سرطانسلامت

سرطان بیضه، علائم، درمان

سرطان بیضه، علائم، درمان

 

سرطان بيضه چيست؟

 

انواع سرطان بیضه

 

علل سرطان بیضه

 

علايم ابتلا به سرطان بیضه

 

تشخیص سرطان بیضه

 

تشخیص نوع سرطان بیضه

 

مراحل مختلف سرطان بیضه

 

درمان سرطان بیضه چگونه است؟

 

سرطان بیضه درمان‌پذير يا غير قابل علاج ؟

 

پيشگيری از سرطان بیضه

 

طول عمر بیماران مبتلا به سرطان بیضه

 

تفاوت واریکوسل و سرطان بیضه

 

سرطان بيضه چيست؟
سرطان بیضه بسیار اهمیت دارد. خیلی از مردان جوان ممکن است به سرطان بیضه دچار شوندف شیوع سنی این سرطان بین 20 تا 40 سالگی است. در حقیقت شایع ترین سرطان در مردان 20 تا 40 ساله است. این سرطان بین مردان بسیار شایع است و از هر 250 مرد تقریبا 1 نفر به ان مبتلا می شوند و به همین دلیل بسیار با اهمیت است.

سرطان بیضه (Testicular Cancer) یکی از سرطان‌های نسبتاً شایع در مردان می‌باشد. از هر 250 نفر مرد یک نفر آن در طول زندگی مبتلابه سرطان بیضه می‌شود.
سرطان بیضه دارای اهمیت خیلی زیادی است. اکثراً مردان جوان را گرفتار می‌کند. حداکثر شیوع سنی آن مابین 40-20 سالگی است، در حقیقت آن شایع‌ترین سرطان در مردان 40-20 ساله است.
سرطان بیضه یک درصد کل سرطان‌های بدخیم در مردان را شامل می‌شود. در حدود 3-2 درصد موارد، سرطان بیضه دوطرفه است.
سرطان بیضه اگر به‌موقع تشخیص داده نشود، به‌سرعت در بدن پخش می‌شود.
یک عده فاکتورهای خطرآفرین وجود دارند که سبب شیوع زیاد سرطان بیضه (Testis Cancer) در افرادی می‌شوند که دارای این فاکتورهای خطر هستند.
سرطان بیضه بندرت قبل از 15 سالگی دیده می‌شود، ولی انواعی از سرطان بیضه وجود دارند که حتی در شیرخواران نیز دیده می‌شوند. خوشبختانه سرطان بیضه از جمله سرطان‌های است که درمان‌های مؤثر برای آن وجود دارد. اگر به‌موقع تشخیص داده شود و درمان صحیح انجام شود، تا 90 درصد موارد را می‌توان با موفقیت درمان کرد. حتی در مواردی که سرطان بیضه به سایر نقاط بدن دست‌اندازی کرده است، تا 80 درصد موارد قابل‌درمان است.
شایع‌ترین علامت سرطان بیضه وجود یک توده بدون درد در داخل نسج بیضه می‌باشد، مثلاً بیمار یک توده سفتی به‌اندازه فندق در داخل نسج بیضه لمس می‌کند. تقریباً 99 درصد توده‌های سفت در داخل نسج بیضه سرطان هستند، بنابراین هر توده داخل نسج بیضه سرطان است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.
بیمار نباید به علت خجالت کشیدن، از مراجعه به پزشک خودداری نماید. به‌تمامی مردان توصیه می‌شود که هرچند یک‌بار بیضه‌های خود را به‌دقت لمس کنند و در صورت مشاهده‌ی هرگونه توده در داخل نسج بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.
این بخصوص در افرادی صدق می‌کند که دارای عوامل خطرساز برای سرطان بیضه هستند.

 

انواع سرطان بیضه

با کمک سونوگرافي بيضه مي توان سرطانهای بيضه را به سرعت و بطور دقيق تشخيص داد

سرطان بیضه رشد سرطانی سلول‌های بیضه می‌باشد که به صورت یک توده سفت اغلب بدون درد در بیضه خود را نشان می‌دهد. سرطان بیضه شايع‌ترين‌ نوع‌ سرطان‌ در مردان‌ جوان‌ است‌. تمامي‌ سنين‌ را مبتلا مي‌كند ولي‌ غالباً در مردان‌ 40-20 ساله‌ رخ‌ مي‌دهد.

سرطان بیضه (Testicular cancer) یکی از سرطان های شایع در مردان است که معمولا در سنین بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی رخ می دهد. اگر این بیماری در مراحل ابتدایی کشف شود، به آسانی قابل درمان است.

سرطان بیضه درمان نشده به غدد لنفاوی و سرانجام سایر قسمت های بدن گسترش یافته و نهایتا منجر به مرگ خواهد شد. سرطان معمولا یک بیضه را درگیر می کند. بیشتر تومورهای بیضه از سلولهای تولید کننده اسپرم منشا می گیرند. ۴ نوع سرطان بیضه وجود دارد:

 1. سمینوم (Seminoma)
 2.  آمبریونال کاسینوما ( Embryonal Cacinima)
 3.  تراتوما (Teratoma)
 4.  کوریوکارسینوما (Choriocarcinoma)

که از این بین نوع اول یا سرطان مجاری منوی شایعترین نوع است و در سنین ۳۵ تا ۴۵ سالگی بیشتر دیده می شود.

 

علل سرطان بیضه :

علت پيدايش تومور بيضه نامشخص است، اما عوامل مادرزادي و اکتسابي مي توانند در پيدايش سرطان نقش داشته باشند. بطور خلاصه عوامل مؤثر در پيدايش سرطان بيضه را مي توان بصورت زير بيان کرد.

¤ کريپتورکيديسم (نهان بيضگي)

قوي ترين ارتباط ميان سرطان و بيضه نزول نيافته وجود دارد و شايع ترين نوع سرطان نيز در اين افراد سمينوم است. بيشترين احتمال بروز سرطان، در بيضه نزول نيافته در نوع شکمي آن وجود دارد و کمترين احتمال مربوط به نوع مغبني (اينگوينال) است.

¤  تجويز استروژن به مادر در دوران حاملگي

¤ آسيب هاي بافتي بيضه ناشي از ضربه يا عفونت

  سرطان بیضه شايع‌ترين‌ نوع‌ سرطان‌ در مردان‌ جوان‌ است‌

 

علايم ابتلا به سرطان بیضه

در ابتداي بيماري كه هنوز سرطان محدود به بيضه است و به اصطلاح متاستاز نداده (يعني به ساير نقاط بدن گسترش نيافته)، اغلب بزرگي بيضه‌ها، وجود توده‌ در بيضه و يا درد بيضه از علايم بيماري هستند ولي با پيشرفت بيماري و با توجه به محل متاستاز، ممكن است علايمي مثل كمردرد، درد زير شكم، درد بيضه‌ها و احساس ناراحتي در آنها و ورم پاها ايجاد شود.
اغلب مردان خودشان با لمس توده و يا ساير علايم گفته شده، متوجه ابتلا به سرطان بيضه مي‌شوند. براي تشخيص سريع اين بيماري تمام مردان بايد پس از سن بلوغ ماهي يك‌‌بار بيضه‌هاي خود را مورد معاينه قرار دهندو بهتر است كه اين كار بعد از يك دوش آب گرم انجام شود چون در اين زمان به علت اثر گرما، پوست اسكروتوم يا كيسه بيضه شل‌تر است و معاينه دقيق‌تر خواهد بود.
در هنگام معاينه بايد از هر دو دست كمك گرفته شود تا هر گونه تورم، توده و يا حتي تغيير درشكل يا اندازه بيضه‌ها مشخص شود. در صورت وجود هر يك از موارد نامبرده شده، بايد سريع به پزشك مراجعه كرد. براي تا‡ييد تشخيص پزشك از آزمايشات و روش‌هاي مختلفي مثل اندازه‌گيري تومور ماركرها (موادي كه در صورت وجود سرطان در خون يافت مي‌شوند و يا مقدار آنها بالا مي‌رود) و يا انجام سونوگرافي از كيسه بيضه مي‌توان كمك گرفت.

شما متوجه علائم نخواهید شد مگر این که به طور منظم بیضه های خود را معاینه کنید.

علائم عبارتند از:

◊ توده بدون درد و سفت در بیضه مبتلا

◊ تغییر اندازه و قوام بیضه

◊ درد مبهم در کیسه بیضه

◊ ندرتا، درد ناگهانی تیز در بیضه مبتلا

در برخی موارد، مایع در کیسه بیضه تجمع پیدا می کند ( هیدروسل ) و در صورت هر گونه تغییر در بیضه باید فورا با پزشک خود مشورت کنید.

مردان‌ بايد به‌طور منظم‌ حداقل‌ ماهي‌ يك‌ بار بيضه‌هاي‌ خود را معاينه‌ كنند

 

تشخیص سرطان بیضه

در بعضی موارد، مردان خود با معاینه‌ی شخصی یا به صورت اتفاقی متوجه وجود توده و برآمدگی در بیضه‌ها می‌شوند و به وجود سرطان در بدن پی می‌برند. گاهی نیز پزشک در چکاپ کلی متوجه توده و برآمدگی در بیضه‌ی افراد می‌شود. برای تشخیص اینکه توده، سرطانی است یا نه، باید از موارد زیر بهره برد:

 • سونوگرافی

سونوگرافی بیضه از امواج صوتی برای تشکیل تصاویر کیسه‌ی بیضه و بیضه‌ها استفاده می‌کند. در طول سونوگرافی، فرد باید به پشت بخوابد و پاها را از هم باز کند. پزشک هم از ژل مخصوصی برای کیسه‌ی بیضه‌ها استفاده می‌کند و با ابزاری دستی که روی بیضه در حرکت خواهد بود، تصویری روی صفحه نمایش ایجاد می‌شود. سونوگرافی بیضه به تشخیص نوع توده و برآمدگی در این ناحیه کمک می‌کند. تعیین ماهیت توده‌ها نیز به کمک تصویربرداری مقدور می‌شود. برای مثال امکان تشخیص آبکی یا جامد بودن توده فراهم می‌شود. ضمن اینکه مشخص می‌شود که توده‌ داخل یا بیرون بیضه‌هاست.

 • آزمایش خون

احتمال دارد که پزشک معالج برای تعیین سطوح نشانگرهای تومور در خون از این آزمایش بهره ببرد. نشانگرها موادی هستند که به‌طور طبیعی در خود ایجاد می‌شوند، اما سطح این مواد در خون در شرایط خاصی مانند سرطان بیضه افزایش پیدا می‌کند. البته بالا‌بودن سطح نشانگرها در خون لزوما به معنای ابتلا به سرطان نیست، اما به تشخیص بهتر پزشک کمک می‌کند.

 

تشخیص نوع سرطان بیضه

بیضه‌ی تخلیه‌شده برای تشخیص نوع سرطان، مورد بررسی قرار می‌گیرد. نوع سرطان مشخص می‌کند که چه درمان و اقداماتی در ادامه‌ی روند کار لازم است. به‌طور کلی۲ نوع سرطان بیضه وجود دارد:

 • سِمینوما (Seminoma)

این نوع از سرطان در همه‌ی سنین امکان وقوع دارد. اما در صورتی که مردان مسن‌تر به سرطان بیضه دچار بشوند، با احتمال بیشتری سرطان از نوع سمینوما خواهد بود. به‌طور کلی، این نوع از سرطان خفیف‌تر از نوع دیگر است.

 • نان سِمینوما (Nonseminoma)

این نوع از تومور در سنین پایین‌تر ایجاد می‌شود و سرعت پخش آن در بدن سریع است. انواع مختلفی از تومورهای «نان سمینوما» وجود دارد: کوریوکارسینوما ، کارسینوم امبریونال، تراتوم و تومور یولک‌ساک.

توده هیپواکو در بیضه چیست؟

در سونوگرافی اصطلاحی به نام هایپواکو داریم که بافت خالی است. یعنی یک فضای خالی داریم. هایپواکو نشان دهنده ی خوردگی نسج طبیعی بیضه توسط سلول های سرطانی و خالی شدن آنهاست.

 

مراحل مختلف سرطان بیضه

بعد از اینکه پزشک سرطان را تشخیص داد، باید مرحله و سطح سرطان را بررسی کند. برای اینکه مشخص شود، سرطان از بیضه‌ها به سایر نقاط پخش شده یا خیر، باید موارد زیر انجام شود:

 • مقطع نگاری رایانه‌ای یا سی تی اسکن (Computed Tomography)

در سی‌تی‌اسکن، به کمک اشعه‌ی ایکس تصاویری از شکم، سینه و لگن گرفته می‌شود. به کمک تصاویری که گرفته می‌شود، پزشک نشانه‌ها و میزان پخش‌شدن سرطان را بررسی می‌کند.

 • آزمایش های خون

آزمایش‌های خون هم، برای بررسی سطح نشانگرهای تومور هستند و به پزشک کمک می‌کنند تا وجود سرطان بعد از خارج‌کردن بیضه را از بدن بررسی کند.

بعد از این آزمایش‌ها، سطح و مرحله‌ی سرطان مشخص می‌شود. مرحله و سطح بیماری به انتخاب نوع درمان می‌انجامد. سطوح سرطان را با اعداد رومی از ۰ تا III نشان می‌دهند. پایین‌ترین شماره نشان می‌دهد که سرطان در ابتدایی‌ترین سطح است و در همان ناحیه‌ی بیضه باقی‌ مانده است. اما در مراحل پیشرفته‌ی بیماری، یعنی مرحله‌ی III، سرطان از بیضه فراتر رفته و احتمالا در سایر نقاط بدن مانند شُش‌ها هم پخش می‌شود.

سرطان بیضه معمولا در سنین بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی رخ می دهد

 

درمان سرطان بیضه چگونه است؟

گزینه‌هایی که برای درمان سرطان بیضه مطرح می‌شود به عوامل متعدی وابسته است: مرحله و سطح سرطان، وضعیت و سطح سلامت عمومی فرد، انتخاب و ترجیحات فردی. گزینه‌های زیر از جمله روش‌های درمانی هستند:

جراحی

ازجمله جراحی‌ها و عمل‌هایی که برای درمان سرطان بیضه مورد استفاده قرار می‌گیرند، به موارد زیر را می‌توان اشاره کرد:

 • جراحی برای برداشتن بیضه (ارکیکتومی یا تخلیه بیضه)

این روش جراحی، ابتدایی‌ترین گزینه برای درمان تمام سطوح سرطان بیضه است و پزشک با ایجاد برشی در کشاله‌ی ران، کل بیضه را از بدن خارج می‌کند. در صورت خواست بیمار، به جای بیضه از پروتزی با پوشش سِرم نمکی (سالین) قرار داده شود. در مواردی که سرطان در مراحل اولیه‌ی خود است، شاید جراحی بیضه تنها راه لازم برای درمان باشد.

پس از  ارکیکتومی، فرد تحت نظر پزشک باقی خواهد ماند تا از عدم بازگشت سرطان به بدن فرد اطمینان حاصل شود.

اگر یک بیضه از بدن خارج شود و بیضه دیگر در کیسه باقی بماند، سطح تستسترون فرد با مشکلی مواجه نمی شود. بیضه باقی مانده در بدن سالم است و می تواند تستسترون کافی را تولید کند. 10 الی 15 درصد از افراد نجات یافته سرطان بیضه دارای سطح پایین تستسترون هستند که این مشکل قابل درمان است. اگر فردی با ظاهر کیسه بیضه های خود پس از ارکیکتومی مشکل داشته باشد، می تواند از پروتز مخصوص بیضوی استفاده کند.

آیا پسران پس از ارکیکتومی می توانند بچه دار شوند؟

بسیاری از پسران می توانند وقتی بزرگ شدند صاحب فرزند شوند. عموما رشد نرمال اسپرم در بیضه باقی مانده، اتفاق می افتد و در نتیجه مرد می تواند بچه دار شود.

با این حال ریسک عقیم شدن به نسبت افراد عادی بسیار بالاتر است. قبل از انجام عمل جراحی حتما در این مورد با پزشک خود صحبت کنید. ذخیره سازی اسپرم می تواند یکی از گزینه های مناسب باشد.

بهبود یافتگان سرطان بیضه می توانند پس از گذشت 6 ماه به پزشکان متخصص باروری مراجعه کنند.

پروسه زمانی بهبود یک کودک پس از ارکیکتومی چقدر است؟

ارکیکتومی یک پروسه درمان سرپایی است و در نتیجه اکثر پسران در همان روز مرخص می شوند. پسر شما باید حداقل برای دو هفته از شرکت در ورزش های فیزیکی و همراه با درگیری خودداری کند ولی می تواند پس از گذشت یک هفته به مدرسه برود.

مدت زمان بهبود یک فرد بزرگسال پس از ارکیکتومی چقدر است؟

کیسه بیضه ها پس از عمل جراحی ورم می کند. این ورم معمولا در عرض دو الی چهار هفته پس از عمل جراحی از بین خواهد رفت. پس از حدود دو الی سه هفته می توانید فعالیت های عادی خود را دنبال کنید. صبر کنید تا جای زخم جراحی بهبود یابد و بعد می توانید داشتن رابطه جنسی را آغاز کنید. تا چند هفته از بلند کردن اجسام سنگین و کارهایی که به زور و تلاش نیاز دارند خودداری نمایید.

 • عمل جراحی TTS برای برداشتن سرطان بیضه

عمل جراحی TTS تنها در برخی موارد خاص توسط پزشکان پیشنهاد داده می شود. در این نوع از عمل جراحی تنها تومور سرطانی از بدن فرد خارج می شود و بیضه در بدن باقی خواهد ماند. برای این روش درمانی، توده سرطان باید بسیار کوچک باشد. عمل تی تی اس برای کسانی مناسب است که سرطان خوش خیم دارند.

زمانی که از عمل جراحی TTS استفاده می شود، فرد باید به شکل مرتب تحت نظر قرار بگیرد چرا که امکان بازگشت سرطان وجود دارد. دیگر عوارض جانبی نظیر عقیم شدن نیز محتمل هستند. اگر تومور بدخیم باشد و مرد یک بیضه سالم داشته باشد، دیگر عمل جراحی تی تی اس پیشنهاد نمی شود.

 • جراحی برای برداشتن لنف‌های اطراف بیضه (جراحی رتروپریتوان)

برش گره لنفاوی رتروپریتونی ( RPLND ) یک عمل جراحی پیچیده است که از آن جهت کاهش عوارض جانبی برداشته شدن گره های لنفاوی پشت معده استفاده می شود.

در این روش از یک جراح حرفه ای استفاده می شود و می تواند برای برخی آقایان کاربردی باشد. عمل RPLND برای آقایانی با سرطان سطح یک و احتمال بالای بازگشت آن مناسب است.

می توان از این روش به جای شیمی درمانی برای بیمارانی با تومور های سطح IIA یا IIB غیر سمینومایی استفاده کرد. پس از این عمل جراحی، به کمک شیمی درمانی یا تحت نظر بودن جهت جلوگیری از بازگشت دوباره سرطان استفاده می شود. در این روش درمانی حتما باید یک جراح بسیار حرفه ای و با تجربه بیمار را عمل کند.

در این روش هم باید در ناحیه‌ی شکم، برشی ایجاد شود و پزشک نهایت دقت خود را به کار گیرد تا به اعصاب حوالی این قسمت از بدن آسیبی وارد نشود. با وجود این، گاهی‌ اوقات ایجاد آسیب‌هایی به اعصاب نواحی مورد جراحی اجتناب‌ناپذیر است. اعصاب آسیب‌دیده گاهی باعث بروز مشکل در هنگام انزال می‌شوند، اما روی نعوظ اثری ندارند.

در صورتی که جراحی، تنها راه درمان مشکل شما باشد، پزشک قرارهای ملاقاتی زمان‌بندی‌شده برای بعد از جراحی نیز برای‌تان مشخص خواهد کرد. در این جلسات، (که معمولا تا مدتی کوتاه، هر ماه بعد از جراحی در سال‌های اولیه بعد از عمل صورت می‌گیرند و بعد از چند سال دیگر نیاز به آنها نیست)، باید آزمایش‌های خون، سی تی اسکن و سایر آزمایش‌های لازم برای بررسی علائم و اطمینان از عدم بازگشت سرطان صورت بگیرد.

پرتو درمانی (رادیوتراپی)

در پرتو درمانی از اشعه‌هایی با انرژی بالا مانند اشعه‌ی ایکس برای کشتن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. در طول پرتودرمانی باید روی تختی دراز بکشید و دستگاه بزرگی در حوالی بدن‌تان حرکت می‌کند تا اشعه‌ها را به نقاطی که لازم است، روی بدن‌تان ارسال کند. ابن روش درمان معمولا برای افرادی است که به سرطان از نوع «سِمینوما» دچارند. احتمالا از پرتو درمانی بعد از برداشتن بیضه‌ها نیز استفاده می‌شود.

عوارض پرتو درمانی شامل خستگی و حالت تهوع است. علاوه‌بر اینها، پوست دچار قرمزی می‌شود و در نواحی شکم و کشاله‌ی ران هم ناراحتی‌هایی به‌وجود می‌آید. پرتو درمانی به‌طور موقتی شمار اسپرم‌ها را هم کاهش می‌دهد و در بعضی از مردان باعث ناباروری می‌شود. قبل از شروع این درمان، باید درباره‌ی روش‌های حفظ اسپرم با پزشک صحبت شود.

شیمی درمانی

در شیمی درمانی از داروهایی برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می‌شود. داروهای شیمی درمانی در بدن به چرخش درمی آیند تا سلول های سرطانی پخش‌شده در بدن را از بین ببرند. ممکن است، این روش تنها روش درمانی باشد که برای بیمار به کار گرفته می‌شود و قبل یا بعد از برداشتن لنف‌ها صورت بگیرد.

عوارض جانبی شیمی درمانی وابسته به نوع داروهایی است که استفاده می‌شود. برای آگاهی از عوارض جانبی باید از پزشک در این‌باره سؤال کنید. اما از جمله عوارض رایج آن می‌توان به: خستگی، حالت تهوع، ریزش مو و افزایش خطر عفونت اشاره کرد. داروها و درمان‌هایی برای کاستن از شدت عوارض شیمی درمانی هم وجود دارد. احتمال ایحاد ناباروری در بعضی مردان هم، یکی دیگر از عارضه‌های مصرف داروهای شیمی درمانی است که احتمال دارد به شکل دائمی، آنها را نابارور کند. قبل از شیمی درمانی هم بهتر است با پزشک درباره‌ی راه‌های حفظ اسپرم صحبت کنید.

کنارآمدن با سرطان بیضه

هر شخصی با بیماری خود به شیوه‌ای کنار می‌آید. بعد از تشخیص سرطان، برخی از افراد دچار ترس می‌شوند و نمی‌دانند که آینده برای‌شان چطور رقم خواهد خورد. درست است که اضطراب از بین نمی‌رود، ولی راه‌هایی برای مهار نگرانی‌ها و مدیریت احساسات وجود دارد:

 • افزودن اطلاعات خود در زمینه‌ی درمان و روند بیماری

در قرار ملاقات‌هایی که با پزشک خود دارید، پرسش‌هایتان را درباره‌ی سرطان و … یادداشت کنید و حتما از پزشک بپرسید. از پزشک یا سایر اعضای تیم درمانی بخواهید که برای کسب اطلاعات بیشتر و مناسب درباره‌ی بیماری‌تان، منابعی غنی معرفی کنند.

 • مراقبت از خود

باید رفتارها و عادت‌های سالم را در زندگی به کار بگیرید تا برای درمان کاملا آماده باشید. رژیم غذایی سالمی که سرشار از میوه و سبزی است، انتخاب خوبی به نظر می‌رسد. استراحت زیاد و کافی برای سرحال بیدار شدن در صبح‌ها هم اقدام درستی است. پرهیز از استرس‌ های بیهوده و غیرضروری هم یکی دیگر از کارهای مهمی است که باید در نظر داشته باشید و با حذف آنها تمرکز خود برای درمان را بالاتر ببرید. بیشتر روزهای هفته به ورزش کردن بپردازید و سیگارتان را ترک کنید. برای ترک سیگار از پزشک، درباره‌ی داروها یا روش‌های ترک کمک بگیرید.

 • صحبت با افراد بهبود‌یافته

صحبت با افرادی که سرطان بیضه خود را درمان کرده‌اند هم می‌تواند به روند درمان کمک کند. از طریق آنلاین یا سایر روش‌ها با چنین افرادی آشنا بشوید و از آنها کمک بگیرید.

 • حفظ ارتباط با اعضای خانواده و عزیزان

اعضای خانواده و عزیزان‌تان درست به‌اندازه‌ی شما با بیماری‌تان درگیر هستند. آنها دوست دارند در فرایند درمان به شما کمک کنند و همراه‌تان باشند، بنابراین از همراهی آنها برای رفتن نزد پزشک یا سایر کمک‌هایی که می‌کنند، استقبال کنید. آنها گوش شنوایی برای درددل‌های شما هستند و اگر احساس افسردگی داشته باشید، به شما قطعا کمک خواهند کرد.

 • آمادگی برای ملاقات با پزشک

اگر در ناحیه‌ی بیضه شاهد برآمدگی یا توده هستید، باید با پزشک خانوادگی یا عمومی ملاقات کنید. درصورتی‌که مورد مشکوک ارزیابی شود، باید به پزشک متخصص در زمینه‌ی مجاری ادراری و دستگاه تولیدمثل مردان یا متخصص انکولوژیست (سرطان شناس) مراجعه کنید.

 

سرطان بیضه درمان‌پذير يا غير قابل علاج ؟

اگر سرطان بيضه زود تشخيص داده شود، در حدود 95درصد ‌مبتلايان، تقريبا بهبود كامل پيدا مي‌كنند. اما در صورتي‌كه اين سرطان تشخيص داده نشود و طول بكشد، به سرعت رشد كرده و به گره‌هاي لنفاوي داخل شكم و سپس به ساير گره‌هاي لنفاوي گسترش پيدا مي‌كند. بيشتر مردان به كمك عمل جراحي و خارج ساختن بيضه، راديوتراپي يا پرتودرماني و در صورت لزوم شيمي درماني و يا تركيب دو درمان از سه درمان فوق، درمان مي‌شوند. در بيشتر موارد قدم اول برداشتن با جراحي است. بعد از آن بر اساس نوع تومور و درجه پيشرفت آن ممكن است علاوه بر جراحي از شيمي درماني براي از بين بردن متاستازهاي غيرقابل كشف استفاده شود.
پس به طور كلي براي اينكه سرطان بيضه قابل درمان باشد، بايد در مراحل اوليه تشخيص داده شود و براي اين تشخيص سريع بايد به نكات زير دقت كرد.
– تمامي نوزادان پسر حتما از لحاظ وجود بيضه داخل كيسه بيضه معاينه شوند و در صورت عدم وجود بيضه، به خاطر بالا بودن خطر سرطان، پي‌گيري دقيق جهت آنها انجام شود.‌
– افرادي كه در خانواده‌شان فرد مبتلا وجود دارد،‌ بيشتر مراقب باشند.
– و در نهايت همه مردان معاينه ماهيانه بيضه را براي خودشان انجام دهند

 • آمارها چه می‌گویند؟
  حداكثر میزان بروز تومور بیضه در حدود ۳۰ سالگی است. در كشورهای اروپایی و آمریكای شمالی در هر یك‌صد هزار نفر جمعیت مردان، بین ۳ تا ۷ نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند، در ایران در سال ۱۳۸۴، تعداد ۵۰۳ به ثبت رسیده است. میزان تشخیص سرطان بیضه در بیشتر مناطق جهان در طی ۲۵ سال اخیر افزایش یافته است، اما خوشبختانه با تشخیص زودتر و درمان‌های مناسب جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی كاهش چشمگیری در میزان مرگ و میر حاصل از آن مشاهده می‌شود. به طوری كه درصد بهبود كامل فرد مبتلا در بیشتر مراكز در حدود ۹۰ درصد تخمین زده می‌شود. این درصد بالا و قابل توجه را می‌توان یكی از موفقیت‌های برجسته طب در سال‌های اخیر ذكر كرد.
 • لزوم آگاهی

در كشور ما به دلیل مسایل اجتماعی و اخلاقی و نوع فرهنگ حاكم و حجب و حیای توده مردم، متاسفانه بیماران در این مورد گاهی احساس شرم كرده و دیر به پزشك مراجعه می‌كنند كه به تبع آن باعث كشف دیرتر بیماری و كاهش شانس درمان قطعی می‌شود. بنابراین باید این آگاهی در سطح جامعه افزایش یابد كه مردان جوان مانند آنچه به زنان در مورد معاینه دوره‌ای پستان آموزش داده شده است، لازم است مراقبت‌ها و معاینات اولیه را به‌طور شخصی انجام دهند.

 • بهترین زمان معاینه
  بهترین زمان برای معاینه بیضه‌ها و محتویات كیسه بیضه، پس از یك استحمام سبك است. كیسه بیضه و بیضه‌ها و اطراف آن باید به ترتیب و آرام لمس می‌كند و احساس هر گونه عدم تقارن یا سفتی و درد غیرطبیعی باید به سرعت گزارش شود.
  در بسیاری موارد در هنگام تشخیص این سرطان، فرد سابقه اخیری از ضربه یا آسیب به كیسه بیضه را ذكر می‌كند اما این شكایت بیش از آن‌كه بخواهد یك عامل سبب‌ساز تومور بیضه باشد، عامل برانگیزاننده توجه فرد برای مراجعه به پزشك است.
  در مواردی با پیشرفت بیماری و انتشار آن به غدد لنفاوی شكم و لگن، علایمی مانند تورم شكم و كمردرد نیز بروز می‌كند.
 • از تشخیص تا درمان
  در صورت شك به وجود توده بیضه، پس از انجام معاینات فیزیكی كامل به وسیله پزشك معالج و اخذ شرح حال و تاریخچه كامل از عوامل خطرزا، اقدام بعدی انجام سونوگرافی كیسه بیضه برای تشخیص دقیق است.
  با احراز تومور بیضه عمل جراحی خارج سازی بیضه مبتلا به طور كامل از ناحیه كشاله ران انجام می‌گیرد. مسلما قبل از جراحی، اقدامات تشخیصی دیگر از جمله آزمایش خون و اندازه‌گیری سطح نشانگرهای غده سرطانی مرتبط با بیماری انجام می‌شود.
  پس از مشخص شدن نوع آسیب‌شناسی بیماری، بیمار جهت اقدامات كامل‌تر كه ممكن است جراحی یا رادیوتراپی و شیمی درمانی باشد، ارجاع می‌شود.
  نكته دیگری كه اهمیت دارد، آن است كه در بعضی از موارد سرطان بیضه، فرد مبتلا، زمینه ناباروری را ممكن است دارا باشد. بنابراین قبل از ارجاع فرد جهت درمان‌های كامل‌تر، انجام آزمایش‌های تعیین وضعیت باروری فرد و در صورت لزوم، ذخیره اسپرم در بانك اسپرم ضروری است. یادآوری این نكته خالی از لطف نیست كه سرطان بیضه از درمان پذیرترین بدخیمی‌هاست و میزان درمان قطعی آن رابطه مستقیمی با زمان تشخیص آن دارد. بنابراین به هیچ وجه نباید نسبت به علایم و مشكلات بیضه و كیسه بیضه بی‌تفاوت بود.

اقدامات لازم چیست؟

ملاقات با پزشک معمولا کوتاه است و در این مدت کوتاه، خیلی چیزها باید مشخص بشود. پس بهتر است قبل از مراجعه به متخصص در برخی زمینه‌ها آماده باشید:

 • درباره‌ی محدودیت‌های قبل از معاینه، اطلاعات کسب کنید و بدانید که چه کارهایی را قبل از معاینه نباید انجام بدهید. بهتر است قبل از ملاقات، از پزشک در این‌باره سؤال کنید.
 • تمام نشانه‌ها و علائم خود را بررسی کنید، حتی مواردی را که ظاهرا ارتباطی با بیضه ندارند، هم با پزشک مطرح کنید.
 • اطلاعات شخصی خود در زمینه‌ی وضعیت‌های پزشکی مختلفی که دارید، استرس‌ها یا تغییراتی که در زندگی داشته‌اید با پزشک مطرح کنید.
 • فهرستی از ویتامین ها یا مکمل‌هایی را که مصرف می‌کنید، تهیه کنید و دراختیار پزشک قرار بدهید.
 • دوست یا یکی از اعضای خانواده را با خود ببرید تا درک بهتری نسبت به آنچه پزشک می‌گوید، به دست بیاورید. ممکن است به تنهایی نتوانید تمام چیزهایی را که از سوی پزشک مطرح می‌شود به درستی به‌خاطر بسپارید.

پزشک چه چیزهایی خواهد گفت؟

پزشک هم از شما تعدادی سؤال می‌پرسد. اگر به درستی به پرسش‌ها پاسخ بدهید، زمان بیشتری برای رسیدگی به موضوعات دیگر وجود خواهد داشت. این پرسش‌ها به قرار زیر هستند:

 • علائم از چه زمانی شروع شدند؟
 • علائم گاه‌به‌گاه رخ می‌دادند یا به‌طور مداوم؟
 • شدت علائم به چه شکل است؟
 • چه چیزهایی علائم را تشدید می‌کند؟
 • چه چیزهایی علائم را وخیم‌تر می‌کند؟

بهتر است قبل از مراجعه به پزشک، این پرسش‌ها را آماده کنید:

 • من به سرطان بیضه مبتلا هستم؟
 • سرطان بیضه‌ی من از چه نوعی است؟
 • نتیجه‌ی پاتولوژی من چیست؟ آیا می‌توانم یک نسخه از نتیجه داشته باشم؟
 • سطح و مرحله سرطان من چیست؟
 • آیا آزمایش‌های جانبی دیگری لازم است؟
 • گزینه‌های درمان چیست؟
 • احتمال بهبود چقدر است؟
 • خطرات و عوارض جانبی درمان چیست؟
 • بهترین روش درمان چیست؟
 • پیشنهاد شما به دوست یا عضوی از خانواده‌تان که به سرطان مبتلا می‌شود، چه خواهد بود؟
 • نیازی به مراجعه به متخصص وجود دارد؟ هزینه‌ی درمان و پوشش‌دهی بیمه چگونه است؟
 • من می‌خواهم صاحب فرزند شوم. بنابراین برای پرهیز از عقیم شدن قبل از شروع درمان چه باید کرد؟
 • آیا بروشورها یا وبسایتی برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه وجود دارد؟

علاوه‌بر اینها هر پرسش دیگری را که در ذهن داشتید، خیلی راحت مطرح کنید.

برداشتن بیضه مبتلا از طریق جراحی، اولین مرحله درمان در سرطان بیضه است

 

پيشگيری از سرطان بیضه

مردان‌ بايد به‌طور منظم‌ حداقل‌ ماهي‌ يك‌ بار بيضه‌هاي‌ خود را معاينه‌ كنند. اين‌ كار جلوي‌ سرطان‌ را نمي‌گيرد ولي‌ ممكن‌ است‌ به‌ كشف‌ سريع‌ تومور كمك‌ كند به‌طوري‌ كه‌ از علاج‌ آن‌ اطمينان‌ حاصل‌ گردد.

سه عامل خطرآفرین برای ابتلا به سرطان بیضه (Testicular Cancer) وجود دارند

 •  مهم‌ترین عاملی که خطر ابتلا به سرطان بیضه در مردان را زیاد می‌کند، بیضه‌های نزول نکرده هستند. بدین ترتیب که در عده‌ای از نوزادان پسر، موقع تولد یک یا هر دو بیضه در محل طبیعی خود که همان کیسه بیضه می‌باشد قرار ندارند، اگر این‌گونه بیضه‌ها تا پایان سال اول زندگی در محل طبیعی خود قرار نگیرند باید با عمل جراحی آن را در محل طبیعی خود قرارداد.
  قرار دان بیضه در محل طبیعی قبل از یک‌سالگی هم سبب کمک به بهبود پتانسیل باروری در سن بعد از بلوغ می‌شود و هم اینکه بیضه از داخل شکم پائین آورده شده و در محلی قرار می‌گیرد که به‌راحتی قابل معاینه باشد.
  توجه داشته باشید که پائین آوردن بیضه نزول نکرده از خطر ایجاد سرطان بیضه در آینده نمی‌کاهد. خطر ایجاد سرطان بیضه در فردی که دارای یک بیضه نزول نکرده بوده است، 30-15 برابر افراد عادی است. بنابراین این‌گونه افراد باید به‌دقت تحت نظر باشند. این خطر آن‌قدر زیاد است که اگر مردی بعد از سن بلوغ جهت عمل جراحی بیضه نزول نکرده مراجعه کند، ترجیح می‌دهیم که بیضه مربوطه به‌طور کامل درآورده شود.
 • دومین عاملی که احتمال ابتلا به سرطان بیضه (Testis Cancer) را زیاد می‌کند، تحلیل رفتن بیضه به هر دلیل می‌باشد.
  یکی از علل شایع تحلیل رفتن بیضه، عفونت شدید به دنبال ابتلا بهاریون است. اگر پسربچه‌ای یا مردی مبتلابه اریون شود، به‌ احتمال 30 درصد یک یا هر دو بیضه وی مبتلابه عفونت بیضه اریونی خواهد شد، هر بیضه که گرفتار شود، به‌تدریج دچار تحلیل‌ شده و از بین می‌رود. اگر ابتلا دوطرفه باشد هر دو بیضه دچار تحلیل‌شده و ضمن اینکه فرد قدرت باروری خود را از دست می‌دهد، خطر ابتلا به سرطان بیضه در وی نیز زیاد می‌شود. بنابراین زدن به‌موقع واکسن اوریون می‌تواند از این خطر بزرگ پیشگیری نماید.خطر ایجاد سرطان بیضه در فردی که دارای یک بیضه نزول نکرده بوده است، 30-15 برابر افراد عادی است. بنابراین این‌گونه افراد باید به‌دقت تحت نظر باشند

 

 • عامل بعدی که خطر ابتلا به سرطان بیضه (Testicular Cancer) را زیاد می‌کند، وارد شدن ضربات شدید به بیضه‌ها است. گاهاً به هر دلیلی مثلاً ورزش، افتادن و یا وارد شدن ضربه توسط دیگران، آسیب به نسج بیضه ایجاد می‌شود. در این‌گونه افراد نیز خطر ابتلا به سرطان بیضه افزایش می‌یابد.

 

طول عمر بیماران مبتلا به سرطان بیضه

اگر این سرطان زود تشخیص داده شود در 95 درصد بیماران بهبودی کامل حاصل می شود ولی اگر در مرحله پیشرفته باشد این شانس پایین می آید ولی باز با شیمی درمانی و جراحی و رادیوتراپی امروزه بیماران مبتلا سالهای سال به زندگی خود ادامه می دهند.

نکته بسیار مهم در اینجا حفظ نطفه های مرد برای باروری می باشد. چون اغلب افراد مبتلایان به سرطان بیضه جوان هستند و در بسیاری از موارد تصمیم به بچه دار شدن دارند لذا توصیه می کنم قبل از هر اقدام درمانی باید به یک مرکز نگهداری اسپرم مراجعه و در بانک اسپرم نطفه های خود را پس انداز کنند که در آینده از آنها جهت بارداری زوجین استفاده کنند.

 

تفاوت واریکوسل و سرطان بیضه

واریکوسل و سرطان بیضه دو بیماری مختلف بیضه محسوب می شوند.

واریکوسل

واریکوسل به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری سیاه رگ های بیضه ایجاد می شود که شایع ترین علت آن مادرزادی است.

با این حال ممکن است که فشار بیش از حد، زور زدن بیش از حد، برداشتن بار های سنگین یا وجود غده در داخل شکم و فشار به آن، باعث بسته شدن رگ ها، خراب شدن درچه های لانه کبوتری و در نهایت واریکوسل شود.

پس به خراب شدن درچه های سیاه رگ های بیضه مرد، بیماری واریکوسل گفته می شود. از هر 10 مرد، ممکن است 4 نفر از آنها واریکوسل داشته باشند. اما نکته بسیار مهم در رابطه با واریکوسل، نقش آن در باروری است.

حدود 40 درصد از زوج هایی که بچه دار نمیشوند، بیماری واریکوسل تشخیص داده می شود. البته اگر شخصی صاحب فرزند باشد ولی به بیماری واریکوسل نیز مبتلا باشد، نیازی به درمان ندارد. بهترین درمان واریکوسل، عمل جراحی است.

اما سرطان بیضه

در سرطان بیضه از نسج، پارانشیم و یا به اصطلاح گوشت بیضه، سلول هایی به صورت غیر عادی شروع به تکثیر بی رویه می کنند و به سرطان بیضه تبدیل می شوند. رشد بی رویه ی چنین فرآیندی در نهایت سبب از بین رفتن پارانشیم بیضه یا نسج بیضه می شود.

سرطان بیضه در اوایل کاملا بی علامت است ولی ممکن است در گذر زمان، بیضه بزرگ و سفت شود درست مثل سنگ!!

امروزه به جامعه بهداشت جهانی توصیه میشه  حتما مردان جوان موقع استحمام، بیضه های خود را معاینه کنند تا اگر تغییری در قوام و اندازه بیضه پیدا کردند، حتما به متخصص ارولوژی مراجعه کنند. بهترین و کاملترین وسیله تشیخص سرطان بیضه معاینه و سونوگرافی می باشد.

و اما سوالی که خیلی از مخاطبان دارند آیا واریکوسل باعث سرطان بیضه می شود؟

جواب منفی است، واریکوسل فقط باعث ناباروری می شود و نقشی در ایجاد سرطان بیضه ندارد.

منابع:

سرطان بیضه

تک پزشک

دکتر کرمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن