خودرو

کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟

 

کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟

 

 در این مطلب قصد داریم مصرف سوخت خودروهای داخلی را با یکدیگر مقایسه کنیم تا ببینیم کدام خودروی تولید داخل، کمترین میزان بنزین را مصرف می‌کند.

این روزها که هزینه سوخت خودروی شخصی جایی برای خودش در سبد هزینه خانوار پیدا کرده است، خریداران خودرو بیشتر از قبل حواس شان به مصرف سوخت خودرویی که انتخاب می‌کنند، است. بعضی از خودروها در مصرف سوخت واقعا بهینه سازی شده اند و به واقع میتوان گفت که ارزش خرید را صرفا به خاطر کم مصرف بودنشان دارند. با این حال خودروسازان آنطور که باید و شاید، نتوانسته اند تغییرات فنی لازم را برای کاهش مصرف سوخت در موتور خودروهای تولیدی خود انجام دهند. طبق بررسی‌های انجام گرفته، در حال حاضر حدود ۷۰ درصد خودروهای داخلی از موتورهای پرمصرف با تکنولوژی ‏های نه چندان جدید، استفاده می‌کنند.

در کشور ما به خاطر محدود بودن گزینه‌ها، مشتریان چاره‌ای جز خرید خودروهای قدیمی و پرمصرف ندارند و به همین دلیل، مصرف سوخت در بازار ایران از اهمیت کمتری نسبت به کشورهای پیشرفته برخوردار شده است. از سوی دیگر، فهمیدن مصرف سوخت دقیق و واقعی خودروها بسیار مشکل بوده و اعداد و ارقام اعلام شده توسط شرکت های خودروسازی در بهترین و خوش‌بینانه‌ترین حالت ممکن به ثبت رسیده‌اند؛ بنابراین معمولا مصرف سوخت خودروهای داخلی در دنیای واقعی نسبت به آن چه که اعلام می‌شود بیشتر است.

کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟
کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟

مصرف سوخت محصولات ایران خودرو

بیشتر محصولات ایران خودرو از پیشرانه‌های قدیمی پژو یعنی TU5 و XU7 و همچنین پیشرانه ملی EF7 استفاده می‌کنند و به همین دلیل، این خودروهای پا به سن گذاشته به اندازه نمونه‌های 6 سیلندر مدرن دنیا سوخت مصرف می‌کنند. در جدول زیر، مصرف سوخت محصولات ایران خودرو را مشاهده می‌کنید و جالب آن که، مصرف سوخت شهری برخی از مدل‌ها در سایت این شرکت خودروسازی قید نشده است.

سمند سریر، نسخه کشیده شده یا به اصطلاح لیموزین سمند ال ایکس بود که پس از عرضه، مورد استقبال مشتریان قرار نگرفت و اکنون نیز نمونه‌های اندکی از آن در خیابان‌های کشور دیده می‌شوند. شرکت ایران خودرو، مصرف سوخت شهری این خودرو را 11.43 لیتر در هر صد کیلومتر اعلام کرد که رقم بسیار بالایی است اما مصرف سوخت آن در واقعیت حتی از این میزان نیز فراتر می‌رود.
خودروی پیکان از سال 1384 بازنشسته شد اما پیشرانه آن همچنان در خودروهای آریسان و وانتمزدااستفاده می شود و مشخص نیست چه زمانی قرار است از دور خارج شود. جالب اینجاست که شرکتایران خودرو بعد از این همه سال، هنوز هم مصرف سوخت شهری و حتی بزرگراهی این پیشرانه را که دروانت پیکان (باردو) مورد استفاده قرار گرفته، اعلام نکرده است.

کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟
کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟

مصرف سوخت محصولات سایپا و پارس خودرو

با بررسی سایت شرکت خودروسازی سایپا، بیشتر از همه چشممان به پراید برمی‌خورد. پیشرانه 1.3 لیتری این خودرو، هنوز هم قصد بازنشستگی ندارد و در بیشتر محصولات این شرکت به کار رفته است. در سایت سایپا، تنها مصرف سوخت ترکیبی خودروها ذکر شده که در ادامه می‌توانید مشاهده کنید.

 

 

با مقایسه مصرف سوخت تندر 90ایران خودرو با پارس خودرو متوجه می‌شویم که مدل تولیدی پارس خودرو کم مصرف‌تر از مدل ایران خودرو است.

تا به اینجا میزان مصرف سوخت خودروهای داخلی تولید شده توسط ایران خودرو و سایپا را مشاهده کردید. در ادامه قصد داریم اشاره‌ای داشته باشیم به میزان مصرف سوخت برخی از خودروهای خارجی تا به این ترتیب بتوانیم فاصله موجود میان مصرف سوخت خودروهای داخلی با این سدان های کامپکت روز دنیا را درک کنیم.

کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟
کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟

مصرف سوخت

قطعا اگر به جای این خودروهای پرمصرف و قدیمی، خودروهای مدرن‌تر با مصرف سوخت و آلایندگی کمتر در کشورمان تولید می‌شد، شاهد صرفه‌جویی زیادی در مصرف فراورده‌های سوختی و همچنین کاهش آلودگی هوا بودیم. متاسفانه خودروهای وارداتی هم که دارای تکنولوژی روز دنیا و یا حتی قوای محرکه هیبریدی هستند، قیمت بسیار بالایی در بازار ایران دارند و هر کسی توان خریدن چنین خودروهایی را نخواهد داشت.

حداقل مصرف سوخت ترکیبی برخی از خودروهای خارجی (لیتر در هر صد کیلومتر)

معرفی چند خودرو کم مصرف در بازار

تویوتا پریوس

این خودرو ژاپنی با اینکه از نظر شتاب و هندلینگ شبیه به تویوتا کورولا است و خودروی چندان هیجان انگیزی به نظر نمی رسد اما از نظر مصرف سوخت وضعیت بسیار خوبی دارد و در هر ۱۰۰ کیلومتر کمتر از ۳/۵ لیتر بنزین مصرف می‌کند. از خودرو تویوتا پریوس به عنوان پاک‌ترین و کم مصرف ترین خودرو در کلاس خود یاد می‌شود. زیرا در هر ۱۰۰ کیلومتر تنها ۹۹ گرم دی اکسید تولید می‌کند و بدون شک یک سدان سبز و دوست ‌دار محیط زیست است.

کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟
کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟

میتسوبیشی میراژ

خودرو میتسوبیشی میراژ در هر ۱۰۰ کیلومتر تنها ۴ لیتر بنزین مصرف کرده و جزو هاچ بک‌های کم مصرف بازار ایران شناخته می‌شود. این خودرو در هر ۱۰۰ کیلومتر کمتر از ۱۱۰ گرم مواد آلاینده تولید می‌کند که آن را به یک خودرو سبز تبدیل کرده است. از طرفی موتور این خودرو قادر به تولید ۸۰ اسب بخار قدرت بوده که برای یک هاچ بک در این رده بسیار عالی است.

کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟
کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟

هیوندای سوناتا هیبریدی

خودرو هیوندای سوناتا هیبریدی در هر ۱۰۰ کیلومتر مصرف سوخت کمتر از ۵ لیتر دارد و به عنوان یک خودرو هیبریدی نسبتا لوکس، بزرگ و جادار شناخته می‌شود. این خودرو به یک موتور بنزین سوز بعلاوه یک موتور برقی مجهز است که از باتری های قرار گرفته در در بخش زیرین صندوق نیرو می گیرد. با این وجود به علت امکانات بالا و قوای محرکه پیچیده از قیمت بالایی برخوردار است.

کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟
کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟

رنو ساندرو

محصول خودروسازی داچیا-رنو که در دو مدل استپ وی و هاچ بک در بازار ایران عرضه می‌شود در هر ۱۰۰ کیلومتر مصرف سوختی کمتر از ۷ لیتر (در مدل دنده دستی) دارد که به نسبت سایر خودروهای داخلی کمتر است. خودرو رنو ساندرو به یک موتور ۴ سیلندر با حجم ۱۵۹۸ سی سی مجهز بوده که قادر به تولید ۱۰۷ اسب بخار قدرت است. از طرفی این خودرو علاوه بر ارائه یک سواری نرم و آرام، در هر ۱۰۰ کیلومتر تنها ۱۶۴ گرم آلایندگی تولید می‌کند که از این حیث نیز به عنوان یکی از پاک‌ترین خودروهای بازار ایران محسوب می‌شود.

گفتنی است که نسخه اتوماتیک این خودرو چندان نیز کم مصرف نیست و به راحتی راننده خود را با مصرف ترکیبی ۹ لیتر در یکصد کیلومتر مواجه می کند که رقم بالایی برای یک هاچ بک اقتصادی محسوب می شود.

کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟
کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟

MVM۱۱۰

مصرف سوخت این خودرو در هر صد کیلومتر برای سیکل شهری ۸/۷، در بزرگراه ۵/۴ و در سیکل ترکیبی ۷/۵ لیتر است. البته باید این نکته را هم در نظر داشت که ام وی ام ۱۱۰ تنها نمونه ۳ سیلندر تولید داخل است که با حجم موتور ۸۱۲ سی سی و گیربکس ۵ سرعته دستی تنها قدرتی معادل ۵۲ اسب ‏بخار و گشتاور ۹۰ نیوتن ‏متر تولید می‌کند.
مصرف سوخت مدل ۴ سیلندر دنده های این خودرو با موتور ۱۰۸۳ سی سی نیز چندان تفاوت عمدهای با مدل ۳ سیلندر آن ندارد و جز کم مصرف ترین خودرو های داخلی محسوب می‌گردد. یکی از ایراداتی که به این خودرو وارد بوده، ایمنی پایین آن در تصادفات است.

کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟
کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟

تندر۹۰

تندر۹۰ با یک موتور ۱۵۹۸ سی‏ سی، قدرتی معادل ۱۱۰ اسب‏ بخار و حداکثر گشتاوری برابر با ۱۴۸ نیوتن ‏متر ایجاد می‏ کند. گیربکس این خودرو از نوع ۵ سرعته دستی یا چهار سرعته اتوماتیک بوده که میزان مصرف سوخت سیکل شهری ۹، در جاده ۶/۵ و در سیکل ترکیبی ۸ لیتر را برای این خودرو فراهم کرده است.

کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟
کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟

پژو ۲۰۶ تیپ۲

بیش از ۲۰ میلیون دستگاه پژو۲۰۶ در سراسر دنیا تولید و عرضه شده و شرکت ایران خودرو، یکی از مهمترین پایگاههای تولید این خودرو در جهان به شمار می رود. این محصول نام آشنای ایران خودرو با وجود گذشت ۱۸ از عرضه آن، همچنان یکی از کم مصرف ترین خودرو های بازار ایران است.

تیپ ۲ این خودرو با پیشرانه ۱۳۶۰ سی سی TU۳ توسط یک گیربکس ۵ سرعته دستی، قدرتی برابر با ۷۵ اسب ‏بخار و حداکثر گشتاوری معادل ۱۱۸ نیوتن متر تولید می‏کند. میزان مصرف سوخت تیپ۲ خودروی سال ۲۰۰۱ اروپا در سیکل شهری ۷.۵، در جاده ۴.۹ و در سیکل ترکیبی ۷ لیتر است.

کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟
کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟

سمند LX با موتور EF۷

خودروی سمند LX با هدف ارتقاء ظاهری و فنی خودروی سمند در سال ۸۳ توسط شرکت ایران خودرو طراحی و تولید شد. موتور ۱۶۴۵ سی سی EF۷ قدرتی معادل ۱۱۴ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۱۵۵ نیوتن ‏متر تولید می‌کند و قدرت آن توسط یک گیربکس دستی ۵ سرعته به چرخ ‏های جلو منتقل می ‏شود. میزان مصرف سوخت این اتومبیل در سیکل ترکیبی ۷.۵ لیتر است.

این درحالیست که تقریبا می توان گفت که لمس چنین رقمی با سمند نزدیک به محال است و به خصوص سمند های مجهز به موتور XU7 به راحتی مصرف سوخت دو رقمی را به مالکین خود هدیه می دهند.

کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟
کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟

پراید

در سال ۸۹ شرکت سایپا با هدف ارتقاء سطح کیفی محصولاتش، تولیدات پراید خود را بر اساس پلت‏فرم جدیدی تحت عنوان X۱۰۰ تغییر داد که شامل افزایش قدرت موتور و تقویت بدنه خودرو می شد. این خودرو با موتوری به حجم ۱۳۲۳ سی‏ سی و گیربکس ۵ سرعته دستی در مدل ارتقاء یافته، قدرتی معادل ۶۹ اسب‏ بخار و گشتاوری برابر با ۱۰۶ نیوتن ‏متر تولید می‏ کند. مصرف سوخت این ماشین یک تنی در سیکل ترکیبی ۶.۷ لیتر بوده که به نسبت حجم موتور در مقایسه با سمند LX مصرف بالاتری دارد.

کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟
کدام خودرو کمتر بنزین مصرف می‌کند؟

گفتنی است که اعداد و ارقام فوق براساس مشخصات فنی رسمی خودروها اعلام شده است و در اغلب موارد رقم مصرف سوخت در دنیای واقعی و شرایط خاص بازار ایران بیش از رقم های رسمی است اما با توجه به تعداد اندک خودروهای هیبریدی در بازار ایران و نبود خودروهای برقی می توان گفت که عملا انتخاب چندانی پیش روی علاقه مندان به کاهش مصرف سوخت وجود ندارد و اغلب خودروهای تولید داخل به دلیل تکنولوژی های قدیمی و اهمال خودروسازان در به روز رسانی فناوری خود، در زمره خودروهای پر مصرف و آلاینده قرار می گیرند.

منابع:

عصر خودرو

دیجیاتو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن