ترفند خانه داری

نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی یکی از وسایل پر کاربرد در بیشتر منازل می‌باشد که باید هر چند وقت یک بار جرم گیری ماشین ظرفشویی انجام شود. کاربرد ماشین ظرفشویی شستن ظرف‌های چرب و کثیف است که پس از مدتی باعث کثیف شدن بدنه آن خواهد شد که در آن صورت باید تمیز کردن ماشین لباسشویی انجام شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی آشنا شوید.

نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی
نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی

امروزه یکی از پرطرفدارترین وسایل برقی ماشین‌های ظرفشویی می‌باشند که در انواع برندهای مختلف در بازار موجود می‌باشند.
ماشین‌های ظرفشویی به دلیل اینکه وظیفه شستشوی ظروف چرب و کثیف را دارند در اکثر مواقع چربی و آشغال در بعضی از قسمت‌های آن می‌ماند که تمیز کردن ماشین ظرفشویی از واجبات آن خواهد شد.

و در ادامه می‌خواهیم شما را با نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی آشنا کنیم.

نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی
نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

درباره نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی باید بگویم که بهتر است از مواد طبیعی برای تمیز کردن آن استفاده کنیم مواد طبیعی شامل آبلیمو، جوش شیرین، سرکه و نمک می‌باشند.
نحوه تمیز کردن اینگونه است قطعاتی که قابلیت جدا شدن دارند را از یکدیگر جدا کنید و سپس آن‌ها را با آبلیمو و نمک و یا سرکه بشویید و سطح داخلی ماشین ظرفشویی را با استفاده از اسفنج و سرکه یا آبلیمو و نمک به درستی پاک کنید.
یکی دیگر از روش‌های نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی این است که سرکه و جوش شیرین را درون ماشین ظرفشویی ریخته و ماشین ظرفشویی را روی حالت عادی روزمره با آب داغ قرار داده و اجازه می‌دهید تا کارش به اتمام برسد و پس از به اتمام رسیدن آن می‌توانید از ماشین ظرفشویی تمیز خود استفاده کنید.
از دیگر روش‌های تمیز کردن ماشین ظرفشویی این است که سرکه را به تمام قطعات و دیواره‌های داخلی ماشین ظرفشویی اسپره کنید و با استفاده از اسفنج و یا یک پارچه تمیز آن را پاک کنید.
در صورتی که پس از تمیز کردن ماشین ظرفشویی بوی سرکه شما را آزار داد می‌توانید محلول آبلیمو و نمک را مانند مرحله قبل داخل ماشین ظرفشویی ریخته تا بوی تیز سرکه را بگیرد.

نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی
نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

در این بخش شما را با چند روش نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی آشنا کردیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید ماشین ظرفشویی خود را تمیز کنید.
در صورتی که تمیز کردن ماشین ظرفشویی خود را انجام ندهید پس از مدتی باعث بروز اختلال در عملکرد آن خواهد شد و در آن صورت بایدتعمیرات ماشین ظرفشویی را انجام دهید.

نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی

در این بخش می‌خواهیم نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی را برای شما به صورت مرحله به مرحله با استفاده از مواد طبیعی و قابل دسترس توضیح دهیم با ما همراه باشید.

نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی
نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

قبل از شروع هر کاری بهتر است بدانید برای جرم گیری ماشین ظرفشویی باید ابتدا به صورت کامل ماشین ظرفشویی را از برق خارج کنید و هر گونه ظروف که درون آن قرار دارند را از ماشین ظرفشویی خارج کنید.

1.در اولین مرحله از جرم گیری ماشین ظرفشویی باید سبدها و وسایل متحرک ماشین ظرفشویی که قابل جدا شدن هستند را از ماشین ظرفشویی خارج کنید و به صورت جداگانه بشوید که برای این کار بهتر است سبد و سایر قطعات را درون سینک گذاشته تا خیس بخورند و راحت تر شسته شوند.

2.در مرحله بعدی جرم گیری ماشین ظرفشویی آب فشان‌های بالا و پایین ماشین ظرفشویی را که دارای چند سوراخ کوچک می‌باشند با استفاده از سوزن یا خلال دندان تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی
نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

ته ماشین ظرفشویی در قسمت خروجی آب یک فیلتر جهت گرفتن آشغال‌های ظروف وجود دارد که در این مرحله از جرم گیری ماشین ظرفشویی باید آن را خارج کنید و تمیز شستشو دهید.
3.فیلتر به دلیل اینکه در قسمت کف ماشین ظرفشویی قرار دارد بسیار چرم و کثیف است که با شستن معمولی تمیز نمی‌شود شما می‌توانید برای تمیز کردن آن یک محلول از آب، مایع ظرفشویی و جوش شیرین درست کنید و سپس با یک مسواک یا فرچه آغشته به آن محلول فیلتر را تمیز شستشو دهید تا چربی روی آن از بین برود.

4.مرحله بعدی جرم گیری ماشین ظرفشویی تمیز کردن واشر درب ماشین ظرفشویی است.
واشر درب یکی از کثیف ترین قسمت‌های ماشین ظرفشویی است چرا که از خروج آب، چربی و … به بیرون جلوگیری می‌کند.
برای این مرحله از جرم گیری ماشین ظرفشویی می‌توانید با استفاده ار یک پارچه آغشته به سرکه واشر را تمیز کنید و آن نقاطی که دست نمی‌رسد را با یک شیء باریک پاک کنید.

5.در این مرحله از جرم گیری ماشین ظرفشویی باید سبدها و قطعاتی را که در مرحله اول خارج کردید تمیز شستشو دهید.
با استفاده از سرکه و مسواک سبدها را تمیز شستشو دهید تا جرم‌ها روی آن‌ها گرفته شود.

6.در آخرین مرحله از جرم گیری ماشین ظرفشویی پاک سازی کلی را انجام دهید.
پاک سازی کلی به خاطر این انجام می‌شود که امکان وجود لکه یا چربی درون ماشین ظرفشویی وجود داشته باشد و با این راه حل به صورت کلی پاک می‌شود.

نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی
نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

برای جرم‌گیری و رسوب‌زدایی ماشین ظرفشویی یک پیمانه کوچک جوش شیرین را داخل ماشین ظرفشویی بریزید و بعد یک دوم لیوان سرکه سفید داخل یک ظرف در سبد بالا ماشین ظرفشویی قرار دهید و تنظیمات برنامه را روی بالاترین تایم و درجه حرارت تنظیم کنید و بگذارید تا انتهای برنامه شستشو را انجام دهد این کار باعث می‌شود که ذرات غذا و چربی چسبیده و رسوب شده به دیواره‌ها، قفسه‌ها و لوله‌های تخلیه دفع شوند. با این کار شما به ماشین را تا حدودی تمیز و جرمگیری می‌کنید که هر ۳ ماه یکبار بسیار مفید است.

البته شما می‌توانید از جرم‌گیرهای شرکتی نیز استفاده کنید این نوع جرم‌گیرها یا به صورت مایع و یا پودر می‌باشند که می‌توانید آنها داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید و مانند روش بالا از بالاترین برنامه و دما برای رسوب‌زدایی استفاده کنید.

و یل برای پاک سازی باید یک لیوان سرکه کف ظرفشویی بریزید و ظرفشویی را راه اندازی کنید تا به صورت عادی کار کند پس از به اتمام رسیدن و خاموش شدن ماشین ظرفشویی اجازه دهید تا سرکه کاملا خارج شود و سپس ماشین ظرفشویی را راه اندازی کنید تا سرکه را شسته و خارج کند و بوی آن را از بین ببرد.

نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی
نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

علت جرم گیری ماشین ظرفشویی

در این بخش می‌خواهیم به شما بگویم علت جرم گیری ماشین ظرفشویی چیست؟
جرم گیری ماشین ظرفشویی چند علت دارد که دلیل آن این است که ظروف کثیف و چرب را شستشو می‌دهد و زمانی که چربی آن‌ها را گرفته چربی روی قطعات ماشین ظرفشویی مانده و باعث بروز بوی بد خواهند شد و یا پس از مدتی ظروف شما تمیز شستشو نمی‌دهند.
همچنین رسوب گرفتن لوله‌ها و یا فیلتر و … می‌تواند علت صدای زیاد ماشین ظرفشویی شود.
به طور خلاصه علت جرم گیری ماشین ظرفشویی را برای شما توضیح دادیم در ادامه جهت دریافت اطلاعات بیشتر با زرین سرویس همراه باشید.

نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی
نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

نکات مراقبت از ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی یک وسیله برقی است که در صورت رعایت نکردن چند نکته ممکن است آسیب جدی ببیند در ادامه برای شما توضیح داده می‌شوند.
نکاتی که لازم است رعایت شوند:

  • همیشه پس از تمیز کردن ماشین ظرفشویی مراقب باشید که فیلتر را به درستی در جای خود قرار دهید چرا که باعث اختلال در عملکرد ماشین ظرفشویی می‌شود.
  • فواصل زمانی جهت جرم گیری کردن ماشین ظرفشویی رعایت شود تا وقت زیادی از شما گرفته نشود.
  • قبل از قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی مواظب باشید که ظروف شما به درستی تمیز شده باشند چرا که در صورت افتادن آشغال درون ماشین ظرفشویی در محفظه خروجی گیر کرده و یکی از علت صدای زیاد ماشین ظرفشویی خواهد شد.
  • درجه آب را تنظیم کنید چرا که ظروف چرب با آب سرد اصلا تمیز نمی‌شوند و برای شستشوی آن‌ها نیاز به آب داغ است.
  • با استفاده از دفترچه راهنما به درستی ظروف را درون ماشین ظرفشویی قرار دهید که در حین کار کردن ماشین ظرفشویی ظرف‌ها شکسته نشوند و یا به پره‌های آب فشان گیر نکنند و علت کار نکردن ماشین ظرفشویی شوند.

و …

نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی
نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

تمییز کردن زنگ زدگی از محفظه داخلی ماشین ظرفشویی

  • برای این کار کمی جوش شیرین را خیس کنید و روش محل زنگ زدگی پخش کنید .
  • سپس بزارید جوش شیرین 1 ساعت رو محل زنگ زدگی بماند.
  • سپس بوسیله اسکاج زنگ زدگی را کامل پاک کنید.
  • در اخر با یک دستمال خیس محک را تمیز کرده و خشک کنید.

روش تمیز کردن محل تخلیه آب ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی به این دلیل که یک دستگاه تمیزکننده است لزوما تمیز و بدون آلودگی نیست و گاه منبع تخلیه آب آن مسدود شده و نیاز به تمیز کردن دارد.

برای اینکه از رشد قارچ ها و باکتری ها در بدنه دستگاه جلوگیری کنید باید جرم ها و روغن هایی که در قسمت خروجی آب جمع می شوند را به طور کامل از بین ببرید. زیرا امروزه برای برخی از افراد ماشین ظرفشویی یکی از لوازم ضروری زندگی محسوب می شود که بدون آن ظرف شستن بسیار سخت می نماید. بدیهی است خود این وسیله نیز نیاز به شستشو خواهد داشت و راهنمایی برای تمیز کردن قسمت های مختلف آن می تواند مفید واقع شود. این مقاله راهی برای تمیزکردن محفظه تخلیه آب ماشین ظرفشویی دارد.

نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی
نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

قفسه ظروف را از ماشین ظرفشویی خارج کنید. به طوری که به محل تخلیه آب در ماشین ظرفشویی کاملا دسترسی داشته باشید. محل تخلیه آب معمولا زیر یک قفسه آهنی، در ماشین ظرفشویی است.

برای بیرون آوردن قفسه ظروف یا باید آن را از جا بیرون بکشید و یا پیچی که آن را در محل نگه داشته باز کنید. این بستگی به مدل ماشین شما دارد.

نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی
نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

با آب و صابون و یک مسواک کهنه داخل محل تخلیه و پوشش روی آن را تمیز کنید.محل تخلیه آب را با آب تمیز بشویید و درپوش را به جای خود بازگردانید.

نیم پیمانه نمک، یک پیمانه جوش شیرین و دو پیمانه سرکه را در محل تخلیه آب بریزید. این محلول حباب می سازد و شلنگ تخلیه و توری آن را نیز تمیز می کند.

تا زمانی که محلول سرکه و جوش شیرین حباب می سازد صبر کنید؛ سپس یک فنجان سفیدکننده در ماشین ظرفشویی بریزید و قفسه ظروف را نیز سر جای خود بگذارید و ماشین ظرفشویی را روشن کنید تا یک دور کامل بدون اینکه ظرفی در ماشین باشد کل ماشین شسته شود.

نکات و هشدارها

این کار را باید هر شش ماه یک بار انجام دهید.

منابع:

زرین سرویس

نمناک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن