سرطانسلامت

سرطان تخمدان

 

سرطان تخمدان

 

در این مقاله میخوانید؟

سرطان تخمدان 

 

انواع سرطان تخمدان و سن ابتلا به سرطان تخمدان

 

عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به سرطان تخمدان

 

علائم اولیه سرطان تخمدان

 

تشخیص سرطان تخمدان

 

مراحل سرطان تخمدان

.

چطور سرطان تخمدان را به طور زودرس تشخیص دهیم

 

درمان قطعی سرطان تخمدان

 

آیا سرطان تخمدان کشنده است

 

روش های پیشگیری از سرطان تخمدان

 

درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان

 

تخمدان ها غده های تولید مثل زنان هستند که تخمک تولید می کنند و همچنین مسئول ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون هستند. سرطان تخمدان هنگامی رخ می دهد که سلول های غیر طبیعی تخمدان شروع به تکثیر غیر قابل کنترل می کنند و موجب تشکیل تومور می شوند. در صورت عدم درمان، تومور ممکن است به دیگر بخش های بدن سرایت کند که به آن سرطان متاستاتیک تخمدان یا متاستاز سرطان تخمدان گفته می شوند.

تمام تومورها بدخیم نیستند. تومورهای خوش خیم نیز ممکن است در تخمدان رشد کنند اما برخلاف تومورهای سرطانی به دیگر بخش های بدن سرایت نمی کنند.

یكی از كابوس‌های زنان در سراسر جهان است. آمارها نشان می‌دهد این سرطان پنجمین سرطان شایع زنان در سراسر جهان است. در آمریكای‌شمالی حدود 23 هزار زن مبتلا به سرطان تخمدان زندگی می‌كنند كه در مراحل مختلف درمان هستند. برخی آمارها نشان می‌دهد در برخی نقاط جهان از جمله در آسیای جنوب شرقی یك زن از هر 30 زن به این سرطان مبتلا می‌شود.

اما آمار سازمان بهداشت جهانی نشانگر این است كه یك زن از بین هر 55 زن در جهان مبتلا به این بیماری در مقطعی از زندگی‌اش می‌شود. به طور معمول این سرطان بیماری‌ای است كه زنان بالای 50سال را درگیر می‌كند.

تحقیقات نشان می‌دهد سرطان تخمدان پنجمین سرطان شایع زنان در سراسر جهان است. بعضی از انواع آن در صورت درمان زود هنگام قابل درمان است. بنابراین دانستن علائم آن ضروری است.

سرطان تخمدان
سرطان تخمدان

خطرناك‌ترها و كم‌خطرها

چندین نوع از سرطان‌های تخمدان وجود دارد؛ از جمله سرطان اپی‌تلیال، سرطان بوردرلاین و سرطان سلول‌های زاینده. شایع‌ترین نوع، سرطان سلول‌های اپی‌تلیال یا سلول‌های پوشش‌دهنده تخمدان‌هاست و حدود 80 تا 90درصد سرطان‌های تخمدان از این نوع هستند. سرطان‌های بوردرلاین یا سرطان سلول‌های بنیادین سرطان‌های نسبتا خوش‌خیم‌تر و كم‌خطرتری هستند كه با یك جراحی كوچك قابل درمانند. سرطان سلول‌های زاینده یا جرم سل تخمدان هم بین 5 تا 10درصد سرطان‌های این عضو است و در سلول‌هایی كه در آینده به تخمك بدل می‌شوند، رخ می‌دهد.

آنهایی كه فرزند ندارند بیشتر در خطر هستند

اما عوامل خطر و نكاتی كه ممكن است احتمال سرطان را در زنان بالاتر ببرد چیست؟ به طور كلی می‌توان چند  عامل خطر اصلی را در این مورد ذكر كرد:

1- نداشتن فرزند و عدم حاملگی، دخترانی كه ازدواج نمی‌كنند یا پس از ازدواج باردار نمی‌شوند بیشتر درمعرض ابتلا به این بیماری هستند.

2-  هرقدر سن بالاتر رود احتمال ابتلا به بیماری بیشتر می‌شود. عموما این سرطان زنان بالای 50 سال را به‌خود درگیر می‌كند و بیشترین افراد مبتلا بین 55 تا 60 سال را دارند.

3- داشتن سابقه ابتلا به سرطان تخمدان در یكی از افراد نزدیك خانواده از مهم‌ترین فاكتورهای ابتلا به این بیماری است. مطالعات همچنین نشان داده ابتلای نزدیكان فرد به سرطان روده بزرگ، ركتوم، سرطان رحم یا سرطان سینه هم احتمال ابتلای فرد به سرطان تخمدان را افزایش می‌دهد.
4- زنانی كه برای برطرف كردن علائم دوران یائسگی تحت هورمون درمانی قرار می‌گیرند و برای آنها داروهای هورمونی صرفا استروژنی تجویز می‌شود، اگر برای 10سال این هورمون‌ها را دریافت كنند احتمال ابتلای آنها به سرطان تخمدان افزایش می‌یابد.

5- برخی تحقیقات نشان داده، داروهای تحریك‌‌كننده تخمدان‌ها كه برای استفاده‌كنندگان از شیوه درمان ناباروری IVF تجویز می‌شود، احتمال بروز سرطان تخمدان از نوع بوردرلاین را افزایش می‌دهد.

6- زنانی كه به بیماری آندومتریوز مبتلا هستند احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان تخمدان دارند.

7- زنان با اضافه‌وزن زیاد و دارای BMI بالای 30 هم احتمال ابتلای بیشتری دارند.

8- زنان پاكستانی، نروژی، ایسلندی، لهستانی و هلندی بالاترین درصد مبتلایان به این بیماری را تشكیل می‌دهند.

9-یک مطالعه آماری نشان می دهد خانم هایی که دارای دوره های پریود نامنظم هستند، دو برابر بیشتر از سایر خانم ها در خطر ابتلا به سرطان تخمدان قرار دارند. بنابراین خانم هایی که دچار پریود نامنظم هستند (از جمله افراد مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک) از شانس تشخیص زودهنگام سرطان تخمدان برخوردارند، زیرا پریود نامنظم باعث می شود خانم ها بیشتر به دنبال تشخیص و پیگیری باشند. البته پریود نامنظم خطر سرطان تخمدان را افزایش نمی دهد، بلکه ارتباطی بین پریود نامنظم و سرطان تخمدان وجود دارد که با مطالعات بیشتر، باید مشخص شود.

پریود نامنظم، به حالتی گفته می شود که دوره های قاعدگی قابل پیش بینی نباشند، یا بیشتر از ۳۵ روز طول بکشند. پریود نامنظم در دوره پیش از یائسگی، طبیعی است. خانم ها در صورت مشاهده تغییرات در دوره های قاعدگی، باید به متخصص زنان مراجعه کنند.

سرطان تخمدان
سرطان تخمدان

این دو بیماری را از هم تشخیص دهید

در مورد همه سرطان‌ها باید علائم اولیه و نشانه‌های اولیه بیماری را شناخت تا بتوان در صورت ابتلا به آن سرطان، تشخیص زودرس و درمان كامل‌تری داشت. در مورد سرطان تخمدان هم علائم هشداردهنده‌ای وجود دارد كه باید آنها را بشناسید.

دكتر ژانت موسلین، پزشك متخصص زنان در بیمارستان شیكاگو سنتر می‌گوید: «یك نكته بسیار مهم در مورد علائم سرطان تخمدان وجود دارد، آن هم این است كه اگر زنی علائمی مشابه بیماری سندرم روده تحریك‌پذیر TBS را برای اولین‌بار در سن بالاتر از 50 سال تجربه كند باید به احتمال ابتلا به سرطان تخمدان هم فكر كند و از این لحاظ هم مورد بررسی پزشكان متخصص قرار بگیرد.»

اگر فرزند می‌خواهید

درمان اصلی سرطان تخمدان جراحی است البته جراحی برای برداشتن كانسر یا تخمدان‌ها ممكن است با درمان تكمیلی به صورت رادیوتراپی همراه شود. اگر پزشكان به باقی ماندن سلول‌های سرطانی در محل یا مجاورت آن شك داشته باشند برای بیمار درخواست رادیوتراپی می‌كنند.

گاهی هم ممكن است پزشكان برای بیمار درخواست شیمی‌درمانی كنند كه شیمی‌درمانی یا از راه تجویز دهانی یا به‌وسیله تزریق وریدی یا از راه گذاشتن لوله كوچكی در شكم فرد بیمار انجام می‌شود.

یكی از نكات اصلی در انتخاب شیوه درمان تمایل بیمار به داشتن فرزند پس از بیماری است. در صورتی كه فرد بخواهد صاحب فرزند شود پزشكان باید به احتمال درمان او بدون برداشتن تخمدان‌هایش فكر كنند البته عامل اصلی در تصمیم‌گیری در این مورد مرحله و میزان پیشرفت سرطان است. در واقع در زنان جوانی كه در مرحله ابتدایی سرطانشان تشخیص داده شده‌ است می‌توان با حفظ تخمدان به خارج كردن سرطان فكر كرد. پس از جراحی برداشتن سرطان تخمدان فرد ممكن است همچنان احساس درد شكمی داشته باشد كه برای او به مدت چند هفته داروهای مسكن تجویز می‌شود. احساس برگشتن به حالت طبیعی و وضعیت طبیعی بدن ممكن است تا چند هفته پس از انجام این جراحی وجود نداشته باشد.

تشخیص و درمان سرطان تخمدان

سرطان هنگامی به وجود می آید که سلول ها دچار تغییرات بدخیم می شوند و شروع به رشد و تکثیر غیر قابل کنترل می کنند و موجب شکل دهی تومورهای بدخیم یا سرطانی می شوند.
سرطان تخمدان هنگامی رخ می دهد که توموری در یکی یا هر دو تخمدان فرد تشکیل شود. در ادامه این مقاله به سرطان تخمدان و روش های تشخیص، درمان و پیشگیری از سرطان تخمدان می پردازیم. جهت دسترسی سریع به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید. کافی است روی سرفصل موردنظر کلیک کنید.

سرطان تخمدان
سرطان تخمدان

انواع سرطان تخمدان و سن ابتلا به سرطان تخمدان

تخمدان از سه نوع سلول تشکیل شده است و هر نوع سلول ممکن است موجب رشد تومورسرطانی متفاوتی شود:
تومورهای اپیتلیال: حدود 90 درصد سرطان های تخمدان از این دست هستند و بیشتر در زنان یائسه (45 تا 70 سال) شایع هستند. شیمی درمانی علاوه بر جراحی برای درمان این نوع سرطان به کار می رود.
تومورهای استروما: تومورهای استرومایی از سلول های متصل کننده بافتی ایجاد می شوند که به شکل دهی ساختار تخمدان و تولید هورمون ها کمک می کنند. معمولا تنها یک تخمدان درگیر این نوع سرطان می شود. حدود 5 تا 10 درصد سرطان های تخمدان از این نوع هستند و بیشتر در بین زنان 40 تا 60 ساله شایع هستند. اغلب جراحی تومور تنها درمان لازم است اما اگر تومور در بدن پخش شده باشد، شیمی درمانی لازم خواهد شد.
تومور سلول های ژرمینال: که در سلول های تولید کننده تخمک رشد می کنند. تومور سلول های ژرمینال نادر هستند و تنها شامل 15% سرطان های تخمدان می شود. این نوع سرطان تخمدان در جوانان به خصوص دختران نوجوان رایج است. اگرچه 90 درصد زنان مبتلا به این نوع سرطان به طور موفقیت آمیزی درمان می شوند، بسیاری از این افراد به طور دائمی نابارور می شوند.
تومورهای متاستاتیک یا متاستاز سرطان تخمدان: تنها 5% سرطان های تخمدان به دیگر نواحی بدن گسترش پیدا می کند که نواحی رایج ابتلا به سرطان شامل روده بزرگ، سینه، معده و لوزالمعده هستند.

توده های خوش خیم و غیر سرطانی تخمدان ممکن است شامل موارد زیر باشند:
• آبسه و عفونت
• فیبروم
• کیست تخمدان
• تخمدان پلی کیستیک
• توده های مرتبط با اندومتریوز
• حاملگی خارج رحمی

از میان توده های تخمدان بزرگتر از 4 سانتی متر یافت شده در زنانی که هنوز یائسه نشده اند، حدود 20% سرطانی هستند.
از میان توده های یافت شده در زنان یائسه، حدود 45 تا 50 درصد موارد سرطانی هستند.

عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به سرطان تخمدان
عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به سرطان تخمدان

عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به سرطان تخمدان

علت اصلی سرطان تخمدان ناشناخته است. عوامل زیر موجب افزایش خطر ابتلای شما به سرطان تخمدان می شوند:
• سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان تخمدان
• جهش ژنتیکی مرتبط با سرطان تخمدان مانند BRCA1 و BRCA2
• سابقه ابتلای به سرطان سینه، سرطان رحم یا سرطان روده بزرگ
• چاقی و اضافه وزن
• استفاده از دارو های درمان ناباروری یا هورمون درمانی
• نداشتن سابقه بارداری
• آندومتریوز
• سابقه کار با پنبه نسوز یا آزبست
• سابقه پرتودرمانی ناحیه لگن
• برخی ویروس ها مخصوصا ویروس هایی که موجب اوریون می شوند

سن بالا نیز یکی از عوامل افزایش دهنده ریسک ابتلا به سرطان تخمدان است. بیشتر موارد سرطان تخمدان پس از یائسگی رخ می دهد.
همچنین ممکن است بدون داشتن هیچ یک از عوامل بالا به این سرطان مبتلا شد. همینطور، داشتن هر یک از این عوامل لزوما به معنی ابتلا به سرطان تخمدان نیست.

علائم اولیه سرطان تخمدان
علائم اولیه سرطان تخمدان

علائم اولیه سرطان تخمدان

تشخیص سرطان رحم به این دلیل دشوار است که اغلب علائم تا مراحل آخر بیماری ظاهر نمی شوند زیرا تا تومور به اندازه کافی رشد نکند و به دیگر اندام ها در شکم فشار نیاورد یا تا هنگامی که سرطان به اندام دوردست نرسد، علائمی وجود نخواهند داشت. همچنین این علائم شبیه به علائم بیماری های دیگری نیز هستند و سرطان اغلب اولین چیزی نیست که در افراد دارای این علائم تصور می شود.
• به هم خوردن نظم قاعدگی
• احساس درد یا فشار در ناحیه لگن
• درد در هنگام نزدیکی

علائمی كه می‌توان آنها را علائم احتمالی اولیه سرطان تخمدان دانست عبارتند از:

1- افزایش ناگهانی سایز شكم و علائم شبیه به نفخ شكم

2- درد دائمی و گنگ در ناحیه شكم و زیر شكم

3- سیر شدن پس از خوردن مقدار بسیار كم غذا

4- مشكل در بلع غذا

5- علائم ادراری از جمله احساس فوریت و تكرر ادرار

6- تغییر در شیوه معمول دفع،

7-یبوست

8-آب آوردگی شکم

9-تکرر ادرار

10- درد پشت به همراه احساس خستگی عمومی

11-گاز معده و اسهال

12-تهوع و استفراغ

13-کاهش اشتها

نكته‌ای كه باید به آن توجه كرد این است علائمی كه مشابه علائم بیماری IBS هستند اگر  ناشی از سرطان تخمدان باشند همیشه حاضر و پایدارند در حالی كه علائم IBS به صورت مقطعی ظاهر می‌شود.

تشخیص سرطان تخمدان
تشخیص سرطان تخمدان

تشخیص سرطان تخمدان

آزمایشات و معاینات زیادی هستند که برای تشخیص سرطان تخمدان در زنان به کار می روند.
معاینه لگنی: زنان باید سالانه معاینه لگنی انجام دهند تا تخمدان ها توسط پزشک معاینه شوند البته لمس تومورهای کوچک در مراحل اولیه سرطان دشوار هستند.
سونوگرافی واژینال می تواند توده های کوچک را شناسایی کند و تشخیص دهد که توده توپر است یا کیست می باشد.
سیتی اسکن ناحیه لگن و شکم
آزمایش خون برای اندازه گیری آنتی ژن سرطان 125 (CA-125)
بیوپسیبیوپسی در واقع برداشتن نمونه کوچکی از تخمدان و بررسی آن زیر میکروسکوپ است.بیوپسی تنها راهی است که پزشک شما می تواند تایید کند که آیا مبتلا به سرطان تخمدان هستید یا خیر.

تشخیص سرطان تخمدان
تشخیص سرطان تخمدان

مراحل سرطان تخمدان

مرحله سرطان تخمدان بر اساس پیشرفتگی و پخش سرطان در بدن مشخص می شود.

مرحله اول
مرحله اول سرطان تخمدان دارای سه زیر مرحله است:
• در مرحله 1A،سرطان محدود است و تنها در یک تخمدان وجود دارد.
• در مرحله 1B، سرطان در هر دو تخمدان وجود دارد.
• در مرحله 1C، سلول های سرطان در خارج تخمدان نیز وجود دارند.

مرحله دوم
در مرحله دوم، تومور به نواحی لگن رسیده است.
• در مرحله 2A سرطان به رحم و لوله های فالوپ رسیده است.
• در مرحله 2B، سرطان به مثانه و روده بزرگ گسترش پیدا کرده است.

مرحله سوم
مرحله سوم سرطان دارای سه زیر مرحله است:
• در مرحله 3A، سرطان به شکم و غده های لنفاوی شکم نیز رسیده است.
• در مرحله 3B، سلول های سرطانی در بیرون طحال و کبد یافت می شوند.
• در مرحله 3C، سلول های سرطانی در شکم یا بیرون کبد و طحال هستند اما هنوز به طحال و کبد نرسیده اند.

مرحله چهارم
در مرحله چهارم، تومور متاستاز داده است و به کبد و ریه هم رسیده است.
• در مرحله 4A، سلول های سرطانی درون ریه یافت می شوند.
• مرحله 4B، پیشرفته ترین مرحله سرطان است و سلول های سرطانی به درون طحال و کبد و حتی به اندام دوردستی مانند پوست یا مغز نیز رسیده اند.

مراحل سرطان تخمدان
مراحل سرطان تخمدان

درمان قطعی سرطان تخمدان

درمان بستگی به میزان پیشرفت سرطان دارد و احتمالا شامل یکی یا دو تا از روش های درمانی زیر است:
• شیمی درمانی
• پرتودرمانی
• جراحی برای تعیین مرحله سرطان و برداشتن تومور
• هدف درمانی سرطان
• هورمون درمانی

 چه پزشکانی “سرطان تخمدان” را درمان می کنند؟

ممکنست شما بسته به نوع و مرحله سرطان تخمدان به بیش از یک نوع درمان نیاز داشته باشید. پزشکان زیر می توانند در تیم درمان سرطان شما باشند:

  • متخصص جراحی زنان و زایمان (ژنیکولوژیست): پزشک متخصص که بیماریهای سیستم تولید مثلی زنان را درمان می کند.
  • فلوشیپ جراحی سرطان زنان: پزشک متخصص جراحی زنان که دوره تکمیلی (فلوشیپ) جراحی سرطان زنان را طی کرده و سرطان های سیستم تولید مثلی زنان را با جراحی و درآوردن بافت سرطانی درمان می کند. فلوشیپ جراحی سرطان: پزشک متخصص جراحی عمومی که دوره تکمیلی (فلوشیپ) جراحی سرطان را طی کرده و سرطان تخمدان را با جراحی و درآوردن بافت سرطانی درمان می کند.
  • فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی: پزشک فوق تخصصی است که سرطان را با داروهای شیمی درمانی، تارگت تراپی و ایمونوتراپی درمان می کند و کل برنامه درمانی شما را طرح ریزی می کند.
  • متخصص رادیوتراپی آنکولوژی: پزشک متخصصی که سرطان را با پرتودرمانی درمان می کند.

ممکنست شما سایر تخصص ها را نیز در تیم درمان سرطان خود ببینید، مانند: پزشک دستیار، پرستار، متخصص تغذیه، روانشناس، مددکار اجتماعی و … .

درمان سرطان تهاجمی سلولهای پوششی تخمدان بر اساس مرحله بیماری :(stage)

اولین قدم در درمان اغلب مراحل سرطان تخمدان جراحی و مرحله بندی حین عمل است. در موارد لزوم کم کردن حجم توده انجام می شود.

درمان مرحله I سرطان تخمدان:

درمان ابتدایی مرحله I سرطان تخمدان جراحی خارج سازی تومور است. اغلب مواقع رحم، هر دو لوله فالوپ و هر دو تخمدان خارج می شود (TAH+BSO).

در مرحله IA,IB  (T1a یا T1b ، N0,M0) سرطان در یک یا هر دو تخمدان دیده می شود اما به غدد لنفاوی یا سایر اعضا انتشار نیافته است. درمان پس از جراحی بستگی دارد به ظاهر سلول های سرطانی زیر میکروسکوپ (grade تومور).

وقتیکه سلولهای سرطانی مانند سلولهای طبیعی تخمدان باشند grade 1 است. پیش آگهی grade1 خوب است و بیشتر بیماران پس از جراحی به درمان اضافه تری نیاز ندارند.  اگر فردی با گرید 1 و مرحله IA سرطان بخواهد پس از درمان بچه دار شود، ممکنست روش جراحی اولیه تغییر نماید. بجای درآوردن رحم، دو تخمدان و لوله های فالوپ ممکنست جراح تنها توصیه به خارج سازی تخمدان مبتلا به سرطان و لوله فالوپ همان سمت نماید.

برای گرید 2 سرطان (سلول های سرطانی تقریبا شبیه سلول های نرمال هستند) یا بیمار پس از جراحی بدقت تحت نظر قرار می گیرد یا شیمی درمانی می گیرد. بیشترین شیمی درمانی مورد استفاده  کربوپلاتین و پکلیی تاکسل (تاکسول) برای 3-6 سیکل است، اما سیسپلاتین می تواند بجای کربوپلاتین و دوستاکسل (تاکسوتر) بجای پکلی تاکسل استفاده شود.

سرطان های گرید  3 زیر میکروسکوپ خیلی شبیه بافت نرمال تخمدان نیستند. درمان این تومورها معمولا شامل شیمی درمانی (مانند شیمی درمانی گرید 2) می شود.

مرحله IC (T1c, N0, M0): برای این مرحله از سرطان تخمدان (شامل IC1, IC2, IC3) هنوز درمان استاندارد جراحی برای خارج سازی سرطان اولین درمان است. پس از جراحی شیمی درمانی توصیه می شود، (معمولا 3-6 دوره درمان با کربو پلاتین و پکلی تاکسل).

مرحله I سرطان لوله های فالوپ مانند مرحله I سرطان تخمدان درمان می شود.

درمان مرحله II )IIA, IIB) سرطان تخمدان:

برای تمام سرطانهای مرحله II درمان با جراحی (برای مرحله بندی و کاهش حجم توده) شروع می شود. جراحی شامل خارج سازی رحم (هیسترکتومی) و خارج سازی دوطرفه لوله های فالوپ و تخمدان ها می شود  (TAH+BSO). جراح تلاش میکند تا جای ممکن تومور را خارج نماید.

پس از جراحی شیمی درمانی برای حداقل 6 دوره توصیه می شود. اغلب ترکیب کربوپلاتین و پکلی تاکسل به کار می رود. برخی خانم ها در مرحله II سرطان تخمدان بجای شیمی درمانی وریدی با شیمی درمانی داخل پریتوئن (حفره صفاق) IP درمان می شوند.

سرطانهای مرحله  II لوله فالوپ نیز با جراحی و سپس شیمی درمانی درمان می شود.

درمان مرحله III (سرطان تخمدان، لوله فالوپ، سرطان اولیه پریتوئن):

درمان سرطان های مرحله III (IIIA1, IIIA2, IIIB, IIIC) مانند مرحله II است.  ابتدا حجم سرطان با جراحی کم می شود (مانند مرحلهII). رحم هر دو لوله فالوپ، تخمدان ها و چادرینه (بافت چربی بالای شکم نزدیک به معده و روده ها) خارج می شود. همچنین جراح تلاش می کند تا جای ممکن تومور را خارج نماید. هدف اینستکه هیچ تومور بالای یک سانتیمتر باقی نماند. زمانیکه این هدف حاصل شد، سرطان به طور ایده آل برداشته (debulk) شده است.

گاهی تومور روی روده ها رشد می کند و برای خارج سازی سرطان باید بخشی از روده خارج شود. گاهی بخشی از سایر اعضا (مانند مثانه یا کبد) ممکنست خارج شود. هرچه تومور باقی مانده کوچکتر باشد، چشم انداز بهتر خواهد بود.

بعد از بهبودی از جراحی، شیمی درمانی ترکیبی داده می شود. ترکیب بکار رفته اغلب شامل کربوپلاتین (یا سیسپلاتین) و یک تاکسان مانند پکلی تاکسل (تاکسول) است که برای 6 دوره بصورت تزریق وریدی داده می شود.

گزینه دیگر شیمی درمانی داخل پریتوئن (داخل شکم) پس از جراحی است. چون شیمی درمانی IP در واقع شامل تزریق وریدی پاکلی تاکسل درکنار تزریق داخل پریتوئن پاکلی تاکسل و سیسپلاتین است بنابراین هم شیمی درمانی داخل وریدی است و هم شیمی درمانی داخل پریتوئن. معمولا تنها زمانی شیمی درمانی داخل پریتوئن انجام می شود که سرطان تقریبا بطور ایده آل برداشته شده باشد. اگر پاکسازی خوب انجام نشده باشد ممکنست این روش بخوبی کار نکند. بنظر می رسد شیمی درمانی داخل پریتوئن بهتر از شیمی درمانی داخل وریدی فعالیت می کند، اما همچنین عوارض بدتری هم دارد. این عوارض می تواند موجب دشوار شدن ادامه درمان شود. به همین دلیل شیمی درمانی داخل پریتوئن ممکنست برای هر کسی قابل اجرا نباشد. هنوز برای خانم های با سرطان پیشرفته تخمدان این یک گزینه است. پس از جراحی و حین و پس از شیمی درمانی، تستهای خونی برای تعیین سطح نرمال نشانگرهای تومور (CA125) به کار می رود. یک سی تی اسکن، PET اسکن یا MRI می تواند برای ارزیابی پاسخ شما به درمان استفاده شود.

بیماران بسیار ضعیفی که نمیتوانند جراحی کامل را تحمل نمایند گاهی بعنوان خط اول شیمی درمانی می شوند. اگر شیمی خوب عمل کرد و بیمار قویتر شد، جراحی خارج سازی سرطان انجام می شود و سپس مجددا شیمی درمانی انجام شود. اغلب 3 دوره شیمی درمانی قبل از جراحی و 3 دوره پس از جراحی (رویهم 6 دوره) داده می شود. گاهی برای برخی خانم های با سرطان پیشرفته ایکه ابتدا امکان جراحی موثر وجود ندارد ابتدا شیمی درمانی انجام می شود.

درمان قطعی سرطان تخمدان
درمان قطعی سرطان تخمدان

جراحی برای بازبینی پاسخ سرطان تخمدان:

درگذشته بسیاری از صاحب نظران توصیه به انجام جراحی دوم (لاپاروسکوپی/لاپاروتومی) می کردند تا ببینند آیا سرطان پس از شیمی درمانی پاک شده یا نه؟ این جراحی هیچ فایده اثبات شده ای نداشته است، بنابراین دیگر استاندارد درمان سرطان تخمدان نیست. هنوز ممکنست بصورت کارآزمایی بالینی استفاده شود تا معلوم شود که یک درمان دارویی جدید چقدر در پاکسازی موثر واقع می شود.

برای لاپاروسکوپی، یک سوراخ کوچک زیر ناف ایجاد می شود و لوله ای نازک دارای منبع نوری از آن وارد شکم می شود، بدین وسیله پزشک می تواند داخل شکم را ببیند که درمان چقدر موثر بوده است. لاپاروتومی نیاز به برش یا ایجاد شکاف جراحی دارد. طول این شکاف باید بحدی باشد که جراح بتواند بخوبی درون شکم و لگن را ببیند و نمونه های بیوپسی بگیرد. تیم سرطان مراقب شما تصمیم می گیرد که آیا بر اساس یافته های جراحی بازبینی نیاز به شیمی درمانی بیشتر دارید یا نه.

درمان تحکیمی سرطان تخمدان:

برای برخی بیماران، پزشک پس از اینکه درمان اولیه پاکسازی خوبی انجام شد، درمان تحکیمی توصیه می شود. به این درمان درمان نگه دارنده هم می گویند. هدف کشتن هر سلول سرطانی باقیمانده است، سلولهایی که آنقدر کوچک بوده اند که در آزمایشات قابل کشف نبوده اند. هدف از درمان تحکیمی جلوگیری از عود سرطان پس از درمان است. یک مطالعه نشان داد که دادن پکلی تاکسل (هر 4 هفته) برای یکسال موجب طولانی تر شدن زمان عود سرطان شد اما طول عمر بیماران را افزایش نداد. در مطالعه ای دیگر با روش تجویزی متفاوت هیچ فایده ای رویت نشد. این روش هنوز در کارآزمایی های بالینی در دست بررسی است.

درمان مرحله IV (سرطان تخمدان، لوله فالوپ، سرطان اولیه پریتوئن)

در مرحله IV سرطان به مکان های دوردست مانند کبد، ریه یا استخوان کشیده شده است. شفای این سرطان ها با درمانهای کنونی بسیار سخت است. هدف از درمان کمک به بهتر شدن بیمار و طول عمر بیشتر است.

مرحله IV می تواند مانند مرحله III درمان شود (جراحی خارج سازی تومور و کاهش حجم تومور و سپس شیمی درمانی). گزینه دیگر دادن شیمی درمانی در ابتدا و سپس در صورت جمع شدن تومور اقدام به جراحی و سپس مجددا شیمی درمانی است. اغلب 3 دوره شیمی درمانی قبل و 3 دوره پس از جراحی داده می شود.

گزینه دیگر محدود نمودن درمان به اقداماتی است که موجبات راحتی بیمار را فراهم می کند (نه جنگ با سرطان). به این نوع درمان، درمان تسکینی می گویند.

درمان سرطان تخمدان عود کرده یا مقاوم به درمان

وقتیکه پس از درمان سرطان بر می گردد به آن عود سرطان می گویند. عود می تواند موضعی (نزدیک مکان شروع بیماری) یا دوردست (انتشار به اعضایی مانند ریه یا استخوان) باشد. تومورهای مقاوم به درمان تومورهای پایداری هستند که پس از درمان هرگز کامل پاک نشده اند. اغلب سرطان پیشرفته تخمدان ماهها یا سالها پس از درمان اولیه عود می کند.

گاهی جراحی بیشتر توصیه می شود. اغلب بیماران با سرطان تخمدان عود کرده یا مقاوم به درمان با فرمی از شیمی درمانی درمان می شود. اینکه چه شیمی درمانی ای بکار رود بستگی دارد به شیمی درمانی اولیه بیمار و کارآیی آن و اینکه چه مدت پس از آن سرطان کنترل شده بود. هرچه عود سرطان پس از درمان اولیه بیشتر طول بکشد، شانس پاسخ به شیمی درمانی بیشتر است.

اگر حداقل 6 ماه از شیمی قبلی گذشته باشد، ممکنست بیمار با شیمی درمانی قبلی (کربوپلاتین و پکلی تاکسل) درمان شود.  همچنین می توان کربوپلاتین را با داروی دیگری داد.

اگر سرطان کمتر از 6 ماه از شیمی درمانی قبلی بر گردد (یا هرگز پاک نشده باشد)، داروهای شیمی درمانی متفاوتی امتحان می شود. ممکنست برخی خانمها طی چند سال چندین رژیم شیمی درمانی متفاوت بگیرند.

تارگت تراپی هم می تواند موثر باشد. مثلا بیوسیزوماب (اوستین) ممکنست با شیمی درمانی داده شود. همچنین ممکنست یک داروی مهار کننده پارپ مانند اولاپاریب، روکاپاریب یا نیراپاریب هم یک گزینه باشد. اخیرا در مطالعه ای اولاپاریب به صورت درمان نگهدارنده در سرطان تخمدان پیشرفته استفاده شده است که تاثیر قابل توجهی داشته است “بیشتر بدانید”. برخی بیماران از هورمون درمانی با داروهایی مانند آناستروزول، لتروزول یا تاموکسیفن سود می برند. برخی که در ابتدا شیمی درمانی نگرفته اند میتوانند اکنون با داروهای خط اول شیمی درمانی سرطان تازه تشخیص داده شده درمان شوند (مانند کربوپلاتین، پکلی تاکسل).

ممکنست شرکت در یک مطالعه بالینی روی درمانهای جدید در خانمهای با عود یا سرطان مقاوم به درمان مزیت هایی داشته باشد. از تیم سرطان خود در مورد این مطالعات بپرسید.

شیمی درمان با دوز بالا و پیوند مغز استخوان در موارد عود یا مقاوم به درمان سرطان تخمدان به کار رفته است. این درمان عوارض خیلی جدی ای دارد و ثابت نشده که طول عمر بیمار را افزایش بدهد.

درمانهای تسکینی سرطان تخمدان

ممکنست خانمهای با سرطان تخمدان دچار تجمع مایع در شکم شوند، که به آن آسیت می گویند. این میتواند بسیار نا خوشایند باشد اما با تخلیه مایع از طریق سوزن قابل کنترل است. در این روش پوست بی حس می شود و سپس با کمک سوزنی حدود چند لیتر مایع درون یک بطری جمع آوری می شود. اغلب برای هدایت سوزن از سونوگرافی استفاده می شود. اغلب مایع مجددا تجمع می یابد و این عمل باید تکرار شود. گاهی یک لوله لاستیکی قابل انعطاف (کاتتر) درون شکم کار گذاشته می شود و تا زمان لازم بدون سوزن آنجا باقی میماند.

گزینه دیگر تزریق مستقیم شیمی درمانی بدرون شکم است تا تولید مایع آهسته تر شود. درمان با بیواسیزوماب (اوستین) ممکنست تولید مایع را کم کند. این درمانها میتوانند علایم برخی بیماران را کم کنند و بندرت ممکنست طول عمر را زیاد کنند. اما اغلب اثرات آنها موقتی است و سرطان عود می کند یا پایدار می ماند.

درمان قطعی سرطان تخمدان
درمان قطعی سرطان تخمدان

سرطان تخمدان همچنین می تواند مسیر روده ها را مسدود نماید. و ایجاد دلدرد، تهوع و استفراغ نماید. کنترل این انسداد می تواند سخت باشد. اغلب سرطان به حدی در شکم رشد کرده است که جراحی برای باز کردن مسیر روده کارساز نیست. برای کمک به راحت شدن بیمار، ممکنست پزشک از طریق پوست لوله ای را درون معده کار بگذارد تا اجازه دهد محتویات معده تخلیه شود. این به کنترل تهوع، استفراغ و درد بیمار کمک ی کند.

گاهی یک استنت (لوله ای سفت) درون روده بزرگ کار گذاشته می شود تا انسداد را برطرف نماید. چون این گزینه ریسک بالای عوارض را دارد باید در مورد فواید و عوارض این روش با پزشکتان مشورت نمایید.

در برخی بیماران، جراحی میتواند انسداد روده را کاهش دهد. این اغلب به بیمارانی که وضع جسمی نسبتا خوبی دارند و می توانند پس از جراحی درمان اضافه تر بگیرند (مانند شیمی) پیشنهاد داده می شود.

درمان تومورهای تخمدان با توان بدخیمی پایین

به این تومورها همچنین LMP (Low Malignant Potential) یا تومورهای مرزی  (Borderline Tumor)هم می گویند.  این تومورها  در سونو گرافی یا سی تی اسکن مانند سرطان های تهاجمی سلول های پوششی تخمدان بنظر می رسد. برای اطمینان از اینکه این یک تومور تهاجمی نیستباید بیوپسی گرفته شود. معمولا نمونه برداری حین جراحی انجام می شود. جراحی این تومورها شبیه سرطان تهاجمی تخمدان است و با هدف خارج سازی حداکثری تومور و مرحله بندی کامل انجام می شود.

برای خانمهایی که دیگر نمی خواهند بچه دار شوند، رحم، هر دو لوله فالوپ و هر دو تخمدان خارج می شود  (TAH+BSO). مرحله بندی با جراحی برای دیدن انتشار تومور به خارج از تخمدان یا لگن انجام می شود. این یعنی خارج نمودن چادرینه و برخی غدد لنفاوی و شستشوی لگن و شکم. اگر بیمار شود بخواهد در آینده حامله تنها تخمدان مبتلا به تومور و لوله فالوپ آن سمت خارج می شود. بندرت تنها بخشی از تخمدان حاوی کیست تخمدان و تومور خارج می شود. این بیماران هم باید با جراحی مرحله بندی شوند تا انتشار تومور معلوم شود. اگر تومور تنها در یک تخمدان باشد، معمولا بیمار بدون درمان بیشتر تنها تحت نظر گرفته می شود. صاحب نظران توصیه می کنند، پس از تشخیص بیمار برای 5 سال هر 6 ماه ویزیت شود. معمولا برای تومورهایی که به خارج از تخمدان گسترش نیافته باشند، شیمی درمانی و پرتودرمانی خط اول درمان نیستند.

اگر هنگام تشخیص تومور به خارج از تخمدان انتشار یافته باشد جراح تا حد امکان آنرا خارج می سازد. درمان بعد از جراحی بستگی به میزان تهاجم تومور دارد (انتشار سلول های سرطانی به اعضای مجاور) که میزان خطرناکی تومور را نشان می دهد. زمانیکه این تومورها منتشر می شوند، می توانند رسوباتی در پوشش شکم (پریتونئوم) و سطح اعضای شکم و لگن ایجاد کنند. اغلب این رسوبات غیر تهاجمی هستند، یعنی بدرون اعضا یا پوشش شکم نفوذ نکرده اند. زمانیکه بدرون پوشش شکم یا درون اعضا نفوذ می کنند تومور مهاجم نامیده می شوند.

بیماران LMP  با انتشارات غیر تهاجمی معمولا پس از جراحی (بدون درمان بیشتر) تنها تحت نظر گرفته می شوند. اگر رسوبات تومور مهاجم باشد، ممکنست شیمی درمانی توصیه شود. معمولا شیمی درمانی مانند سرطان تهاجمی تخمدان است. بیماران LMP اغلب تحت نظر گرفته می شوند زیرا خیلی آهسته رشد می کنند و حتی زمانیکه منتشر شده اند بندرت کشنده اند.

اگر تومور پس از درمان اولیه عود نماید، جراحی های بعدی کاهنده حجم تومور مد نظر قرار می گیرند. در موارد عود LMP بندرت از شیمی درمانی و پرتو درمانی هم استفاده می شود.

سرطان تخمدان
سرطان تخمدان

آیا سرطان تخمدان کشنده است؟

مرگ و میر ناشی از سرطان تخمدان بستگی به مرحله سرطان در زمان تشخیص، سلامت کلی بیمار و پاسخگویی بیمار به درمان دارد. میزان درصد بهبودی افراد در هر مرحله از سرطان در ادامه آورده شده است:
• مرحله اول سرطان تخمدان: 90 درصد
• مرحله دوم سرطان تخمدان : 70 درصد
• مرحله سوم سرطان تخمدان: 39 درصد
• مرحله چهارم سرطان تخمدان: 17 درصد

چطور سرطان تخمدان را به طور زودرس تشخیص دهیم؟

سرطان تخمدان بسیار مرگبار است،‌ زیرا 75 درصد موارد دیر تشخیص داده می‌شود، یعنی پس از آنکه سرطان به فراتر از تخمدان و اغلب به سراسر شکم گسترش یافته است.

چطور سرطان تخمدان را به طور زودرس تشخیص دهیم؟
چطور سرطان تخمدان را به طور زودرس تشخیص دهیم؟

در این هنگام،‌ احتمال زنده ماندن پنج ساله بیمار به کمتر از 30 درصد می‌رسد. در 25 درصد مواردی که بیماری زود تشخیص داده می‌شود، چشم‌انداز بسیار متفاوت است: در این موارد احتمال زنده ماندن 5 سال بیمار بیش از 90 درصد است.

این تفاوت بزرگ میان میزان زنده ماندن بیمار در صورت تشخیص زودرس بیماری، این امکان را فراهم می‌کند که با بهبود تشخیص زودرس بیماری میزان مرگ و میر ناشی از آن را کاهش داد. اگر بتوان سرطان تخمدان را در مراحل اولیه تشخیص داد، با درمان‌های در دسترس فعلی می‌تواند بسیاری از زنان مبتلا را علاج کرد.

اما تشخیص زودرس سرطان تخمدان به دلایل بسیار مشکل است. تومورهای تخمدانی که در مراحل اولیه قرار دارند،‌ ندرتا در معاینه لگنی معمول بوسیله پزشک کشف می‌شوند، چرا که تخمدان‌ها در عمق بدن قرار دارند و لمس کردن در حین معاینه مشکل است.

به علاوه در سرطان تخمدان ضایعه پیش‌سرطانی‌ وجود ندارد (برخلاف سرطان روده بزرگ که ممکن است در ابتدا به صورت یک ضایعه پیش‌سرطانی به نام پولیپ ظاهر شود، که با آندوسکوپی می‌توان آن را دید و برداشت.

سرطان تخمدان رشته‌ای از “شاخص‌های زیستی”- را تولید می‌کند،‌ یعنی موادی قابل کشف در خون یا ادرار که احتمال وجود سرطان را مطرح می‌کنند، اما تا به حال شاخص زیستی اختصاصی برای سرطان تخمدان کشف نشده است. شاخص زیستی به نام CA-125 که شاید نام آن را شنیده‌ باشید، برای کشف زودرس سرطان تخمدان تحت بررسی بوده است اما هنوز کارآیی آن ثابت نشده است.

البته هنوز یک بررسی بزرگ برای استفاده از این شاخص برای غربالگری سرطان تخمدان در حال انجام است،‌و ممکن است در آینده  وضعیت آن تغییر کند.

همچنین هنوز نمی‌دانیم که سایر شاخص‌‌های زیستی شناخته شده ارتباط داده شده با سرطان تخمدان که اکنون در مراحل انتهایی بیماری شناسایی می‌شوند،‌ آیا در مرحله اول بیماری هم فعال هستند یا نه.

یک راهبرد دیگر برای تشخیص زودرس سرطان تخمدان سونوگرافی از راه واژن است- که در آن مولد امواج صوتی به درون واژن فرستاده می‌شود تا تصاویر سونوگرافی از تخمدان به دست آید.

این تکنیک می‌تواند تومورهای را مکان‌یابی کند، اما اغلب تومورهای تخمدانی سرطانی نیستند، و تنها راه برای افتراق دادن تومورهای سرطانی و خوش‌خیم جراحی است.

بنابراین بیماریابی از طریق سونوگرافی از راه واژن به تنهایی باعث خواهد شد،‌ به ازای هر مورد تشخیص سرطان تخمدان تعداد زیادی جراحی‌های غیرضروری انجام شود. در مقابل استفاده غربالگری برای سرطان روده بزرگ و سرطان گردن رحم (به ترتیب از طریق کولونوسکوپی و پاپ اسمیر) می‌تواند بدون انجام جراحی عمده سرطان‌ها را تشخیص دهد.

به هر حال هیچ آزمایشی کامل نیست، و هر روشی که استفاده شود، برخی از زنانی که سرطان تخمدان ندارند، کارشان به جراحی خواهد کشید.

البته حدی برای این قضیه وجود دارد، و حد قابل‌قبول برای یک آزمایش غربالگری برای سرطان تخمدان این است که به ازای هر 10 جراحی دست کم یک مورد سرطان کشف شود. اما تا به حال هیچکدام از آزمایش‌های غربالگری موجود به طور منفرد حتی به نزدیکی این حد هم نرسیده‌اند.

استفاده از علائم بالینی برای تشخیص زودرس

گرچه تصور عمومی این است که علائم سرطان تخمدان بسیار دیر ظاهر می‌شوند، اما بسیاری از زنان که مبتلا به این بیماری‌بوده‌اند، با این نظر موافق نیستند و می‌گویند مدت ها پیش از آنکه تشخیص سرطان تخمدان در آنها داده شود، درد شکمی مشخص و مشکلات گوارشی داشته‌اند، که پزشکان آنها را نادیده گرفته بودند.

یک بررسی در سال 2007 بوسیله پژوهشگران در دانشگاه واشنگتن مجموعه‌ای از علائم جسمی را یافت که اغلب در زنان مبتلا به سرطان تخمدان رخ می‌دهد. پژوهشگران با توجه به این نتایج، یک “شاخص علائم” تعریف کرده‌اند بیانگر علائمی است که ممکن است هشداردهنده اولیه سرطان تخمدان باشند؛ این علائم شامل آروغ زدن و نفخ شکمی، احساس فشار و درد در لگن، اشکال در خوردن و به سرعت احساس پری کردن، و نیاز به ادرار کردن مکرر یا فوری.

البته برخی از کارشناسان در مورد استفاده از این شاخص علائم مردد هستند؛ به نظر آنها این علائم خیلی غیراختصاصی و مبهم هستند و با بسیاری از بیماری‌های مانند سندروم روده تحریک‌پذیر، مشکلات قاعدگی و عفونت‌های مثانه هم همراهی دارند. در یک بررسی نشان داد که از هر 100 زنی که این علائم را تجربه می‌کنند، تنها یکی از آنها واقعا سرطان تخمدان در مراحل اولیه دارد.

با این وجود بسیاری متخصصان توافق دارند که توجه به این علائم بهترین کاری است که در حال حاضر می‌توان انجام داد.، و زنانی که علائم لگنی جدید و غیرقابل‌توضیح پیدا کرده‌‌اند که دست کم برای یک ماه طول کشیده است، باید به پزشک‌شان مراجعه کنند.

بررسی‌هایی در حال انجام است که آیا استفاده از آزمایش خون برای اندازه‌گیری CA-125 به همراه سونوگرافی از راه واژن در زنان پس از سن یائسگی که خطر متوسط ابتلا به سرطان به تخمدان قرار دارند، می‌تواند به تشخیص زودرس سرطان تخمدان و افزایش احتمال زنده ماندن منجر شود یا نه.

نتایج اولیه این بررسی‌ها چندان امیدوارکننده نبوده است،‌اما با توجه به ادامه این بررسی‌ها باید منتظر نتایج نهایی باقی ماند. تا زمان انتشار نتایج نهایی این بررسی‌ها نمی‌توان توصیه‌ای قطعی در این مورد کرد.

چرا آزمایش غربالگری با CA125 مفید نیست؟

بسیاری از زنان از پزشکان‌شان می‌خواهند با آزمایش خون برای اندازه‌گیری CA-125 از لحاظ وجود سرطان تخمدان مورد بررسی قرار گیرند. گرچه اندازه‌گیری این ماده ممکن است در بیماران منفرد ممکن است مفید باشد، اما ابزاری خوبی برای غربالگری وسیع بیماران نیست.

یک آزمایش غربالگری آزمایشی است است که در شخصی که هیچ علائمی ندارد انجام می‌شود تا بیماری را آنقدر زود تشخیص دهد که بتوان آن بیمار را به طور موفق درمان کرد.

یک آزمایش غربالگری خوب باید حساسیت بالا داشته باشد، به این معنا که هنگام بیماری واقعا وجود دارد،‌در درصد بالایی از موارد نتیجه آن مثبت باشد. بنابراین مثلا در مورد سرطان تخمدان آزمایش غربالگری که حساسیت آن 100 درصد باشد، همه موارد سرطان تخمدان را کشف می‌کند. آزمایش غربالگری در عین حال باید بسیار اختصاصی هم باشد؛ به این معنا که هنگامی که  سرطانی وجود ندارد،‌باید نتایج آن منفی باشد.

CA125 پروتئینی است که است که اغلب بوسیله سلول‌های سرطانی تخمدان تولید می‌شود و در خون در گردش است. میزان CA-125 در حدود 80 درصد زنانی که سرطان تخمدان دارند،‌بالا می رود،‌اما تنها 50 درصد این زنان بیماری در مراحل اولیه دارند.

بنابراین CA-125 به اندازه کافی در کشف زودرس سرطان تخمدان حساس نیست: به عبارت دیگر نیمی از زنانی را که سرطان در مراحل اولیه دارند،‌ را نمی‌تواند کشف کند. این آزمایش به اندازه کافی اختصاصی هم نیست، چرا که در بسیاری از بیماری‌های دیگر از جمله سرطان‌های دیگر،آندومتریوز، فیبروئید رحمی و عفونت‌های لگنی نیز مثبت می‌شود.

اختصاصی بودن آزمایش برای کشف سرطان تخمدان اهمیت زیادی دارد، زیرا سرطان تخمدان هر سال در یک زن از هر 2500 زن رخ می‌دهد.

برای این مسئله را درک کنید،‌تصور کنید گروهی از 2500 زن را مورد یک آزمایش غربالگری برای تشخیص زودرس انجام دهیم، و فرص کنید این آزمایش 100 درصد حساسیت دارد (یعنی هر زنی که مبتلا به بیماری باشد را کشف می‌کند). حالا فرض کنید که اختصاصیت این آزمایش 99 درصد است، به این معنا که یک درصد زنانی که آزمایش در آنها مثبت می‌شود،‌ سرطان تخمدان ندارند.

به این ترتیب با توجه به شیوع سرطان تخمدان، در غربالگری این 2500 زن یک مورد سرطان واقعی تخمدان کشف خواهد شد، اما در عین حال 25 زن هم به اشتباه مبتلا به سرطان تخمدان شمرده خواهند شد.

متاسفانه جراحی تهاجمی تنها را برای اطمینان یافتن قطعی از ابتلا یا عدم ابتلای زن به سرطان تخمدان است؛ در نتیجه برای این یک رن را واقعا مبتلا به سرطان تخمدان است، پیدا کنیم، باید 25 زن را در مورد جراحی غیرضروری شکمی قرار دهیم.

حال اگر این گروه 2500 نفره را به کل جمعیت یک کشور تعمیم دهید، متوجه خواهید شد که برای یافتن موارد سرطان تخمدان، چه میزان بالایی از جراحی‌های غیرضروری انجام خواهد شد.

بنابراین خطرات غربالگری عمومی با استفاده از اندازه‌گیری CA-125 بسیار بیشتر از منافع آن است.

تحولات جدید در تشخیص سرطان تخمدان

برای مدت درازی تصور بر این بود که اغلب سرطان‌های تخمدان از سطح (اپی‌تلیوم) تخمدان منشا می‌گیرند، اما پژوهش‌ بوسیله آسیب‌شناسان این برداشت را تغییر داده است. اکنون به نظر می‌رسد که برخی از سرطان‌های تخمدان در انتهای لوله‌های رحمی (لوله‌های فالوپ) از فیمبریا یا مژک‌های این لوله‌ها- زائده های انگشت‌مانندی که تخمدان‌ها ار جارو و تخمک آزادشده را وارد رحم می‌کنند، منشا می‌گیرند.

این کشف دانشمندان را به این فرض رسانده است که سرطان تخمدان در مراحل اولیه و سرطان تخمدان در مراحل پیشرفته در وقوع دو بیماری مجزا هستند.

دکتر مایکل جی بیر متخصص سرطان‌شناسی زنان در بیمارستان عمومی ماساچوست اعتقاد دارد که سرطان‌های تخمدان از که از مژک‌های لوله‌های فالوپ منشا می‌گیرند، ممکن است 75 درصد سرطان‌ها ی تخمدان را که به مرگ بیمار منجر می‌شوند،‌تشکیل دهند.

به گفته او این نوع سرطان تخمدان چون در لوله‌های فالوپ که آزاد و آویزان هستند،‌قرار دارند، بنابراین سلول‌های جداشده سرطانی می‌توانند روی تخمدان کاشته شوند، و از همه مهمتر در همان مراحل ابتدایی به سراسر شکم منتشر شوند. در مقابل سرطان‌های تخمدان “خوب”، ممکن است از کیست‌های درون تخمدان منشا بگیرند. به گفته او این سرطان‌های “خوب” به صورت تومورهایی در می‌آیند که مدت طولانی مخفی باقی می‌مانند و به رشد خود ادامه می‌دهند و می‌تواند در معاینه لگنی آنها را احساس کرد و با جراحی خارج کرد.

البته همه دانشمندان با این نظریه موافق نیستند،‌ اما اگر ثابت شود که برخی از تومورهای تخمدانی به علل ژنتیکی نسبت به سایر تومورها تهاجمی‌تر هستند، ممکن است بتوان با استفاده از تکنیک‌های ژنومیکی هدف‌هایی را  در این سلول‌ها برای ایجاد درمان‌های جدید و موثرتر تعیین کرد.

شما چه کار می‌توانید بکنید؟

گرچه پژوهش‌ها در مورد سرطان تخمدان ادامه دارد،‌ اما هنوز این پژوهش‌ها مانند سرطان پستان به استفاده‌های بالینی منجر نشده است. اما در حال حاضر شما می‌توانید این اقدامات‌ را برای سرطان تخمدان انجام دهید:

خطر ابتلا خود به سرطان تخمدان را بشناسید: همراه کردن آزمایش CA-125 و سونوگرافی از راه واژن می‌تواند در زنانی که در معرض خطر بالا برای سرطان تخمدان هستند، به تشخیص زودرس بیماری کمک کند. در صورتی که مادر،‌خواهر، مادربزرگ، خاله یا دخترخاله‌ای دارید که به سرطان تخمدان مبتلا بوده است‌، از لحاظ ژنتیکی خطر بالاتری برای ابتلا به سرطانغ تخمدان دارید. افرادی که دارای جهش‌های ژنی BRCA1 یا BRCA2 هستند نیز در معرض خطر بیشتر سرطان تخمدان هستند.

اغلب کارشناسان در این زنان در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان تخمدان انجام آزمایش خون برای اندازه‌گیری CA-125 و سونوگرافی از راه واژن را هر شش ماه یک بار توصیه می‌کنند. در چنین زنانی نتیجه مثبت آزمایش CA-125 با احتمال بیشتری ممکن است واقعا به معنای وجود سرطان تخمدان باشد،‌ بنابراین انجام جراحی تهاجمی برای نمونه‌برداری ارزش انجام دادن را دارد.

زنان در معرض خطر بالای سرطان تخمدان پس از یائسگی ممکن است تصمیم بگیرند تخمدان‌های‌شان را بردارند- جراحی که 90 درصد در پیشگیری از سرطان تخمدان موثر است.

به علائم شکمی توجه کنید:

اگر در معرض خطر متوسط سرطان تخمدان هستید، به ظهور علائم شکمی یا لگنی جدید که برای یک ماه یا بیشتر ادامه پیدا می‌کند و درمان‌هایی مانند استفاده از ملین ها، ورزش و تغییر رژیم غذایی آنها موثر نبوده است، توجه داشته باشید.

اگر این علائم با وضعیت معمول‌تان بسیار متفاوت است و موجب نگرانی‌تان شده است برای معاینه لگنی کامل به متخصص زنان‌تان مراجعه کنید.

اگر معاینه لگنی مشکوک بود،‌باید به دنبال آن سونوگرافی از راه واژن و احتمالا آزمایش CA-125 انجام شود. اگر نیاز به جراحی دارید،‌ این جراحی باید بوسیله یک متخصص سرطان‌های زنان یا جراحی که در مورد سرطان تخمدان تجربه دارد انجام شود.

روش های پیشگیری از سرطان تخمدان

هیچ راه تضمینی برای عدم ابتلا به سرطان تخمدان وجود ندارد.اما به گفته محققان، می توان با برخی راهکارها نظیر تحرک فیزیکی و داشتن رژیم غذایی سالم ریسک ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش داد. با این وجود کارهایی هستند که ریسک ابتلا به این سرطان را کاهش می دهند. عواملی که می توانند ریسک ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش دهند شامل موارد زیر هستند:
• مصرف قرص های ضد بارداری
• شیردهی
• بارداری
• روش های جراحی بر روی اندام های تولید مثل مانند هیسترکتومی یا توبکتومی

درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان

سرطان تخمدان، سرطان رخ داده در ناحیه تخمدان است و به همین دلیل تنها زنان به این بیماری مبتلا می‌شوند. این بیماری به عنوان هفتمین نوع سرطان در میان شایع‌ترین انواع سرطان برای زنان، بسیار جدی به نظر می‌رسد، به خصوص به این دلیل که به یک بخش حیاتی بدن حمله می‌کند و سبب می‌شود که عمل جراحی برای درمان سرطان تخمدان پیچیده‌تر و خطرناک‌تر باشد. سرطان تخمدان به طور معمول در زنانی رخ می‌دهد که به مدت طولانی تخمک گذاری داشته‌اند، بنابراین معمولا زنان مسن‌تر، کسانی که هرگز باردار نشده‌اند و کسانی که خیلی دیر یائسه شده‌اند را درگیر می‌کند.

کارسینوم تخمدان شایع ترین شکل این سرطان است، اما بسیاری از عوامل خطر دیگر و علل بالقوه، از جمله هورمون درمانی و ژنتیک وجود دارد. با توجه به محل تخمدان و نزدیکی آن به سایر سیستم‌های ضروری بدن، سرطان تخمدان به عنوان سرطانی شناخته می‌شود که اغلب به سایر قسمت‌های بدن، از جمله شکم، روده، ریه و کبد گسترش می‌یابد.

مانند اغلب سرطان‌ها، انواع مختلفی از گزینه‌های بالقوه‌ی درمانی برای سرطان تخمدان وجود دارد، از جمله ایمونوتراپی، شیمی‌درمانی، هورمون درمانی، پرتودرمانی و جراحی که همه‌ی آن‌ها باید بر اساس شدت و ویژگی هر مورد بررسی شود. با این حال، برخی از درمان‌ها می‌توانند عوارض ناخوشایند و همچنین خطر اساسی (به عنوان مثال، جراحی) داشته باشند، به همین دلیل بسیاری از آدم‌های مبتلا ، به روش‌های طبیعی برای درمان سرطان تخمدان و بسیاری از انواع دیگر روی آورده‌اند. به این معنا که، سرطان باید در همان اوایل بروز، تشخیص داده شود و پس از آن باید به صورت تهاجمی درمان شود، بنابراین این روش‌های خانگی باید به عنوان یک درمان تکمیلی برای برنامه‌‌ی درمان رسمی که شما با یک متخصص انکولوژی ترتیب داده‌اید، در نظر گرفته شود. حال بیایید نگاهی دقیق‌تر به برخی از روش های خانگی برای درمان سرطان تخمدان داشته باشیم.

برخی از مهم‌ترین داروهای خانگی برای درمان سرطان تخمدان عبارتند از سویا، جینکو، زنجبیل، تخم کتان، قارچ شیتاکه، شبدر قرمز، چای سبز، پیاز قرمز، ماهی، نعناع فلفلی، آفتاب، ورزش، طب سوزنی و هیدراته نگه داشتن بدن.

تاثیر قرص های ضدبارداری در مقابله با سرطان تخمدان

طبق نتایج یک مطالعه جدید،قدرت حفاظتی قرص های ضدبارداری درمقابل سرطان تخمدان درموردتهاجمی ترین نوع این بیماری به اثبات رسیده است.

چندین سال است که محققان اذعان می‌کنند زنانی که قرص‌های ضدبارداری مصرف می‌کنند کمتر در معرض ابتلاء به سرطان تخمدان قرار دارند. در این مطالعه، بررسی دقیق‌تری در مورد این رابطه شده است.محققان دانشگاه بافالو نیویورک در این مطالعه به مقایسه داده‌های مربوط به ۵۷۹ بیماری که در مدت ۱۲ ماه به دلیل تشخیص به ابتلاء به سرطان تخمدان فوت کرده بودند با گروه کنترل متشکل از حدود ۲۳۰۰ زن فاقد سرطان تخمدان پرداختند.

تاثیر قرص های ضدبارداری در مقابله با سرطان تخمدان
تاثیر قرص های ضدبارداری در مقابله با سرطان تخمدان

آنها بعد از در نظر گرفتن مسئله سن و تعداد زایمان زنان، دریافتند مصرف هرگونه قرص ضدبارداری با کاهش ۴۶ درصدی ریسک مرگ در مدت یک سال تشخیص سرطان تخمدان مرتبط است.«جنیفر مونجیووی»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «هر چقدر سابقه مصرف قرص‌های ضدبارداری بیشتر باشد، میزان حفاظتی آن در کاهش احتمال مرگ ناشی از سرطان تخمدان تهاجمی بیشتر است.»

وی در ادامه می‌افزاید: «به ازای هر ۵ سال مصرف این قرص‌ها، احتمال ابتلاء به این بیماری مرگبار ۳۲ درصد کاهش می‌یابد.»محققان معتقدند این اولین مطالعه بزرگ برای بررسی رابطه بین مصرف قرص ضدبارداری و ریسک ابتلاء به سرطان بسیار کُشنده تخمدان است.

غذا و گیاه خانگی برای درمان سرطان تخمدان

۱. قارچ شیتاکه

هزاران قارچ مختلف در جهان وجود دارد که بسیاری از آن‌ها برای درمان بیماری‌های مختلف مورد تحسین قرار گرفته‌اند، اما قارچ شیتاکه قطعا یکی از معروف‌ترین گونه‌ها است. عنصر فعال موجود در قارچ شیتاکه، بتا گلوکانی به نام لنتینان، با مهار رشد برخی از انواع سرطان مرتبط است و عصاره‌های قارچ شیتاکه به مدت قرن‌ها در ژاپن و سایر طب‌های قدیمی جایگزین مورد استفاده قرار گرفته‌است. هرچند تحقیقات در رابطه با اثر کامل قارچ شیتاکه در برابر سرطان تخمدان هنوز هم ادامه دارد، اما مطمئنا اضافه کردن آن به رژیم غذایی‌تان ضرری ندارد!

درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان
درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان

۲. محصولات سویا

جایگزین کردن شیر و پروتئین سویا ممکن است خیلی باب روز و شایع به نظر برسد، اما یک عنصر سلامتی مشخص نیز برای این انتخاب وجود دارد! اگر از سرطان تخمدان (و سرطان‌های دیگر) رنج می‌برید، مصرف محصولات سویا علائم و اثرات نامطلوب بیماری را کاهش می‌دهد. ایزوفلاون‌های موجود در محصولات سویا انتقال سلول‌های سرطانی را مهار می‌کنند، و سرعت گسترش سرطان و رشد تومور را کاهش می‌دهند. علاوه بر این، ایزوفلاون‌های موجود در محصولات سویا می‌توانند به بهبود و محافظت از بدن در برابر عوارض جانبی اغلب بی‌رحمانه‌ی شیمی‌درمانی و دیگر درمان‌های رسمی سرطان کمک کنند.

درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان
درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان

۳. چای نعناع فلفلی

باز هم، این مورد یک “درمان” برای سرطان نیست، اما قطعا کمک می‌کند تا علائم کمی کاهش بیابند و بدن‌تان را به مبارزه‌ی سخت‌تر با بیماری تشویق می‌کند. چای نعناع فلفلی برای تسکین معده‌ی دچار مشکل، که یکی از شایع‌ترین اختلالات در افراد مبتلا به سرطان تخمدان است، بسیار فایده دارد. نعناع فلفلی همچنین یک منبع غنی از سایر ترکیبات ارگانیک و آنتی‌اکسیدان‌ها است که می‌توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند و سبب بهبود سریع بیمار شوند.

درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان
درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان

۴. هیدراته نگه داشتن بدن

مانند بسیاری از سرطان‌هایی که روی روده‌ها، روده‌ی کوچک، پروستات و سیستم‌های دیگر بدن تأثیر می‌گذارند، یکی از عوارض جانبی اصلی سرطان تخمدان عبارت است دوره‌های ابتلا به اسهال و یبوست. هر دوی این اختلالات ناخوشایند و به طور بالقوه خطرناک هستند. نوشیدن آب به میزان کافی تضمین می‌کند که بدن‌تان کم‌آب نخواهد شد و همچنین سبب بهبود فرایند هضم و جلوگیری از یبوست می‌شود.

۵. پیاز قرمز

پیاز قرمز هم ممکن است مانند سایر سبزیجات عادی و رایج به نظر برسد، اما این ماده‌‌ی خوراکی عملا سرشار است از ترکیبات ضد سرطان، از جمله کوئرستین، آپی‌ژنین، و آنتوسیانین‌های مختلف. در حالی که همه‌ی پیازها کاملا پرفایده هستند، پیاز قرمز قطعا قوی‌تر است و به دلیل آنتی‌اکسیدان‌هایی که دارد به مبارزه با این بیماری کمک می‌کند، و شما شاهد کند شدن گسترش سرطان تخمدان به سایر قسمت‌های بدن خواهید بود.

درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان
درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان

۶. گیاه دارویی کهندار (جینک)

در حالی که بسیاری از روش‌های خانگی، به ویژه هنگامی که پای سرطان به میان می‌آید،‌ در حیطه‌ی درمان و بهبود هستند، جینکویک استراتژی منحصر به فرد برای محافظت از بدن در برابر سرطان تخمدان است. یکی از مهم‌ترین اثرات جینکو، ارتباط آن با ترمیم DNA، ژن‌ها و سرکوب تومور است. جینکو با تضمین این‌که سلول‌های اپیتلیال تخمدان، موتاسیون‌های مشترک را که منجر به سرطان تخمدان می‌شوند، تجربه نمی‌کنند، در کنار بسیاری از دیگر ویژگی‌های متابولیکی و درمانی می‌تواند از بدن در برابر ابتلا به سرطان تخمدان نیز محافظت کند.

درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان
درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان

۷. نور آفتاب

یکی از ساده‌ترین درمان‌های خانگی برای سرطان تخمدان که بسیار نادیده گرفته شده‌است، بیرون رفتن و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب است. مطالعات نشان داده‌اند که ویتامین D یک جنگنده‌ی قدرتمند در برابر سرطان است و به طور قابل‌توجهی با شیوع سرطان تخمدان ارتباط دارد. در واقع، زنانی که در عرض شمالی زندگی می‌کنند، چون نور خورشید کم‌تری دریافت می‌کنند و به دلیل سرما زمان بیش‌تری را در محیط‌های بسته سپری می‌کنند، بیش‌تر در معرض ابتلا به سرطان تخمدان قرار دارند. به عبارت دیگر اجازه دهید که هر از گاهی نور خورشید تن‌تان را لمس کند؛ خیال‌تان راحت باشد که آسیبی نمی‌بینید!

درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان
درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان

۸. زنجبیل

باز هم زنجبیل نقش مهمی در پیشگیری و درمان یکی دیگر از بیماری‌های جدی ایفا می‌کند. ترکیبات فعال موجود در زنجبیل، از جمله جینجرول، زینگرون و شوگاول، با فعالیت ضد سرطان و سرکوب جهش سرطان مرتبط هستند. سرطان بسیار سازگار است، اما زنجبیل به عنوان یک درمان مکمل برای تقویت مقاومت بدن در برابر سرطان مورد تحسین قرار گرفته‌است.

درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان
درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان

۹. ماهی

خوردن ماهی‌های چرب یکی از بهترین راه‌ها برای مصرف اسیدهای چرب امگا۳ است، یعنی چربی‌های مفید که بدن برای محافظت از قلب نیاز دارد. خوشبختانه، امگا ۳ به علت خواص آنتی‌ژن‌زایی که دارد از بدن در برابر سرطان نیز محافظت می‌کند. این بدان معنا است که امگا۳ می‌تواند سلول‌های سرطانی را از بین ببرد و مانع از رسیدن خون به آن‌ها شود، و از تقسیم شدن ومتاستاز کردن آن‌ها جلوگیری کند.

درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان
درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان

۱۰. چای سبز

آنتی‌اکسیدان‌های فراوان موجود در چای سبز، یعنی انواع مختلفی از کاتچین‌ها و اپی‌کاتچین‌ها، سبب شده که یکی از بهترین نوشیدنی‌ها برای جلوگیری و درمان سرطان باشد. معروف است که کاتچین‌ها باعث ایجاد آپوپتوز یا خزان‌یاخته‌ای (مرگ خود به خود سلول‌ها) سلول‌های سرطانی و جلوگیری از تقسیم و گسترش آن‌ها در سراسر بدن می‌شوند. اگر شما در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان (محیطی، قاعدگی، ژنتیکی و غیره) هستید، بهتر است چای سبز را به رژیم روزانه‌تان اضافه کنید و به این ترتیب از خودتان محافظت کنید!

درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان
درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان

کلام نهایی: چنان‌چه در ابتدای این مقاله ذکر شد، هر نوع سرطانی باید با شدت مورد توجه قرار بگیرد و مشاوره‌ی رسمی با انکولوژیست یا حرفه‌ای‌های حیطه‌ی پزشکی توصیه می‌شود. بسیاری از این پیشنهادات استراتژی‌های پیشگیری، درمان‌های مکمل و راه‌هایی برای کمک به بهبود از عوارض جانبی درمان رسمی سرطان هستند، اما نباید به طور کامل جایگزین درمان رسمی و دارویی سرطان شوند.

11.شیر و خطر ابتلا به سرطان تخمدان

گرچه خطر ابتلا به سرطان به ‌طور کلی رو به کاهش است، مرگ ناشی از سرطان میان آفریقایی-آمریکایی ها نسبت به جوامع دیگر بیشتر است. احتمالاً نتایج این مطالعه بتواند این آمار را حداقل برای سرطان تخمدان، کاهش دهد. سرطان تخمدان رتبه پنجم مرگ ناشی از سرطان در میان زنان را دارد. از 22000 مورد جدید تخمین زده شده در سال جاری، تنها 10-15 درصد از بیماران با موفقیت درمان می‌شوند؛ بقیه موارد یا به درمان پاسخ نمی‌دهند یا با بازگشت بیماری مواجه می‌شوند. دانشمندان عوامل موجود در لبنیات را مسبب می‌دانند؛ تغییرات در رژیم غذایی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش دهد.

درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان
درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان

موسسه سرطان راتگرز نیوجرسی (Rutgers Cancer Institute of New Jersey -CINJ)، مطالعات اپیدمیولوژیک کنترل‌شده‌ای برای درک ارتباط بین مصرف لبنیات و سرطان تخمدان در جمعیت آفریقایی-آمریکایی، ترتیب داد. در گروه موردمطالعه، 490 زن آمریکایی-آفریقایی بیمار و 656 زن آفریقایی-آمریکایی به‌ عنوان شاهد در نظر گرفته شدند. نتیجه آن بود که افزایش لاکتوز (قند موجود در شیر) با افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان همراه بود؛ درنتیجه شیر کامل (whole milk) برخلاف شیر کم‌چرب، سبب افزایش خطر ابتلا می‌شود. با حضور بیشتر در معرض خورشید، خطر ابتلا به سرطان تخمدان کاهش اما خطر ابتلا به سرطان پوست افزایش میابد. پس ترکیبی از آفتاب متوسط به همراه مصرف کافی ویتامین D، می‌تواند راه‌حلی ایمن باشد.

تنها بر اساس داده‌های این مطالعه نمی‌توان به رابطه علت و معلولی دقیقی دست ‌یافت؛ اما شاید بد نباشد که این گروه از زنان در کنار کاهش مصرف لاکتوز، مواد غذایی غنی از کلسیم را در رژیم غذایی خود جای دهند. کلسیم همچنین می‌تواند با پوکی استخوان شایع در زنان مبارزه کند. با توجه به اندازه وسیع نمونه مورد مطالعه از زنان آفریقایی-آمریکایی مناطق مختلف جغرافیایی و سطوح مختلف اجتماعی و اقتصادی، می‌توان یافته‌های حاصل را به کل جامعه این زنان تعمیم داد. به خاطر نبود ابزار غربالگری مؤثر برای سرطان تخمدان و میزان بقای پایین این جمعیت در برابر این بیماری، پیشگیری از طریق شیوه زندگی یا تغییرات در رژیم غذایی حیاتی است.

12.گیاه چای کوهی در درمان و پیشگیری از سرطان تخمدان موثر است

نتیجه یک طرح تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نشان داد که گیاه چای کوهی اثر بازدارندگی قابل توجهی بر روی سلول‌های سرطانی تخمدان دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، نتیجه یک طرح تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ثابت کرد گیاه چای کوهی می‌تواند یک گزینه مناسب به عنوان طب مکمل برای درمان سرطان تخمدان با عوارض جانبی محدود باشد و اثر قابل توجه این گیاه بر روی سلول‌های سرطان تخمدان نشان داد که ترکیب اولئیک‌اسید در چای کوهی در سلول‌های سرطانی تخمدان سبب مرگ سلول‌های سرطانی می‌شود.

درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان
درمان خانگی موثر برای سرطان تخمدان

بر پایه نتایج این طرح تحقیقاتی که تحت عنوان «شناسایی و بررسی سمیت سلولی ترکیبات شاخص موجود در فراکسیون‌های فعال عصاره کلروفرمی اندام هوایی Stachys lavandulifolia در رده سلولی سرطانی تخمدان انسانی» توسط دکتر سوسن حیدرپور در معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه انجام شد، مشخص کرد گیاه چای کوهی بدلیل داشتن ترکیب اولئیک اسید اثر بازدارندگی قابل توجهی بر روی سلول‌های سرطانی تخمدان دارد.

گفتنی است، گیاه چای کوهی از گیاهان پرمصرف در ایران است که دارای خواص دارویی مختلفی از جمله بهبود درمان تومورهای ناحیه تناسلی زنان و زخم های سرطانی است که در این پژوهش اثر ترکیبات مختلف مستخرج از عصاره این گیاه بر روی سلول‌های سرطانی تخمدان انسانی مورد بررسی قرار گرفت.

طی این تحقیق با استفاده از حلال کلروفرم عصاره اندام هوایی این گیاه استخراج شده و ۱۹ ترکیب خالص از این عصاره جدا شد و از بین این ترکیبات، ترکیب اولئیک اسید دارای اثر سمیت قابل توجهی بر روی این سلول‌های سرطانی است و ثابت شد استفاده از این ترکیب در غلظت ۸۰ نانوگرم بر میلی‌لیتر منجر به مرگ بالغ بر ۵۰ درصد از سلول‌های سرطانی می‌شود.

 نتایج این مطالعه می‌تواند به عنوان یک نقطه آغاز برای بررسی‌های تکمیلی بر روی اثرات ضد سرطانی این گیاه از مرحله آزمایشگاهی تا مرحله بالینی باشد و می‌توان با استفاده از نتایج این طرح و انجام مطالعات حیوانی و بالینی احتمال امکان استفاده از این گیاه به عنوان درمان مکمل مؤثر و کم عارضه برای سرطان تخمدان را قوت ببخشد.

همچنین، با توجه به اینکه مکانیسم درمان در انواعی از سرطان مشابه است، می‌توان اثربخشی این ترکیب را در درمان انواع مشابه سرطان بررسی کرد.

گیاه چای کوهی یا پشمینه، مزاجی گرم و خشک دارد. این گیاه بازکننده قولنج‌های سرد است و جوشانده آن نیز برای اکثر بیماری‌های رطوبتی به خصوص بیماری‌های روماتیسمی و درد مفاصل کاربرد دارد.

از دیگر خواص دارویی چای کوهی می‌توان به مدر (ادار آور) بودن آن و خاصیت شستشوی مجرای ادراری (کلیه و مثانه) اشاره کرد.

همچنین چای کوهی برای سیستم دستگاه عصبی خاصیت آرام‌بخش دارد و یک نوشیدنی آرام بخش برای رفع خستگی و ضد افسردگی است.

مصرف این گیاه خستگی ذهنی را برطرف می‌سازد و به علت انرژی‌زایی و نشاط‌انگیزی می‌تواند برای رفع خستگی و بی‌حوصلگی در افراد افسرده مورد استفاده قرار گیرد.

خوردن پشمینه ملاحظات زیادی دارد و لازم است حتما تحت نظر طبیب مصرف شود، چرا که مصرف بی‌رویه آن برای گرم مزاج‌ها و زنان باردار اثرات زیان‌باری خواهد داشت.

این گیاه دارویی در ارتفاعات کم و متوسط رویش دارد و در بیشتر مناطق ایران دیده می‌شود و فصل رویش آن اواسط اردیبهشت‌ماه تا اواخر خردادماه است چای کوهی خواص متعددی دارد، بسیار خوش عطر و بو و لذیذ است و می‌تواند جایگزین خوبی برای چای عصرانه یا ظهر باشد.

* فراموش نکنید که قبل از انتخاب هر یک از این داروهایی گیاهی برای درمان گیاهی و طبیعی سرطان تخمدان، حتما مشورتی با پزشک‌تان داشته باشید.

 منابع:

عصرایران

دکتر متین ذاکریان

همشهری آنلاین

سنین

بازده

خبرگزاری فارس

زیست فن

جام نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن