دسته‌بندی نشده

آموزش تولید محتوا برای حرفه ای ها

آموزش تولید محتوا برای حرفه ای ها

5 نوع محتوای جذاب که هیچ مخاطبی
نمی تواند از آن چشم پوشی کند!

نویسنده : ناتاشا جعفری

این روزها در هر تجارت و کسب و کاری که باشید برای ماندگاری و موفقیت باید به صورت حرفه ای و خاص بهفکر تولید محتوا باشید تا بتوانید در این بازار پر رقابت زنده بمانید . البته محتوا و تولید محتوا چیز جدیدی نیست و سالیان سال است که انسانها در حال تولید محتوا و انتشار محتوا هستند اما شاید به این شکل و به این نام و برای اهداف تجاری چند سالی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است . حتی غارنشینانی که با کشیدن شکل و خطوط می خواستند حرف ها و افکارشان را ثبت کنند و به آیندگان انتقال بدهند هم به نوعی در حال تولید محتوا بودند!
اما این روزها انقدر فضای اطراف ما پر از محتوا و در عین حال بی محتوا شده است که اگر هدف ما برندسازی شخصی یا برندسازی تجاری و یا افزایش فروش و موفقیت در کسب و کار باشد حتما الزم است با محتوا نویسی حرفه ای بیشتر آشنا شویم و بتوانیم فرق بین محتوا و محتوای جذاب برای مخاطب را تشخیص دهیم و تکنیک هایی را به کار بگیریم که بتوانیم مخاطب را در همان نگاه اول و اسکن چند ثانیه سایت یا مقاله وبالگ گرفتار قالب محتوا بکنیم اما با ترفندهایی کامال کاله سفید و نه کاله سیاه .

باید کاری کنیم که مخاطب عاشق محتوای ما شود و مطمئن شود که با دنبال کردن ما، هر روز و هر هفته یک هیجان جدید ، یک آموزش ارزشمند ، یک مهارت جدید و… را همراه ما تجربه خواهد کرد.
پس شاید این چیزی که بین ما به عنوان محتوا جا افتاده است فقط یک ساالد بد مزه و بد شکل از کلمات باشد که سایت ها و کسب و کارهای زیادی هر روز به خورد مخاطب میدهند .
اما محتوای جذاب و دوست داشتنی برای مخاطب محتوایی است که کامال هدفدار ، ارزش آفرین ، مفید ، هیجان برانگیز و ترغیب کننده مخاطب به انجام یک عمل خاص باشد.
و این نوع محتواست که:
• باعث افزایش ترافیک ارگانیک سایت شما میشود
• باعث افزایش فروش و وفادارای مشتریان شما میشود
• و باعث بهبود SEO سئو و افزایش نرخ تبدیل سایت شما میشود
برای اینکه یک محتوایی جذاب باشد حتما باید برای مخاطب نوشته شود ! یعنی محتوای تولیدی باید یا برایمخاطب جذاب باشد یا مفید یا همزمان هردو هدف را دنبال کند . و مهم ترین نکته اینکه در طول کل محتواحتما باید به تمام وعده هایی که در عنوان و مقدمه به مخاطب میدهیم عمل کنیم.
تعریف محتوای جذاب و دوست داشتنی برای مخاطب در یک جمله :محتوای جذاب محتوایی است که برای مخاطب نوشته شود ) الگو بگیرید اما کپی نکنید ، برای مخاطب خود کامال اختصاصی بنویسید و هدف اصلی تان جذب رضایت مخاطب باشد نه فقط صرفا رونق کسب و کارتان ( و به خوبی نوشته شود ) کلمات به خوبی کنار هم چیده شوند ، غلط دیکته ای و تایپی تا حد امکان نداشته باشد و به زبان ساده باشد ( پس با محتوا نویسی هوشمندانه و حرفه ای می توانید در تعامل با مخاطب خودتان باشید ، با او حرف بزنید ، به حرف هایش گوش کنید و خالصه یک ارتباط دو طرفه و دوستانه با مخاطب برقرار کنید و در نهایت کسب و کار خود را رونق دهید و فروش خود را افزایش دهید.
و کلید اصلی موفقیت کسب و کارها و به دام انداختن مخاطب در قالب خودشان فقط و فقط یک عبارت دوحرفی به نام “محتوای جذاب ” است که بر عکس دو حرف بودن و راحت بیان شدن بسیار کار سخت و وقت  گیری است ( اما اگر شما هم تولیدکننده محتوای حرفه ای باشید قطعا با من هم عقیده اید که نوشتن محتوای جذاب ، با تمام سخت بودن و صرف زمان زیاد ، قبل ازمخاطب برای نویسنده محتوا هیجان برانگیز و جالب است).

ویژگی های کلیدی محتوای جذاب:

1 .افزایش نرخ تبدیل در سایت
2 .رسیدن به اهداف و برنامه بازاریابی
3 .رتبه عالی در گوگل
4 .افزایش CTR یا نرخ کلیک
5 .افزایش فالور در شبکه های اجتماعی

۴ اصل اساسی در تولید محتوای جذاب و مخاطب پسند:

1 .دقیقا بدانید که برای چه کسی می نویسید( شناخت دقیق مخاطب هدف)
2 .دقیقا بدانید چه چیزی می نویسید ) تا وقتی که ما به عنوان نویسنده روی یک موضوع تسلط و
اطالعات کاملی نداشته باشیم قطعا نمی توانیم برای مخاطب چیز با ارزشی بنویسیم)
3 .چگونه باید بنویسیم ؟
4 .محتوا را کجا باید منتشر کنیم ؟
حتما نباید یک نویسنده نابغه و فوق حرفه ای باشید تا بتوانید محتوای جذاب و مخاطب پسند بنویسید . فقطکافی است همین ۴ اصل مهم را به خوبی درک کنید و در هنگام نوشتن و انتشار محتوا به آن دقت کنید.
اما به عنوان یک راهنما برای نوشتن محتوای مخاطب پسند بیایید در اینجا با هم 5 نمونه یا ایده برای تولید محتوای جذاب را با هم بررسی کنیم:
مخاطب چه نوع محتوایی را دوست دارد ؟
۱- محتوا به صورت پرسش و پاسخ و شاید بتوانیم بگوییم یکی از جذاب ترین نوع محتوا برای مخاطب عام همین سبک پرسش و پاسخ ، مسابقه و یا کوییز است . این نوع محتوا می تواند به شدت توجه مخاطب را جلب کند و اگر در تولید این نوع محتوا حرفه ای عمل کنید حتی می توانید مخاطب را ساعت ها در سایت خودتان نگه دارید و سرگرم کنید!!
برای نوشتن عبارت های پرسش و پاسخ و کویئزی باید موضوعات مناسب و مرتبط با کسب و کار خودتان را پیدا کنید و شروع کنید به نوشتن پرسش ها یا پاسخ های مناسب به سواالت ذهنی مخاطب . یعنی شما باید بتوانید پیدا کنید که انتظار مخاطب از شما و سایت شما چیست و بعد تمام تالش خود را بکنید که به این انتظار و نیاز پاسخ درستی بدهید.

در تعیین محتوای مسابقه ای هم سعی کنید سوال هایی انتخاب کنید که خیلی سخت نباشد و مخاطببتواند امتیاز باالایی بگیرد چون در این صورت است که به خاطر حس رقابت و حس پیروزی این محتوا را با دوستان شان به اشتراک می گذارند.
این نوع مسابقه ها یا به عبارت بهتر آزمون های کوچک می تواند آزمون سیاست ، آزمون ورزشی ، آزمون مهارت های زندگی و… باشد.
در کنار تولید محتوای پرسش و پاسخی ، گذاشتن یک نظر سنجی هدفمند هم به شما کمک میکند که مخاطب خودتان را بهتر بشناسید و نیازها و خواسته های او را بهتر درک کنید.


۲- محتوا به صورت ماشین حسابی Calculators و ابزارها

یکی از پر بازدید ترین و پر ترافیک ترین سایت ها آنهایی هستند که یک ابزار کاربردی هستند برای کسب و
کارهای دیگر یا مخاطب عام برای انجام محاسبات و تجزیه و تحلیل و کارهای مفید . مثال سایت هایی که نقشه حرارتی به شما ارائه میدهند مانند crazyegg ،سایت هایی مثل Insights PageSpeed که سرعت سایت شما را می سنجند ، سایت هایی که از لحاظ محتوایی سایت شما را آنالیز میکنند و مثال محتواهای تکراری را به شما نشان میدهند ، یا سایت هایی که در بهینه سازی سئو سایت نقش دارند مانند این ۲۸ ابزار مفید برای بهبود سئو سایت محتواهای ماشین حسابی یا محاسبه گر ، محتواهایی هستند که نسبت به بقیه انواع محتواها در وب فارسی کمتر دیده میشوند . از جمله این نوع محتوای محاسبه گر Calculators می توانیم به صفحات محاسبه حدود لوازم و وسایل داخل منزل و بیمه ایی که به آنها تعلق میگیرد اشاره کنیم . مانند این صفحه یا سایتی مانند pingdom که سرعت سایت شما را محاسبه میکند ،

یا سایت مثل healthstatus که بر اساس شاخص هایی میزان سلامت شما را ارزیابی میکند .دقیقا چیزی
شبیه دستگاه هایی که سالهای قبل وزن و قد را میگرفت و یک سری اطالعات به ما در مورد سلامتی مان
میداد!

3-محتوا به صورت اینفوگرافیک های جذاب

یکی از محتواهای جذابی که در ایران رواج زیادی دارد و البته در بیشتر موارد هم به صورت غیر حرفه ای و غیرهدفمند تولید میشود اینفوگرافیک است.
اینفوگرافیک پاسخ به نیاز بسیاری از مخاطبان امروزی است که تمایل دارند محتوا را به صورت لقمه ای و قطعه قطعه و خالصه شده مصرف کنند و عالقه ای به خواندن محتوا و متن های طولانی ندارند و دوست دارند همه چیز را در یک نگاه یاد بگیرند!!
طراحی یک اینفوگرافیک حرفه ای و کاربردی اصال کار راحتی نیست و قطعا زمان زیادی را باید برای محتوا نویسی و طراحی آن بگذارید اما قطعا ارزشش را دارد!
در یک اینفوگرافیک جذاب حتما باید از محتوای جذاب ، تصاویر و نمودارها و آمار و ارقام به میزان کافی استفاده کنید تا یک اینفوگرافیک حرفه ای تولید و منتشر کنید.

۴- محتوا به صورت دمو یا نسخه نمایشی از محصول یا خدمات

نسخه نمایشی یک نوع از راه های ارائه توضیحات محصول یا خدمات است که معمولا از طریق پاورپوینت ، تصویر یا فیلم و ترفندهای گرافیکی سعی می کنیم با مخاطب ارتباط نزدیک تری برقرار کنیم و در ذهن او تاثیربگذاریم.
این ۲ نکته را در هنگام تولید محتوای نمایشی و تصویری حتما مد نظر قرار بدهید:
• محتوای خود را سفارشی کنید ؛ دقیقا همان محتوایی را تولید کنید که مخاطب به دنبال آن است .
مثال ما در زمان تولید محتوای سایت یوکا که یک سایت فروش قفل دیجیتال است طبق بررسی هایی که کردیمدیدم افراد زیادی عبارت “ جا ماندن کلید پشت درب “را جستجو میکنند و احتماال افراد زیادی تا به حال بهعلت جا گذاشتن کلید، پشت درب مانده اند و قطعا خاطره بدی دارند و دنبال راه چاره می گردند .پس ما درتقویم تولید محتوای سایت یوکا تولید چند نوع مختلف محتوا با این عبارت کلیدی را در اولویت قرار دادیم وشاید باور نکنید در عرض مدت زمان کمی ترافیک ارگانیک سایت به صورت چشم گیری افزایش پیدا کرد و درمدت زمان کمی این مقاله جزو پر بازدید ترین مقاالت سایت شد!!

• فرمت مورد عالقه و مورد نیاز مخاطب را پیدا کنید :قبل از هر اقدام و تولید هر نوع محتوایی
سعی کنید سلیقه مخاطب در نوع و فرمت محتوای نمایشی را بشناسید.
عالوه بر این اضافه کردن صدا و موسیقی به نسخه ای نمایشی می تواند محتوای شما را بسیار قوی تر و جذابتر کند.
نکته مهم :نسخه نمایشی نباید نمایشی از ویژگی ها و خصوصیات محصول یا خمات شما باشد .در عوض بایدروی این موضوع کار کنید که محصول یا خدمات شما چگونه زندگی مشتری یا مخاطب را می تواند تغییر
بدهد و مشکالت او را حل کند.

5- محتوای ویدئویی جذاب که در ذهن مخاطب می ماند

همه بزرگان بازاریابی محتوا و تولید محتوا این روزها با هم هم عقیده هستند که محتوای ویدئویی در بین مخاطب عام طرفداران زیادی دارد و به هیچ عنوان نباید از آن چشم پوشی کنید و آن را نادیده بگیرید. بلکه برای موفقیت در شناساندن برند خودتان و همین طور ماندگاری در ذهن مخاطبی که از صبح خروس خوان تانیمه های شب با انواع محتوا بمباران میشود الزم است حتما به فکر تولید محتوای ویدئویی باشید . در این راهبرای به هیجان آمدن و ماندگاری در ذهن مخاطب محتوای ویدئوی تولیدی باید حتما حرف جدید برایگفتن داشته باشد و در تولید آن حتما خالقیت خودتان را به کار بگیرید وگرنه همین روزها هم کم نیستندمحتواهای ویدئویی بدون بازدید یا با تعداد محدودی بازدید که بدون هیچ تاثیری در رشد سایت و کسب و کارما راهی سطل آشغال محتوا می شوند.
نوشتن و تولید محتوا برای بعضی ها عشق و عالقه و لذت است و برای بعضی دیگر منبع درآمد .اما هر چه کههست و هر هدفی که شما به عنوان تولید کننده محتوا دنبال میکنید فقط در یک صورت می توانید به آن
برسید : شناخت نیاز مخاطب و نوشتن برای مخاطب و راضی نگه داشتن مخاطبفقط در این صورت است که می توانید به هدف تجاری خودتان و کسب در آمد هم برسید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن