گردشگری

معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران

معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران

روستاهای کویری ایران از جاذبه های گردشگری به حساب می آیند که در کویر گردی علاوه بر گردشگران افرادی مثل کویر نوردان و ستاره شناسان علاقه زیادی به کویر دارند.

جاذبه های گردشگری روستاهای کویری ایران

زمانی که صحبت از گردشگری و تفریح به میان می آید ناگزیر فکر همه به طبیعت سرسبز و دریاهای ساحلی کشیده می شود در حالی که سفر کردن تنها به این مکان ها ختم نشده است و جاهای دیگری همچون کویرها میتوانند یکی از مهمترین علاقه مندی های توریستها و گردشگران باشند.

معرفی کویر‌های و روستاهای کویری بکر ایران
معرفی کویر‌های و روستاهای کویری بکر ایران

از بزرگترین شگفتی های دنیا که خداوند خلق کرده کویر است . شاید در تصورتان همیشه به این فکر کنید که اقلیم کویری چهره خشک و خشن دارند اما باید بدانید مهربانی های کویر و کویر نشینان این مناطق را تبدیل به مقاصد گردشگری شگفت انگیزی با داستان های هزار و یک شب کرده است . همچنین کویر ویژگی های منحصر به فرد مانند شن های بی نهایت و عظیمی دارد که هر گردشگری را ترغیب به تجربه حتی یکروز سفر به دل خود می کند. اگر جزو افرادی هستید که علاقه مند کویرنوردی میباشید در این مطلب جذاب بخش گردشگری  ما را همراهی کنید تا با حدود ۹۰ درصد از کشور ایران را مناطق خشک مانند کویر و بیابان تشکیل می‌دهد؛ که برخی از آنها دارای پوشش گیاهی، پوشش جانوری و جاذبه‌های گردشگری مخصوص به خود هستند، اما در برخی دیگر کوچک‌ترین موجودات زنده، حتی باکتری‌ها نیز یافت نمی‌شوند. در سال‌های اخیر، سفر به مناطق خشک و بیابانی و کویرگردی بسیار مورد توجه قرار گرفته، و انجام آن در طول زندگی، به خاطره‌ای فراموش نشدنی برای هر فرد تبدیل خواهد شد. به عنوان مثال، از جمله جاذبه‌هایی که در سفر به کویر مسافران را  مجذوب خود می‌کند، آسمان پر ستاره شب‌های کویر و مشاهده جاذبه‌های اطراف، در طول روز است.

در سفر به مناطق کویری باید به یاد داشت که این مناطق، علاوه بر زیبایی بسیار خشن و پر مخاطره هستند. به همین دلیل در سفر به این نقاط، همراه داشتن تجهیزات لازم و رعایت موارد ایمنی از نکات ضروری است. تا حد امکان در سفر به کویرها، از راهنمایان آشنا به محل یا تور مخصوص گردشگری کویر استفاده کنید. در غیر این صورت، وسایل ناوبری مانند نقشه‌های دقیق منطقه، قطب نما و جی پی اس به همراه داشته و قبل از سفر به مکان‌های ناشناخته، دیگران را از سفر خود آگاه کنید.

با چند روستای کویری شگفت انگیز آشنا شوید

معرفی کویر‌های و روستاهای کویری بکر ایران
معرفی کویر‌های و روستاهای کویری بکر ایران

روستای مصر

در حاشیه کویر مرکزی ایران خور و بیابانک از جمله دیدنی ترین مناطق گردشگری محسوب می شود. این روستا یکی از دور افتاده ترین روستاهای کویری از توابع شهرستان خور و بیابانک در استان اصفهان است که در 45 کیلومتری شرق جندق و در 60 کیلومتری شمال خور قرار دارد و دارای آب و هوای گرم و خشک است. جمعیت این روستا بر طبق آخرین سرشماری 120 نفر است و مردم این روستا از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش می کنند.

معرفی کویر‌های و روستاهای کویری بکر ایران
معرفی کویر‌های و روستاهای کویری بکر ایران

این روستا جزو معروف ترین روستاهای کویری ایران بوده و بسیاری از گردشگران برای تماشای زیبایی های شگفت انگیز روز و شب کویر این روستا را در برنامه سفر خود قرار می دهند ، کویر نوردی در این روستای زیبا با شتر و ماشین های مخصوص کویرنوردی جذابیت صد چندان به سفر هر گردشگری می افزاید.

علت وجود نام یوسف به علت فرد سرمایه داری به نام یوسف بوده اما از آنجایی که او این نام را دوست نداشته از اهالی خواست چون نام وی «یوسف» و داستان یوسف پیامبر در مصر اتفاق افتاده بود، نام این روستا را «مصر» بگذارند.

اقامت در خانه های بوم گردی و کاروانسراهای قدیمی زیر آسمان پر ستاره و شتر سواری در این روستای کویری تجربه ای تکرار نشدنی و خاطره ساز برای هر گردشگری رقم می زند. جالب است بدانید بسیاری از گردشگران از جنبه درمانی این روستا را برای سفر و اقامت بر می گزینند چراکه تپه های شنی در دل آن خاصیت درمانی دارد.

قلعه بیاضه ، دژ کویری

وجود قلعه تاریخی در روستای بیاضه این روستا سبب شده این روستا به معروفیت خاصی دست پیدا کند . قدمت این قلعه مربوط به زمان ساسانیان می باشد . این قلعه باستانی با سبک معماری ساسانی قرن ها به عنوان دژ تسخیر ناپذیر و محکم کویر مرکزی ایران با کارکرد مسکونی و دفاعی خودنمایی می کرده است و طبق روایات قدیمی و تاریخی پایگاهی برای طرفداران حسن مصباح در دوره ی اسماعیلیه بوده است.

معرفی کویر‌های و روستاهای کویری بکر ایران
معرفی کویر‌های و روستاهای کویری بکر ایران

این قلعه در طول تاریخ همچنان استوار مانده و دارای اتاقک های تو در تو وکوچک به همراه دالان های سرپوشیده است که نظر هر گردشگری را به سمت خود معطوف می کند.دور قلعه خندقی وجود دارد که تا امروز هم آثاری از آن به جا مانده است. بازسازی بخشی از این قلعه به گردشگران امکان بازدید از آن را میدهد . این قلعه با برخورداری از خندق عمیق و عریض و مجموعه خشتی به هم پیوسته و بنایی چند طبقه نمونه بارز یک دژ کویری محسوب می شود.گرمه

گرمه ، روستایی با نخلستان و چشمه های آب سرد

روستاهای دیگری نیز همچون گرمه در منطقه خور و بیابانک وجود دارد که برای هر گردشگری حائز اهمیت می باشد فاصله روستای گرمه با مصر تقریبا 85 کیلومتر میباشد. چشمه ای آبی و نخلستان از جاذبه های معروف این منطقه برای کشاورزان می باشد. در این روستا چشمه آب سردی وجود دارد که می توان گفت ویژگی منحصر به فرد روستا را به رخ می کشد که محل زندگی ماهی های سیاه کوچک می باشد ماهی هایی که به محض دیدن پای کسی دوره آن حلقه می زنند چشمه هایی که حکم درمانی برای بیماری های پوستی دارد.

معرفی کویر‌های و روستاهای کویری بکر ایران
معرفی کویر‌های و روستاهای کویری بکر ایران

صنایع دستی مردم روستای گرمه از جمله سبدهای زیبا و زیر انداز ها که با استفاده از برگهای درخت خرما یا همان نخل ساخته شدند سوغات جذابی برای گردشگران می باشد.

 روستای  کویری دِه سَلم 

این روستا از توابع شهرستان نهبندان در استان خراسان جنوبی محسوب می شود. ده سلم یکی از روستاهای حاشیه شهرستان نهبندان و مهمترین آبادی در راه باستانی شهداد (خبیص) به نهبندان (نه) به دلیل داشتن نخلستانی وسیع و بیش از 25 نوع خرما لقب نگین سبز بیابان لوت را از آن خود کرده است.وجود آب و قنات در روستا باعث شده که ده سلم با وجود دوری اش از شهرها، همچنان پابرجا بماند و البته همین دوربودن از هیاهوست که گردشگران را جذب خود می کند.

معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران

معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران

از دیدنی های جذاب این روستا ، دو قلعه قدیمی روستا به نام های شوره گز و بَکرآباد و منظره نخلستان های روستا است. به جز آب شیرین و قنات، یک رود شور هم در حاشیه روستا جاری است و در اطرافش بلورهای نمکی تشکیل شده است.

بهترین کویر‌های ایران

کویر‌های ایران بهترین مقصد برای سفر‌های پاییزی است. سفر به کویر می‌تواند یکی از لذت‌بخش‌ترین سفرهای عمرتان باشد. در روز‌های سرد پاییز و زمستان رفتن به کویر و تماشا‌ی آسمان پر‌ستاره در شب حسابی دل‌گرمتان می‌کند. سفر به کویر جذابیت‌های زیادی در میان گردش‌گران دارد. با توجه به اینکه ایران، کشوری گرم و خشک است کویر‌های زیادی دارد اما همه‌ی آن‌ها مقصد مناسبی برای سفر نیستند. با ما همراه باشید تا شما را با مناسب‌ترین کویر‌های ایران برای سفر آشنا کنیم.

کویر ورزنه

کویر ورزنه یا کویر خارا (واژه صحیح بر اساس تعاریف علمی بیابان خارا است) در ۱۰۰ کیلومتری شرق اصفهان و ۱۵۰ کیلومتری غرب یزد در استان اصفهان واقع شده است. این کویر از شرق به تالاب گاوخونی، از شمال به شهرستان ورزنه و زاینده رود، از جنوب به حسن‌آباد و از غرب به محور ارتباطی حسن آباد به ورزنه راه دارد. ریگزارهای (تپه‌های ماسه‌ای یا رمل) این کویر گستره‌ای شمالی و جنوبی دارد و بلندترین ارتفاع تپه ماسه‌ها در آن به ۱۰۰ متر می‌رسد.

معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران
معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران

در این کویر با توجه به وزش بادهای مختلف، تپه‌های ماسه‌ای‌ نیز اشکال متفاوتی مانند تپه ماسه‌ای طولی، تپه‌ ماسه‌‌ای هلالی و هرم ماسه‌ای به خود می‌گیرند که در نوع خود در کشور بی‌نظیر است. از جمله جاذبه‌های دیگر این کویر می‌توان به مناظر تالاب گاوخونی از فراز تپه‌ها و نمکزار تالاب اشاره کرد.

کویر مرنجاب | پرطرفدارترین کویر ایران

کویر مرنجاب یکی از کویر‌های مناسب سفر در ایران است که طرفداران زیادی دارد. کویر مرنجاب در ۳۰۱ کیلومتری تهران، در استان اصفهان، قرار دارد. ویژگی متفاوت این کویر نسبت به بقیه کویر‌ها پوشش گیاهی و جانوری آن است. ساکنین حاشیه کویر مرنجاب می‌گویند نام این کویر را شاه عباس صفوی انتخاب کرده است. روایت دیگری هم درباره نام‌گذاری این کویر وجود دارد که می‌گوید در قدیم کندن قنات و رسیدن به آب کاری سختی بوده و به همین دلیل به این منطقه مرد رنج آب می‌گفتند؛ این نام به مرور زمان به مرنجاب تغییر پیدا کرده است. از جمله جاذبه‌های گردشگری این کویر می‌توان به چاه کنجه، دریاچه نمک، جزیره سرگردان، کاروانسرای مرنجاب، چاه دستکن (دست کند)، ریگ بلند، کوه کلنگ، پشت ریگ، چاه هندوانه، قلعه کرشاهی و کوه یخاب اشاره کرد.

معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران
معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران

برای رفتن به کویر مرنجاب می‌توانید بعد از اجاره خانه در آران و بیدگل از اتاقک و اقامت در این شهر با خیال راحت به کویر بروید. با پیمودن ۵ کیلومتر به سمت شمال شهر، به سه راهی کارخانه فولاد کویر که می‌رسید، مسیر خاکی مرنجاب در جهت شمال شرقی پیش رویتان قرار دارد.

کویر لوت (کلوت‌های کویر شهداد)

کویر لوت به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این کویر به عنوان گرم‌ترین نقطه در سطح زمین نیز شناخته شده و در سال ۲۰۰۵ با دمای ۷۰ درجه سانتی‌گراد، رکورد گرم‌ترین دما در تمام زمین را ثبت کرده است. کویر لوت از نظر زمین ساختی به سه قسمت لوت شمالی، لوت مرکزی و لوت جنوبی تقسیم می‌شود و وسیع‌ترین و پست‌ترین قسمت چاله لوت را لوت مرکزی تشکیل می‌دهد. بهترین زمان سفر به کویر لوت، اواخر فصل پاییز است.

معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران
معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران

از جمله جاذبه‌های گردشگری این کویر می‌توان به شهر  افسانه‌ای کلوت‌ها، ۴۰ مخروط آتشفشان کواترنز، مرتفع‌ترین هرم‌های ماسه‌ای دنیا، پهنه‌های وسیع ماسه و ریگ با طیف رنگی قهوه‌ای روشن تا خاکستری و سیاه، پهنه‌های شنی مواج، بزرگترین نبکاهای جهان، مرتفع‌ترین ربدوها، کویر پاشتری، هامادا، رود شور، شهر کوتوله‌ها و کمپ شهداد اشاره کرد.

کویر خور‌ و‌ بیابانک | پر‌ستاره ترین کویر ایران 

یکی دیگر از کویر‌های ایران، کویر خور‌و‌بیابانک است. این کویر، که در ۳۹۹ کیلومتری اصفهان قرار دارد، می‌تواند تمام تصورات شما را از یک سفر کویری خوب به واقعیت تبدیل کند. نکته‌ای که گردش‌گران باید به آن توجه کنند این است که اختلاف دمای روز و شب در این منطقه بسیار زیاد است و باید حتما لباس گرم همراه داشته باشند. کویر خور‌و‌بیابانک در شهرستان خور‌و‌بیابانک قرار دارد. خور که همراه با بیابانک آمده به معنای خورشید است. جالب است بدانید در ایران باستان هر‌روز از هر‌ماه شمسی نام مخصوصی داشت و به روز یازدهم از ماه شمسی خور می‌گفتند. در ایران باستان خور را به معنی فرشته نگهبان نیز می‌دانستند.

معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران
معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران

منطقه کویری خور جاذبه‌های گردشگری تفریحی بسیاری دارد. دریاچه نمک که بزرگترین دریاچه فصلی نمک در جهان است. روستای ایرج که قدمت آن ۴ هزار سال است. تپه‌های خور که با وزش باد تغییر شکل می‌دهند. کویر شرقی خور که شکل لانه زنبوری دارد. ریگزارهای مصر که به آسمان زیبا و پر ستاره‌اش شهرت دارد.

برای رسیدن به کویر خور و بیابانک از جاده قم به سمت کاشان بروید. پس از عبور از کاشان، نایین و انارک به خور می‌رسید. از آنجا تابلوها شما را به سمت کویر و منطقه کمپ راهنمایی می‌کنند. شما می‌توانید با اجاره خانه در خور و بیابانک محل اقامت مناسبی برای استراحت از اتاقک رزرو کنید و از کویرنوردی حسابی لذت ببرید.

روستای مصر که با نام کویر مصر نیز شناخته می‌شود، در جنوب کویر مرکزی ایران و در فاصله ۴۰ کیلومتری شرق شهر جندق و ۵۰ کیلومتری شمال شهر خور از توابع استان اصفهان قرار دارد. در این روستا خانه‌ای اجدادی را به ۲ مهمانسرای سنتی برای اسکان مسافران تبدیل کرده‌اند که علاوه بر داشتن امکانات لازم و کافی، غذاهای سنتی ایرانی نیز در آن طبخ می‌شود.

از جمله جاذبه‌های گردشگری این منطقه می‌توان به روستای گرمه، نارنج قلعه (به سبک دوره ساسانی)، تخت عروس، تل خاکستری، چال سلکنون، نیزار مصر، دریاچه نمک خور، گله ریگ سرگردانی و ریگ کله اشاره کرد.

کویر مصر؛ بهشت منجمان

کویر مصر برای طبیعت گردان و عاشقان طبیعت اسمی بسیار آشناست و از بقیه کویرهای ایران طرفدار بیشتر دارد، دلیلش هم فیلم خیلی دور خیلی نزدیک رضا میرکریمی است که بخشی از قصه اش در روستای مصر می‌گذرد. یعنی بسیاری بر این عقده‌اند که پس از این فیلم بود که روستای مصر به مقصد اصلی بسیاری از گردشگران بدل شد.

روستای مصر از توابع خور و بیابانک در استان اصفهان است و در ۴۵ کیلومتری شرق جندق و در ۶۰ کیلومتری شمال خور واقع شده. مصر را به دریای شنی کویر نیز می‌شناسند.

حالا چرا اسمش مصر است؟ روستای مصر ۱۰۰ سال بیشتر قدمت ندارد و راست یا دروغ چنین نقل شده که از آنجایی که روستا به همت فردی به اسم یوسف بنیان گذاشته شده که برای تامین آب گوسفندان، چاهی حفر کرده، نام روستا را مزرعه یوسف گذاشتند. مزرعه یوسف بعدها نامش به چاه دراز تغییر کرد، چرا که عمق چاهی که یوسف کنده بود زیاد و در ۲۵ کیلومتری مصر واقع شده بود. تا آنکه یوسف با توجه به نامش که از داستان حضرت یوسف الهام گرفته شده، نام روستا را مصر گذاشت.

از جاهای دیدنی روستای مصر اینها هستند: منطقه امیر آباد در ۲ کیلومتری روستا که تپه‌های شنی دارد و مملو از درختچه‌های گز و نخل‌های زیباست.

معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران
معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران

روستای فرحزاد در شمال روستای مصر که نخلستان‌های بلند دارد.

نیزار مصر در ۶ کیلومتری شرق مصر که چشمه آبی هم دارد. موتورسواری و شترسواری از جمله تفریحات این منطقه است.

پشنهاد میکنیم اگر به روستای مصر رفتید همه وقتتان را آنجا نگذرانید، چراکه چند کیلومتر آنطرفتر روستای زیبای عروسان واقع شده، جایی که میعادگاه عاشقان ستاره لقب گرفته.

مسیر دسترسی: از تهران تا روستای مصر ۷۰۰ کیلومتر راه است. در مسیرتان از سمنان، دامغان، معلمان، جندق خواهید گذشت. به جندق که رسیدید، از مسیر خاکی و با طی ۴۵ کیلومتر میتوانید به مصر برسید.

کویر زردگاه | سرسبز‌ترین کویر ایران

از دیگر کویر‌های کشور‌مان کویر زردگاه در استان خراسان جنوبی است. زردگاه نام روستایی در شهرستان طبس است. این روستا در نزدیکی روستای نایبند، در فاصله ۱۰۰ کیلومتری شهر دیهوک، قرار دارد. سرسبزی کویر زردگاه دلیل جذابیت آن است. سرسبزی این منطقه به دلیل وجود نخلستان‌های روستا است. روستای زردگاه مثل روستای نایبند خانه‌‌هایی پلکانی دارد. جمعیت این روستا ۲ خانواده است که یکی از آن‌ها پیرزنی حصیرباف است. از جاذبه‌های طبیعی زردگاه می‌توان به درختان خرما، پرتقال، نارنج، نارنگی و لیمو، چشمه آب گرم و استخر آب گرم اشاره کرد.

معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران
معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران

برای رسیدن به کویر زردگاه جاده اصلی کرمان به مشهد را طی کنید، پس از رسیدن به شهر دیهوک مسیر روستا‌ی زردگاه را می‌بینید و با ادامه مسیر به کویر زردگاه می‌رسید.

 این روستا در گذشته زیارتگاه نام داشته که به مرور زمان به زردگاه تغییر پیدا کرده است. این منطقه به دلیل داشتن نخلستان‌های سرسبز، لقب سرسبزترین کویر ایران را به دست آورده و از دیگر جاذبه‌های آن می‌توان به معماری پلکانی روستای زردگاه و چشمه آب گرم اشاره کرد.

کویر ابوزیدآباد | کویر تاریخی ایران

کویر ابوزیدآباد، به دلیل موقعیت جغرافیایی و اسرار تاریخی خود، طرفداران زیادی دارد. این کویر که در شمال شرقی کاشان قرار دارد تپه‌های شنی زیبا و آرامش عجیبی دارد که لذت اقامت در کویر را برای شما چند برابر می‌کند. ابوزیدآباد مهد گویش‌های کهن ایران است و گویش بیذوی از مهم‌ترین گویش‌های رایج در این منطقه است. کویر ابوزیدآباد جاذبه‌های گردش‌گری زیادی دارد. اگر بخواهیم به بعضی از این جاذبه‌ها اشاره کنیم می‌توانیم از قلعه کرشاهی، آب‌انبار صفوی، کاروانسرای صفوی و شهر زیرزمینی نوش آباد نام ببریم. روستای پرطرفدار ابیانه، که سالانه میزبان گردش‌گران زیادی است، در ۳۵ کیلومتری ابوزیدآباد قرار دارد.

معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران
معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران

برای رسیدن به کویر ابوزیدآباد از جاده قم کاشان به سمت کاشان بروید. بعد از ورود به کاشان به سمت بلوار قطب راوندی و بعد بلوار ملاصدرا به حرکت خود ادامه دهید تا به یک دوراهی برسید. در دوراهی مسیر سمت چپ را انتخاب کنید تا وارد جاده کویری ابوزیدآباد شود.

کویر متین‌آباد | اولین اکو‌کمپ کویری ایران

کویر متین‌آباد، که در جنوب شرقی کاشان و در نزدیکی شهر نطنز قرار دارد، اولین اکو‌کمپ کویری ایران است. امکانات کویر‌نوردی این کمپ باعث تجربه آسان و لذت‌بخش کویرنوردی می‌شود. متین‌آباد در سال ۲۰۱۴ به عنوان یکی از ۱۸ سایت برتر دنیا در زمینه‌ی اکو‌توریست شناخته شد. تماشای آسمان شب و پر‌ستاره‌ی کویر، شتر‌سواری، راه رفتن روی رمل‌های لغزنده، دیدن مزارع و پرورش اسب و شترمرغ از جاذبه‌های کمپ کویری متین‌آباد است. در این کمپ می‌توانید در اتاق، چادر و یا کومه اقامت کنید.

معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران
معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران

برای رسیدن به کویر متین‌آباد از اتوبان کاشان – اصفهان به سمت نطنز بروید. بعد از عبور از روستا‌های بادرود و خالد‌آباد، به متین‌آباد می‌رسید.

کویر نمک یا دشت کویر

کویر مرکزی نمک در بزرگ‌ترین منطقه بیابانی ایران واقع شده و یکی از وسیع‌ترین نمکزارهای جهان محسوب می‌شود. این کویر با حدود ۴۰۰ متر ارتفاع، از پست‌ترین نقاط فلات داخلی در ایران محسوب می‌شود. همچنین، این کویر که یک چاله بزرگ زمین‌شناسی محسوب می‌شود، اغلب دارای باد و طوفان‌های شدید است که شن‌های آمیخته به نمک را گاهی به تپه‌های طولانی تا اتفاع ۴۰ متر تبدیل می‌کند.

معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران
معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران

کویر بافق

کویر بافق یا کویر درانجیر که در استان یزد واقع شده است، دارای ریگزار و نمکزار است. ریگزار این کویر به شکل لوزی است و گستره‌ای شمالی به جنوبی دارد. تپه‌هایی که در این کویر ایجاد شده‌اند عمدتا جهت مشخصی ندارند و در مرکز ریگزار، تپه‌های ماسه‌ای ستاره‌ای به چشم می‌خورد. ارتفاع این تپه‌ها نیز در حاشیه مرکز بین ۱۰ تا ۱۵ متر و در مرکز و تپه‌های ستاره‌ای ۳۵ متر است. نمکزار این کویر نیز در قسمت شمالی آن قرار گرفته، و وجود رطوب در زیر قشر نمکی، رانندگی بر روی آن را بسیار خطرناک و در بعضی قسمت‌ها غیرممکن کرده است.

معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران
معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران

کویر ریگ زرین

کویر ریگ زرین یا کویر مغستان در استان یزد قرار دارد و به وسیله ارتفاعاتی که از میانه، کویر را قطع می‌کند، به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است. قسمت شمالی دارای تپه‌های ماسه‌ای با جهت شمالی – جنوبی است و کویر جنوبی از صفحات رسی و حوزه خیس (باتلاقی) تشکیل شده است. کویر زرین در فاصله ۴۰ کیلومتری شمال کویر بافق، روستای ساغند و جنوب روستای بیاضه قرار گرفته، و جنوب غربی این کویر را گنبد‌های نمکی پوشانده است.

معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران
معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران

پارک ملی کویر

پارک ملی و منطقه حفاظت شده کویر که در ۶۰ کیلومتری جنوب تهران واقع شده است، از شمال به جاده تهران – گرمسار، از شرق به ریگ جن، از جنوب به شمال اصفهان و از غرب به دریاچه بزرگ نمک قم و استان قم منتهی می‌شود. لازم به ذکر است که بازدید از پارک‌های ملی بنا بر قوانین سازمان حفاظت از محیط زیست شامل قوانین خاصی می‌شود  که حرکت در مسیر پارک یکی از آن قوانین است. مسیر اصلی این پارک از محیط بانی مبارکیه آغاز می‌شود و توصیه می‌کنیم که به هیچ وجه از این مسیر اصلی خارج نشوید. پس از طی کردن ۳۰ کیلومتر در این مسیر، شما به کاروانسرای قصر بهرام، متعلق به دوره صفویه خواهید رسید.

معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران
معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران

از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه می‌توان به کاروانسرای عین‌الرشید، آب انبار حوض قیلوقه، قله سفید آب، کاروانسرای سفید آب، چشمه سفید آب، جاده سنگفرش، کوه نخجیر، تنگ ظلمات، فسیل آباد و تالاب بندعلی خان اشاره کرد.

کویر ریگان

کویر (بیابان) یا ریگزار ریگان در منتهی‌الیه جنوب شرقی استان کرمان و در نزدیکی شهرستان ریگان واقع شده است. ریگزارهای این منطقه از لحاظ جنس و رنگ با سایر ریگزارهای ایران متفاوت بوده و روشن‌تر از آنها هستند. این ریگزارها که در نظر بسیاری از مردم خواص درمانی دارند، در بلندترین ارتفاع تپه‌های ماسه‌ای به ۷۵ متر می‌رسند.

معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران
معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران

کویر خارتوران

کویر خارتوران  یا منطقه حفاظت شده توران، در شرق استان سمنان و مجاورت استان خراسان قرار دارد. این منطقه به «آفریقای ایران» معروف است و بعد از سرنگتی آفریقا واقع در کشور تانزانیا، دومین منطقه بیوسفر جهان به شمار می‌آید. علاوه بر آن، منطقه خارتوران به دلیل داشتن ویژگی‌های منحصر به فرد، پوشش گیاهی خاص، عوارض جغرافیایی پست و بلند اقالیم و غیره، اکوسیستمی متنوع و مملو از گیاهان، جانوران و حشرات را به وجود آورده است.

معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران
معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران

کویر نمک یا نمکزار سیرجان

کویر نمک سیرجان که در استان کرمان واقع شده است، در نیمی از سال به دریاچه‌ای چشم‌نواز و در نیمی دیگر به شوره‌زاری بزرگ تبدیل می‌شود. این منطقه که به کفه نمک نیز معروف است، پوشش ضخیمی از نمک طعام را به مساحت هزاران هکتار در بر گرفته و دشتی سفید را به وجود می‌آورد. از جمله جاذبه‌های گردشگری این منطقه، درخشش بلورهای نمکی زیر نور مهتاب و آسمان پر ستاره کویر در شب است.

معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران
معرفی کویر‌ها و روستاهای کویری بکر ایران

منابع:

نمناک

اتاقک

کجارو

اسنپ تریپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن