیست جز تولد حضرت مسیح (ع).

کریسمس
کریسمس

 

7-گیاه خاس و بنت قونسول در کریسمس

خاس گیاهی است که میوه‌های ریزی دارد. مسیحیان این گیاه را مقدس می‌دانند البته باید در نظر داشت که این گیاه در کشورهای مختلف با نام‌های گوناگونی شناخته می‌شود اما با این حال کلمه‌ی holly می‌تواند اشاره به خاس داشته باشد. مسیحیان هر یک از قسمت‌های این گیاه را نماد موضوع خاصی می‌دانند برای مثال برگ‌های تیزش را یادآور تاج حضرت عیسی (ع) و میوه‌های کوچک قرمزرنگش را سمبل قطره‌های خون می‌دانند اما به طور کلی گیاه خاس نماد ثروت می‌باشد.

از دیگر گیاهانی که به نوعی می‌توان گفت که نماد کریسمس هستند بنت قونسول است. این گیاه در برابر سرما مقاومت بالایی دارد و قابلیت تغییر رنگ با تغییر شرایط آب‌وهوایی را دارد. بنت قونسول به دلیل رنگ قرمز و سبزش نماد کریسمس به شمار می‌آید و در تزئینات این جشن به چشم می‌خورد.

کریسمس
کریسمس

8-چراغانی در کریسمس

در کتاب مقدس مسیحیان آمده که خداوند پرتلالو و درخشان است و در واقع نور جزوی جدا نشدنی از دین مسیحیت و خداوند است. همچنین اعتقاد بر این است که زمانی که آدم و حوا به زمین تبعید شدند، این کره‌ی خاکی بسیار تاریک بود. گذشته از این موضوعات نباید از یاد برد که لقب حضرت مسیح “نور جهان” است به همین خاطر نباید از وجود چراغانی‌های فراوان طی مراسم کریسمس شگفت زده شد.

کریسمس
کریسمس

9-میسلتو در کریسمس

میسلتو Mistletoe نام گیاهی است که در کریسمس به چشم می‌خورد. این گیاه نیمه انگلی است و می‌تواند بخشی از مواد غذایی مورد نیاز خود را تامین کند. این گیاه در زمستان و در طی تعطیلات کریسمس سالم می‌ماند به همین خاطر جزوی از نمادهای کریسمس محسوب شده است. جالب است بدانید که با وجود این که میسلتو تا حدودی انگلی است اما مقاومت بالایی دارد و به احتمال زیاد به خاطر وجود همین مقاومت بالا به یکی از نمادهای کریسمس تبدیل شده است. همچنین گفته می‌شود که حضرت مسیح توانایی بارور کردن و شفا دادن افرادی که نابارور یا بیمار بودند را داشت به همین خاطر نیز میسلتو می‌تواند نماد خوبی برای اشاره به کریسمس باشد. بد نیست بدانید که در حال حاضر در تعطیلات کریسمس گیاه میسلتو را به صورت دسته شده در مناطق مختلف قرار می‌دهند و در زمان فرارسیدن سال نو، هر زوجی که در قسمت زیرین این گیاه قرار بگیرند باید یکدیگر را ببوسند و این موضوع به یک رسم تبدیل شده است.

 

10-سایر نمادهای کریسمس

جالب است بدانید که طی سال‌های مختلف، نمادهای دیگری هم به جشن کریسمس اضافه شدند به همین خاطر با وجود این که تا اینجا چند نماد کریسمس را به شما عزیزان معرفی کردیم اما بازهم سمبل‌های دیگری در کریسمس استفاده می‌شود که در این قسمت به صورت خلاصه آنها را بیان می‌کنیم:

  • دانه‌های برف: نماد پایان زمستان و آغاز بهار
  • ستاره: نماد رخ دادن معجزه
  • سه مرد عاقل: نماد پیشگویان آمدن حضرت عیسی (ع)
  • حلقه‌ی گل: نماد گردش زمین به دور خورشید
  • چوپان: نماد مردم گذشته
کریسمس
کریسمس

رنگ ها در کریسمس

اگر توجه کرده باشید از سه رنگ در جشن‌های کریسمس بیشتر استفاده می‌شود، سبز، قرمز و سفید که البته در سال‌های اخیر طلایی نیز به آنها اضافه شده است. رنگ سبز نماد شکوفایی و سرسبزی گیاهان است زیرا کریسمس با خود سالی نو و بهار را به همراه می‌آورد و در این زمان گیاهان نقش مهمی پیدا می‌کنند.

رنگ دیگری که در کریسمس زیاد از آن استفاده می‌کنند قرمز است. قرمز همواره در کتاب مقدس مسیحیان (انجیل) نقش مهمی داشته است و به گونه‌ای می‌توان گفت که نماد خون و مرگ و زندگی می‌باشد. کلمه‌ی آدم نیز در زبان عبری به معنای مرد + قرمز است. همچنین مسیحیان اعتقاد دارند که حضرت مسیح از گوشت و خون انسان (به رنگ قرمز) بوده و رنگ قرمز نماد رنگ خون وی است. همچنین گفته می‌شود که مرگ و زندگی انسان‌ها نیز به دست خداوند و پسر او یعنی حضرت مسیح است که خون و رنگ قرمز در این نظریه نیز نقش مهمی دارند. بنابراین رنگ قرمز نماد گناه حضرت آدم، خون حضرت مسیح و مرگ و زندگی است.

گذشته از رنگ مقدس سبز و رنگ خونین قرمز سفید هم در تزئیات کریسمسی به وفور به چشم می‌خورد که نماد پاکی و برف می‌باشد. درباره‌ی رنگ طلایی هم باید بگوییم که بیشتر جنبه‌ی تزئینی دارد و از دیرباز جزو رنگ‌های مقدس در دین مسیحیت نبوده است.

کریسمس
کریسمس

تاریخچه جشن کریسمس

کریسمس در ابتدا با برگزاری جشن و پایکوبی همراه نبود حتی در سال ۲۴۵، اوریگن فیلسوف یونانی جشن گرفتن میلاد مسیح را امری قبیح دانست و گفت که در گذشته تنها گناهکاران روز تولد خود را جشن می‌گرفتند.

با این حال اولین اشاره به جشن کریسمس در تقویم فیلوکالوس مشاهده شده است که این تقویم در سال ۳۵۴ در روم نوشته شده است. در سال ۳۸۱ با تعیین شدن اسقف جدید، این جشن به طور کلی از میان رفت اما در سال ۴۰۰ با انتصاب جان کریستوستوم دوباره متولد شد.

در اوایل قرون وسطی روز کریسمس تحت تأثیر جشن تعمید مسیح بود و در غرب بر دیدار سه مرد ستاره شناس ایرانی از نوزاد مسیح تمرکز می‌شد. بعد از به سلطنت رسیدن امپراطور شارلمان، جشن کریسمس تقویت شد و مراسم تاجگذاری او نیز در روز کریسمس سال ۸۰۰ و ویلیام اول پادشاه بریتانیا روز کریسمس سال ۱۰۶۶ انجام شد. در اواسط قرون وسطی جشن کریسمس پررنگ بود و مورخان همگی اشاره کردند که بسیاری از نجیب زادگان و اشراف کریسمس را جشن گرفتند.

اگر بخواهیم به پیشینه‌ی دقیق کریسمس اشاره کنیم باید بگوییم که در حقیقت کلیسا جشن زادروز میترا خدای نور و روشنایی را با جشن بزرگداشت زادروز عیسی که عهد جدید او را نور و روشنی جهان می نامد، جایگزین کرده است و کلیسای کاتولیک به این امید که پیروان آیین میترا به سمت مسیحیت کشیده شوند، به آنان اجازه داد تا به عنوان بزرگداشت زادروز مسیح به برگزاری جشن و سرور خود در تاریخ معین شده‌ی پیشین ادامه بدهند.

 

رسم و رسومات جالب کریسمس

 

با نزدیک شدن به کریسمس بیشتر کشورهای دنیا در حال برنامه ریزی برای گذراندن تعطیلات هستند. کریسمس آداب و رسوم جالبی دارد که فقط مخصوص همین روز هستند و کل شهر را پر از شور و هیاهو می کنند. خیلی ها از اینکه هر سال این سنت های کریسمس را تکرار کنند لذت می برند. کریسمس یکی از بزرگ ترین جشن های مردم دنیاست که هر کشوری برای برگزاری هر چه باشکوه تر آن آداب و رسوم خاصی دارد. در ادامه الی گشت تا همراهی کنید تا با تعدادی از آداب و رسوم کریسمس آشنا شوید.

تاریخچه درخت کریسمس و دلیل تزئین آن

یک روز مانده به کریسمس مردم ونزوئلا جشن مهمی دارند که حتی از جشن روز کریسمس هم مهمتر است! مردم کاراکاس پایتخت ونزوئلا، صبح زود از خواب بلند می شوند تا خودشان را به یکی از بزرگ ترین جشن های کشور برسانند. البته آن ها مثل دیگر نقاط دنیا برای رفتن به کلیسا از خودروی شخصی استفاده نمی کنند بلکه مسیر خانه تا کلیسا را اسکیت سواری می کنند!  اسکیت سواری آنقدر در این روز اهمیت دارد که خیابان ها بسته می شود تا فضای کافی برای اسکیت سواری مردم وجود دارد. این رسم تا حدی در این شهر محبوب است که حتی دیدن یک اسکیت سوار در روزهای دیگر سال هم آدم را یاد کریسمس می اندازد.

اسکیت

فستیوال فانوس های بزگ، فیلیپین

 

شهر «سان فرناندو» در فیلیپین به «پایتخت کریسمس» معروف است چون هر سال این شهر پر از فانوس های بزرگ می شود. خیلی ها از شهرهای دیگر فیلیپین به اینجا می روند تا این جشن باشکوه را از دست ندهند. فستیوال فانوس ها اولین بار در سال ۱۹۰۴ برگزار شد، در آن روز افراد زیادی با هم مسابقه گذاشتند تا ببینند کدام یک از آن ها بزرگ ترین و زیباترین فانوس کریسمس را ساخته است. از آن زمان تا به حال این فانوس ها هم از نظر اندازه و هم از نظر شکل تغییرات زیادی کردند. فکرش را بکنید فانوس های غول پیکری که با لامپ های زیادی روشن شدند و یکی دو تا هم نیستند. دیدن این فانوس های درخشان حسابی حال و هوای کریسمس دارد و می تواند همه را تحت تاثیر قرار دارد. اگر امروز به این شهر بروید فانوس های ۶ متری بزرگی را می بینید که با بیشتر از ۵ هزار حباب لامپ روشن شده است.

فستیوال فانوس های بزرگ،

بز یوله، سوئد

 

سوئدی ها رسم جالبی برای کریسمس دارند که البته برای شهر یوله است! هر سال در هنگام کریسمس بز بزرگی در یوله ساخته و در مرکز شهر گذاشته می شود. البته این سنت فقط و فقط مخصوص این شهر نیست و در شهرهای دیگر سوئد هم ساخته می شود اما بز این شهر با همه آن ها فرق دارد. این بز از کاه ساخته می شود و برای این شهر نماد کریسمس است.

 

کرامپوس، اتریش

 

کرامپوس یک شخصیت افسانه ای برای شرق اروپاست که قرن هاست بخشی از داستان کریسمس است. بچه ها از کرامپوس خیلی می ترسند و در آن شب هایی که کرامپوس در خیابان ها پرسه می زند سعی می کنند تا از خانه بیرون نروند. کرامپوس در واقع یک شخصیت شیطانی است که بچه ها را به خاطر رفتارهای بد تنبیه می کند و در روزهای کریسمس به جای هدیه به آن ها زغال می دهد. شب ۲۵ ام دسامبر کرامپوس در خیابان ها راه می رود و به دنبال بچه های شیطان می گردد!

 

فستیوال نور کریسمس، پورتلند آمریکا

فستیوال نور از آن جشن هایی است که مردم پورتلند عاشقش هستند. هر سال نوازندگان زیادی در این شهر جمع می شوند تا جشن نورها را با موسیقی همراه کنند. کمی پایین تر از داون تاون این شهر یک باغ گیاهشناسی هست که مخصوص برگزاری این جشنه. برای این جشن درختان باغ با هزاران چراغ چشمک زن تزئین می شوند و مردم با تماشای آن ها و گوش دادن به موسیقی در این جشن شرکت می کنند.

 

نامه نوشتن به بابا نوئل، کانادا

در کانادا بچه ها و البته گاهی هم بزرگ ترها! به بابانوئل نامه می نویسند و آن را به آدرس خانه بابانوئل در قطب شمال کانادا می فرستند. البته این نامه ها هیچ وقت به دست بابانوئل ها نمی رسد چون بعضی از کارمندان پست، داوطلبانه این نامه ها را باز می کنند و جواب می دهند.

 

درخت تار عنکبوت کریسمس، اوکراین

بگذارید افسانه عنکبوت کریسمس را برایتان تعریف کنیم: یک روز عنکبوت دلش به حال خانواده فقیری که نتوانسته بود درخت کریسمس را تزئین کند سوخت برای همین وقتی افراد خانه خواب بودند همه قسمت های این درخت را با تارهای زیبا و درخشانش پوشاند! به خاطر همین افسانه هست که خانواده های اوکراینی و لهستانی درخت کریسمس را با تارهای عنکبوت تزئین می کنند! اگر در پشت یکی از درخت های کریسمس یک عنکبوت واقعی پنهان شده باشد یعنی امسال برای آن خانواده سال شانسه!

 

پرت کردن کفش توسط دختران مجرد، جمهوری چک

یکی از آداب و رسوم محبوب در کشور جمهوری چک پرت کردن کفش است! مردم این کشور معتقدند که اگر دختران مجرد در چهارچوب در بایستند و کفش را از بالای شانه به آن طرف پرت کنند به زودی ازدواج می کنند. البته یک شرط دارد! بعد از اینکه کفش به روی زمین افتاد باید حتما قسمت جلوی کفش به سمت آن ها باشد.

 

ارواح شیطانی، یونان

مردم یونان اعتقاد دارند که از کریسمس تا ۱۲ روز بعد از آن، ارواح شیطانی برای بازی کردن به بیرون می آیند! تنها راه دور کردن آن ها، آب پاشیدن در اتاق های خانه است. این کار حتما باید با همراهی اقوام باشد و باید هر روز هم تکرار شود تا ارواح شیطانی را کاملا از خانه دور نگه دارد.

 

تزئینات کریسمس شامل چه چیزهایی میشود

 

کریسمس یکی از جشن‌های بزرگ مسیحیان است که در سراسر جهان آن را باشکوه فوق‌العاده‌ای برگزار می کنند. کریسمس، زادروز عیسی مسیح، یکی از مقدس ترین روزهای سال است. در این جشن، به منظور هرچه زیباتر و باشکوه تر برگزار شدن این روز، از وسایل دکوراتیو فوق‌العاده‌ای استفاده می‌کنند، ابزاری خاص و دکوراتیو که خاص این شب است و بر زیبایی آن می‌افزایند. البته کم‌وبیش همه‌ی ما با این تزئینات زیبا و منحصربه‌فرد آشنا هستیم، اما بد نیست که با جزئیات بیشتر با تزئینات کریسمس آشنا شویم.

 

درخت کریسمس

 

اولین و شاید بتوان گفت مهم‌ترین وسیله در تزئین و دکوراسیون مخصوص کریسمس، همین درخت معروف است.  جالب است بدانید که پیش‌تر تزئینات مخصوص این شب، به استفاده از گل سرخ و تزئینات دست‌ساز خانگی خلاصه می‌شد، اما امروز چیدمان و تزئین درخت کریسمس بیش‌ازپیش موردتوجه قرارگرفته است و البته باید گفت که نورپردازی و درخشش گوی‌های درخت هم نقش مهمی را بازی می‌کنند.

 

کریسمس
کریسمس

 

همان‌طور که گفتیم، امروز دیگر آن تزئینات قدیمی و ساده جوابگوی تنوع‌طلبی و خاص بودن افراد نیست، پس دور از انتظار نیست که از المان‌های مختلفی برای چیدمان درخت کریسمس استفاده شود.  اولین موردی که در زیباسازی این درخت به کار گرفته می شود، ریسمان‌های نوری است. این ریسمان‌های نوری به رنگ‌های مختلفی در بازار وجود دارند که البته رنگ سبز آن بیش از سایر رنگ‌ها در تزئین این درخت مورداستفاده قرار می‌گیرد، چراکه سیم‌ها در میان‌برگ درخت پنهان می‌شود و نوری که از لابه‌لای برگ‌ها ساطع می‌شود، جلوه‌ای ویژه به درخت می‌بخشد. گفتینست که افراد در متراژ بالایی سیم های نورانی را خریداری می کنند چرا که از بالا تا پایین درخت کریسمس را با این ریسه‌ها تزئین می‌کنند.

آویزان کردن تاج گل به درخت کریسمس نیز یکی از تزئینات مهم برای این درخت است. اما جالب است بدانید که برای دکور کردن درخت کریسمس هیچ قانون خاصی وجود ندارد، تنها پیشنهاد می‌شود که به‌منظور جلوگیری از شلوغ شدن درخت، از انواع مختلف تاج گل، یعنی تاج گل‌های ساده و تزئینی، توأمان استفاده شود.

درنهایت به درخت گوی‌های تزئینی و زیورآلات مخصوصی که با دست‌ساخته شده‌اند، آویزان می‌کنند. زیورآلاتی که به شکل‌های مختلفی مانند درخت، قندیل‌های یخ، درخت و … ساخته می‌شوند و به زیبایی بیشتر این درخت کمک شایانی می‌کنند.

 

تاج گل

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، تاج گل یکی از موارد دکوراتیو در چیدمان و تزئین درخت کریسمس است. اما جالب است بدانید که از این تاج گل‌ها تنها به این منظور استفاده نمی‌شود و از آنها می‌توان در سایر نقاط خانه نیز بهره برد. مثلا آن ها را روی درب منزل نصب می کنند و یا از تاج گل به عنوان پایه شمع استفاده می کنند.

 

کریسمس
کریسمس

ریسه‌های براق

 

درحالی‌که برای دکوراسیون کریسمس، از وسایل مختلفی استفاده می‌شود، اما شاید بتوان به جرات گفت که کار را همین ریسه‌های براق و زیبا تمام می‌کنند. از سوی دیگر استفاده از ریسه‌های براق، روشی ساده و کم‌هزینه است و در عین حال می‌تواند جلوه‌ای ویژه به آرایه راکد منزل ببخشد، به‌خصوص که اگر از ریسه‌های پهن استفاده شود. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که از این ریسه‌ها استفاده‌های گوناگونی می‌کنند؛ اولین کاربرد آن، آویزان شدن از درخت و یا نصب در بالای شومینه است. اما فرای این کار، می‌توان ریسه‌ها را به شکل مخروط پیچید و از آنها کاج‌های براق ساخت و در جای‌جای خانه مثلاً بر روی شلف و طبقه‌ها قرارداد. یا اینکه از ریسه‌ها، حلقه‌های تزئینی و چیزی شبیه به در کوب درست می‌کنند و به کمک قلاب آن را به درب نصب می کنند. برای درست کردن این حلقه‌ها، ریسه‌ها را به دور لوله‌های پی‌وی‌سی مهروموم می‌کنند و به‌راحتی یکی از وسایل دکوراتیو کریسمس را به وجود می‌آورند.

 

کریسمس
کریسمس

پارچه درخت کریسمس

مورد بعدی، پارچه مخصوص پایه درخت است. اگر به تصویر فوق نگاه کنید، متوجه خواهید شد که در پای درخت کریسمس پارچه‌ای پهن‌شده است که معمولاً دایره‌ای شکل‌اند. جالب است بدانید که این پارچه می‌توانند شکل و جنس و رنگ‌های مختلفی داشته باشند. البته برای آنکه ظاهر زیبای درخت حفظ شود، از پارچه‌های ضخیم و پهن استفاده می‌کنند و اندازه‌ی آن را 6 اینچ بیشتر از عرض درخت می‌گیرند تا دامن درخت کریسمس به زیبایی شکل بگیرد.

 

کریسمس
کریسمس

پایه درخت کریسمس

 

برای حفظ و نگه‌داری درخت، از پایه‌ی مخصوصی استفاده می‌شود که چندان اهمیتی ندارد که این پایه به چه شکل باشد، چراکه درنهایت این چهارپایه یا پایه زیر پارچه‌ی مخصوص قرار می‌گیرد و آنچه که مهم میشود، استحکام و قدرت آن برای نگه‌داری درخت است.

 

گل بنت قنسول

گل بنت قنسول طبیعی یا گل کریسمس، هم یکی از المان‌های مخصوص روز کریسمس است. از این گل برای تزئین درخت، بر روی در کوب و تاج گل استفاده می‌کنند. این گل در رنگ‌های قرمز، صورتی و سفید موجود است و یک گل خوش‌رنگ زمستانی است که در این جشن از آن به‌وفور استفاده می‌شود. حتی برخی از افراد، پارچه مخصوص درخت کریسمس را به شکل این گل سفارش می دهند تا حال و هوای منزل را به بهترین شکل، کریسمسی کنند.

کریسمس
کریسمس

روبان

روبان نیز عضو جدانشدنی از تزئینات کریسمس است. از روبان برای پیچیدن کادوها و تزئین درخت کریسمس استفاده می‌کنند، بیشتر آن‌ها را به شکل آبشار از بالای درخت آویزان می‌کنند و یا افقی دور درخت می‌پیچانند تا زیبایی آن را بیشتر کنند. حتی بعض از افراد، از روبان وسایل دکوراتیوی می سازند و آنها را به درخت آویزان می کنند.

 

جوراب های مخصوص کریسمس
به‌غیراز درخت، جوراب‌هایی که معمولاً به رنگ قرمز هستند نیز از المان‌های فراموش‌نشدنی کریسمس محسوب می شوند. این جوراب‌ها به همراه قلاب‌هایشان، علاوه بر زیباسازی فضا، برای قرار دادن برخی از هدایا نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

کریسمس
کریسمس

 

شمع های معطر کریسمس
شما برای خوش‌بو سازی فضای خانه از چه چیزهایی استفاده می‌کنید، خوشبوکننده ها، عود یا شمع؟ در این روز باشکوه، از شمع‌های خوش عطر و بو در خانه استفاده می‌شود تا با روشن کردن آن، عطری خوش و درخور این جشن در خانه بپیچد.

همان‌طور که در ابتدا گفته شد، در این روزبه خصوص از وسایل دکوراتیو مختلفی استفاده می‌شود تا به بهترین شکل ممکن، منزل را کریسمسی کنند. شما چطور؟ آیا منزل شما این حال و هوا را دارد یا تنها به تماشای تصاویری زیبا از این جشن باشکوه بسنده می‌کنید؟

کریسمس
کریسمس

 

پارچه های تزئینی مخصوص کریسمس

در تزئینات کریسمس از پارچه هایی با طرح و نقش متناسب برای کریسمس در جای جای خانه استفاده می شود. این منسوجات معمولا به صورت رومیزی ، رانر و دستمال سفره کاربرد دارند و تم کریسمس را به سراسر خانه و میز پذیرایی گسترش می دهند.

کریسمس
کریسمس

منابع:

https://fa.m.wikipedia.org/wiki/شب_کریسمس

 

 

https://www.findatour.co/blog/festivals/کریسمس-چیست-زمان-تاریخچه-آداب-سال-نوی-میلادی

 

 

https://www.eligasht.com/Blog/travelguide/رسم-و-رسوم-جالب-کریسمس/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن